Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պաշտոնապես չեն արձանագրել, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ «Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառակեր է, մինչդեռ դա արձանագրված է դատարանի նիստում»։ Նա հավելել է, որ պահելով կոռեկտությունը, սխալվել են։
«Պահելով կոռեկտությունը՝ մենք սխալվել ենք։ Մենք պաշտոնապես չենք արձանագրել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառակեր է, և դա արձանագրված է դատարանի նիստում», ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ Քոչարյանն իր դեմ հարուցված կաշառքի գործով համաձայնել է, որ այն կարճվի վաղեմության ժամկետի հիմքով, ինչը, ըստ նրա, նշանակում է փաստացի խոստովանություն։
«Դա տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ ինքը խոստովանում է, որ կաշառակեր է։ Հիմա ՀՀ դատական համակարգը պաշտոնապես արձանագրել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտոնն զբաղեցրած անձը կաշառակեր է»,- ասել է վարչապետը։
Նա նաև նշել է, թե այսուհետև, երբ ինքը ելույթ ունենա, և հնչի Քոչարյանի անունը, ասելու է՝ «կաշառակեր Ռոբերտ Քոչարյանը»։
«Իրենք մի խնդիր ունեն, որ ցույց տան, որ մենք իրենց նման ենք, արդեն իրենք չեն էլ ուզում ապացուցել, որ իրենք թալանչի, սրիկա, ստահակ են»,-կառավարության նիստում հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Նա անդրադարձել է նաև ֆրանսիական մամուլում հրապարակված տեղեկատվությանը, ըստ որի ինքը Ֆրանսիայում 3 մլն եվրոյով առանձնատուն է գնել։
«Ասենք մի երկու հատ դաշնակ-մաշնակ կա Ֆրանսիայում, տանում են 3 եվրոյով կայք են բացում մի շաբաթանոց, մեջն ինչ զառանցանք ասես դնում են, դե արի ապացուցի, որ…»,-հայտարարել է Փաշինյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը, ևս անդրադարձել է Info du jour ֆրանսիական կայքում հրապարակված հոդվածին, որտեղ ասվում է, թե «վարչապետը 3․1 մլն եվրոյով վիլլա է ձեռք բերել Մարսելում»։ Հակոբյանը ասել է, որ դա ապատեղեկատվություն է և հաղորդել, որ պատրաստվում են դատի տալ հեղինակին։
Միևնույն ժամանակ, անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու դատի չեն տալիս Հայաստանում իրենց հասցեին հրապարակումների հեղինակներին, Հակոբյանը նշել է․ «Բոլորին չենք կարող դատի տալ՝ այդքան փող չունենք, հազար հարց կա, մեծ ընտանիք ենք»։

Prime Minister Nikol Pashinyan declared during a government session that although not officially stated before, former Armenian President Robert Kocharyan has been recorded in court as a bribe-taker. He said that the government erred in maintaining excessive politeness.
“By trying to be courteous, we made a mistake. We never officially stated that Robert Kocharyan is a bribe-taker, although it's recorded in court,” Pashinyan said, as reported by Radar.am .
The prime minister noted that Kocharyan agreed to close a bribery case against him based on the statute of limitations, which he described as an implicit confession.
“This happens when he admits to taking bribes. Now, Armenia’s judicial system has officially recorded that a person who held the office of the second president is a bribe-taker,” Pashinyan added.
He stated that from now on, whenever he mentions Kocharyan publicly, he will refer to him as “bribe-taker Robert Kocharyan.”
“They’re no longer even trying to prove they’re not thieves, scoundrels, or degenerates,” he said during the same session, according to Panorama.am .
Pashinyan also addressed claims in the French media alleging that he purchased a villa in France for €3 million.
“There are a couple of Dashnak types in France who create a website for 3 euros, fill it with nonsense, and then you’re left trying to disprove it,” he said.
His wife, Anna Hakobyan, also responded to an article published by the French site Info du jour, which claimed the prime minister bought a $3.1 million villa in Marseille. She called it fake news and stated they plan to sue the author.
Asked why they don’t take legal action against similar publications in Armenia, Hakobyan said: “We can’t sue everyone — we don’t have that kind of money, we have a big family and many concerns.”