ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ դարերով մեզ հետապնդում է հայ ժողովրդի ոսկե դարի ուրվականը, բայց իրականում «մեր պատմության ոսկեդարը անցյալում չէ, մեր ոսկեդարը հիմա է»։
Ըստ նրա՝ պատմության մեջ «երբեք հայ մարդն այս նվիրական հողի վրա այնքան բարեկեցիկ չի ապրել, որքան այսօր»։
«Դպրոցական նստարանից սկսած՝ մեզ ասել են, որ մենք փոքր ենք՝ տարածքով, թվաքանակով, ռեսուրսներով։ Բայց միշտ չէ, որ փոքր ենք եղել։ Ժամանակին եղել ենք մեծ, հզոր ու անպարտելի։ Եվ այդ երանելի դարաշրջանը հայ ժողովրդի ոսկեդարն է, որին պետք է ձգտենք վերադառնալ։ Ահա այսպես, դարերով մեզ հետապնդում է հայ ժողովրդի ոսկեդարի ուրվականը։
Առաջին անգամ ես մեր «փոքրության» իրական չափսերը հասկացա 2022 թվականին՝ մի աշխատանքային այցի ժամանակ։ Եվրոպական միության անդամ մի երկրում էինք, քննարկում էինք մեր ընդհանուր խնդիրները։ Հանկարծ, այդ երկրի իմ գործընկեր պատգամավորներից մեկը, հոգոց հանելով՝ ասաց. «դե ձեզ համար հեշտ է խոսել, դուք մեծ երկիր եք»։
Այս հայտարարությունը ինձ մի պահ անակնալի բերեց, որովհետև միաժամանակ և' ճիշտ էր և' սխալ։ Բայց սա մի բան էր, որ ինձ օգնեց առաջին անգամ մեր «փոքրությանը» նայել ուրիշների աչքերով։ Ոչ այն ուրիշների, ովքեր մեզանում սերմանել են փոքր լինելու բարդույթը, իսկ հետո համոզել, որ չենք կարող ապրել առանց մեծ եղբոր փրկության՝ այս անարդար աշխարհում։
Ես տեսա մեր «փոքրությունը» այն ուրիշների աչքերով, ովքեր նայում են մեզ և ակնածանքով ասում, որ մենք կարող ենք ավելին, քան մեզ թվում է, որ արդեն անում ենք ավելին, քան կարող էր թվալ։
Մենք փոքր չենք, մենք մեծ ենք։ Եվ մեր պատմության ոսկեդարը անցյալում չէ։ Մեր ոսկեդարը հիմա է, այսօր։
Երբեք, պատմության մեջ ոչ մի վայրկյան, հայ մարդն այս նվիրական հողի վրա այնքան բարեկեցիկ չի ապրել, որքան այսօր, այնքան երկար չի ապրել, որքան այսօր, այնքան առողջ չի եղել, որքան այսօր, այնքան տեղեկացված չի եղել, որքան այսօր, այնքան շատ չի ճամփորդել աշխարհով, որքան այսօր, այնքան շատ իրավունքներ չի ունեցել, որքան այսօր, այնքան ազատ չի եղել, որքան այսօր, այնքան շատ հասանելիություն չի ունեցել աշխարհին, որքան այսօր, այնքան մեծ հնարավորություն չի ունեցել փոխել սեփական կյանքը, որքան այսօր։

Hayk Konjoryan, head of the Civil Contract faction in Armenia’s National Assembly, wrote on his Facebook page that the “ghost of the golden age of the Armenian people has haunted us for centuries,” but in reality, “our golden age is not in the past, it is now.”
According to him, “never in history has the Armenian lived so prosperously on this sacred land as today.”
He recalled that from school days, Armenians are taught they are small—by land, numbers, and resources. “But we haven’t always been small. There were times when we were large, powerful, and invincible. That glorious era is considered the Armenian people’s golden age, one we’re told to strive to reclaim,” Konjoryan wrote, noting that this notion of a past golden age has long haunted Armenians.
He said he first realized the real scale of Armenia’s so-called “smallness” during a 2022 working visit to a European Union country. In a discussion of shared challenges, one of his fellow parliamentarians sighed and remarked, “It’s easier for you to speak—you are a big country.”
Konjoryan said this took him aback because it was “both true and false.” But it made him see Armenia’s “smallness” through others’ eyes—not those who instilled an inferiority complex in Armenians, but those who look at Armenia with admiration and believe it capable of more than it realizes.
“We are not small. We are big. And our golden age is not in the past. Our golden age is now,” he declared.
“Never in any moment of history has an Armenian lived as prosperously, as long, as healthily, as informed, as freely, or with as many rights and travel opportunities as today. Never has the Armenian had such access to the world or such power to change their own life,” he wrote.