ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանը լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրել է, որ Բաքվում պահվող հայ գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանք տարվում է։
«Չեմ կարող ասել՝ արդյունք կունենանք վաղը, թե մեկ ամիս հետո, բայց այդ ուղղությամբ, համոզված եղեք, աշխատանք տարվում է», – ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նա դրական է գնահատել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հանդիպումը:
«Քննարկվել է անհետ կորածների ճակատագիրը, հնարավոր որոնողական աշխատանքները և նման բնույթի այլ հարցեր։ Նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ աշխատանքները լինեն շարունակական: Ես որակում եմ այդ հանդիպումը դրական», – նշել է Աբազյանը լրագրողների հետ զրույցում։
Նա ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների միջև ձեռք է բերվել նախնական պայմանավորվածություն՝ համատեղորոնողական աշխատանքներ իրականցնելու շուրջ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանմանը։
Հայաստանը 2020-ից հետո Ադրբեջանին է փոխանցել 44-օրյա պատերազմում զոհված 51 ադրբեջանցիների մարմիններ, ինչպես նաև 1990-ականներին զոհված 140 ադրբեջանցիների ոսկորներ։
Հայաստանը շուրջ 1200 անհետ կորած անձի հարց է բարձրացնում։ Պաշտոնական տվյալներով՝ 90-ականների սկզբից անհետ կորած է համարվում 993 հայ։ 44-օրյա պատերազմից հետո անհետ կորել է շուրջ 200 հայ զինվոր։

Директор Службы национальной безопасности Армении Армен Абазян в беседе с журналистами заверил, что ведется работа по возвращению армянских пленных, удерживаемых в Баку.
«Не могу сказать, будет ли результат завтра или через месяц, но, будьте уверены, работа ведется», — заявил он, передает «Азатутюн».
Он положительно оценил встречу представителей комиссий Армении и Азербайджана по вопросам пропавших без вести.
«Обсуждались судьбы пропавших, возможные поисковые работы и другие вопросы подобного характера. Достигнута предварительная договоренность о продолжении этой работы. Я оцениваю встречу как положительную», — отметил Абазян.
По его словам, между соответствующими структурами Армении и Азербайджана достигнута предварительная договоренность о проведении совместных поисковых операций, направленных на выяснение судьбы лиц, пропавших во время конфликта в Нагорном Карабахе.
С 2020 года Армения передала Азербайджану тела 51 военнослужащего, погибшего в ходе 44-дневной войны, а также останки 140 азербайджанцев, погибших в 1990-х годах. Армения поднимает вопрос о судьбе около 1200 пропавших без вести. По официальным данным, с начала 1990-х годов пропавшими числятся 993 армянина, около 200 военнослужащих пропали без вести после 44-дневной войны.