Հայաստանի և Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների միջև ձեռք է բերվել նախնական պայմանավորվածություն՝ համատեղորոնողական աշխատանքներ իրականցնելու շուրջ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանմանը։ Այդ մասին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը ասել է խորհրդարանում տեղի ունեցած ճեպազրույցում։
Նա մանրամասներ է հայտնել երկու երկրների անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների հանդիպման արդյունքներից, գրում է Արմենպրեսը։
«Այո, հանդիպումը տեղի է ունեցել, սա արդեն երկրորդ հանդիպումն է։ Քննարկվել է անհետ կորածների ճակատագիրը, հնարավոր որոնողական աշխատանքները։ Նախնական պայմանավորվածություն կա, որպեսզի այդ աշխատանքները շարունակական բնույթ կրեն։ Ես այդ հանդիպումը դրական եմ համարում»,– հայտարարել է ԱԱԾ տնօրենը։
Աբազյանը շեշտել է, որ Հայաստանն ամենաշատն է շահագրգռված շոշափելի արդյունքների ձեռքբերմամբ։
«Ես գիտեմ՝ բոլորը սպասում են։ Մենք բոլորից շատ ենք շահագրգռված։ Ցավոք, չեմ կարող ասել, արդյոք արդյունք կլինի վաղը, հինգ օր հետո, մեկ ամիս կամ մեկ տարի հետո, բայց կարող եմ վստահեցնել՝ ամեն ինչ արվում է այդ ուղղությամբ»,– ասել է Աբազյանը։
Հարցին՝ ե՞րբ կսկսվեն որոնողական աշխատանքներն Ադրբեջանի տարածքում, ԱԱԾ տնօրենը պատասխանել է․ «Ես չբարձրաձայնեմ՝ երբ կլինի, բայց նախնական պայմանավորվածություն ունենք, որ համատեղ իրականացնելու ենք որոնողական աշխատանքներ»։
Հունիսի 4–ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հանդիպում։ Նախորդ հանդիպումը կայացել էր 2025 թվականի փետրվարի 7-ին ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին։ Կողմերը կարծիքներ էին փոխանակել անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանման հարցերի վերաբերյալ և համաձայնության եկել, որ հանձնաժողովների միջև փոխադարձ համաձայնությամբ քննարկումները կշարունակվեն:

A preliminary agreement has been reached between relevant Armenian and Azerbaijani bodies to conduct joint search operations to clarify the fate of individuals who went missing during the Nagorno-Karabakh conflict, according to National Security Service (NSS) Director Armen Abazyan during a parliamentary briefing.
He provided details about the outcomes of the latest meeting between the two countries’ commissions dealing with missing persons, reports Armenpress.
“Yes, the meeting took place—it was the second one. We discussed the fate of the missing and the possibilities for search operations. A preliminary agreement exists to ensure these efforts continue on an ongoing basis. I view the meeting positively,” said the NSS director.
Abazyan stressed that Armenia is the most interested party in achieving tangible results.
“I know everyone is waiting. We are more invested than anyone. Unfortunately, I can’t say whether there will be results tomorrow, in five days, a month, or a year. But I can assure you everything is being done in that direction,” Abazyan added.
When asked when search operations would begin in Azerbaijani territory, he replied, “I won’t publicly announce the timeline, but we do have a preliminary agreement to conduct joint search missions.”
On June 4, representatives of the Armenian and Azerbaijani commissions on missing persons met. Their previous meeting took place on February 7, 2025, at the Armenia-Azerbaijan border. The parties exchanged views on clarifying the fate of the missing and agreed to continue discussions through mutual consent.
According to official data, 993 Armenians have been missing since the early 1990s, and about 200 Armenian soldiers disappeared after the 2020 war. Since then, Armenia has returned the remains of 51 Azerbaijanis and the bones of 140 Azerbaijanis killed in the 1990s.