Հայաստանի և Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների միջև ձեռք է բերվել նախնական պայմանավորվածություն՝ համատեղորոնողական աշխատանքներ իրականցնելու շուրջ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանմանը։ Այդ մասին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը ասել է խորհրդարանում տեղի ունեցած ճեպազրույցում։
Նա մանրամասներ է հայտնել երկու երկրների անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների հանդիպման արդյունքներից, գրում է Արմենպրեսը։
«Այո, հանդիպումը տեղի է ունեցել, սա արդեն երկրորդ հանդիպումն է։ Քննարկվել է անհետ կորածների ճակատագիրը, հնարավոր որոնողական աշխատանքները։ Նախնական պայմանավորվածություն կա, որպեսզի այդ աշխատանքները շարունակական բնույթ կրեն։ Ես այդ հանդիպումը դրական եմ համարում»,– հայտարարել է ԱԱԾ տնօրենը։
Աբազյանը շեշտել է, որ Հայաստանն ամենաշատն է շահագրգռված շոշափելի արդյունքների ձեռքբերմամբ։
«Ես գիտեմ՝ բոլորը սպասում են։ Մենք բոլորից շատ ենք շահագրգռված։ Ցավոք, չեմ կարող ասել, արդյոք արդյունք կլինի վաղը, հինգ օր հետո, մեկ ամիս կամ մեկ տարի հետո, բայց կարող եմ վստահեցնել՝ ամեն ինչ արվում է այդ ուղղությամբ»,– ասել է Աբազյանը։
Հարցին՝ ե՞րբ կսկսվեն որոնողական աշխատանքներն Ադրբեջանի տարածքում, ԱԱԾ տնօրենը պատասխանել է․ «Ես չբարձրաձայնեմ՝ երբ կլինի, բայց նախնական պայմանավորվածություն ունենք, որ համատեղ իրականացնելու ենք որոնողական աշխատանքներ»։
Հունիսի 4–ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հանդիպում։ Նախորդ հանդիպումը կայացել էր 2025 թվականի փետրվարի 7-ին ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին։ Կողմերը կարծիքներ էին փոխանակել անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանման հարցերի վերաբերյալ և համաձայնության եկել, որ հանձնաժողովների միջև փոխադարձ համաձայնությամբ քննարկումները կշարունակվեն:

4 Июнь 2025 - 14:16 AMT
Между профильными структурами Армении и Азербайджана достигнута предварительная договоренность о проведении совместных поисковых мероприятий для установления судьбы лиц, пропавших без вести в ходе конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом сообщил директор Службы национальной безопасности Армении Армен Абазян в ходе брифинга в парламенте.
Он поделился деталями о результатах встречи комиссий двух стран, занимающихся вопросами пропавших, передаёт «Арменпресс».
«Да, встреча состоялась, это уже вторая встреча. Обсуждалась судьба пропавших, возможные поисковые работы. Достигнута предварительная договоренность о том, чтобы эти работы носили постоянный характер. Я оцениваю встречу положительно», — заявил глава СНБ.
Абазян подчеркнул, что Армения более всего заинтересована в достижении ощутимых результатов.
«Я знаю, что все ждут. Но именно мы более всех заинтересованы. К сожалению, не могу сказать, будет ли результат завтра, через пять дней, через месяц или год. Но могу заверить: всё делается в этом направлении», — отметил он.
На вопрос, когда начнутся поисковые работы на территории Азербайджана, Абазян ответил: «Я не буду озвучивать точные сроки, но у нас есть предварительная договоренность о совместном проведении поисков».
Встреча представителей армянской и азербайджанской комиссий по делам пропавших без вести состоялась 4 июня. Предыдущая встреча прошла 7 февраля 2025 года на границе Армении и Азербайджана. Стороны обменялись мнениями о судьбе пропавших лиц и договорились продолжить обсуждения на основе взаимного согласия.
По официальным данным, с начала 1990-х годов пропавшими без вести считаются 993 армянина. После 44-дневной войны в 2020 году пропали около 200 армянских военнослужащих. Армения передала Азербайджану тела 51 азербайджанца и останки 140 погибших в 1990-х годах.