ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ դարերով մեզ հետապնդում է հայ ժողովրդի ոսկե դարի ուրվականը, բայց իրականում «մեր պատմության ոսկեդարը անցյալում չէ, մեր ոսկեդարը հիմա է»։
Ըստ նրա՝ պատմության մեջ «երբեք հայ մարդն այս նվիրական հողի վրա այնքան բարեկեցիկ չի ապրել, որքան այսօր»։
«Դպրոցական նստարանից սկսած՝ մեզ ասել են, որ մենք փոքր ենք՝ տարածքով, թվաքանակով, ռեսուրսներով։ Բայց միշտ չէ, որ փոքր ենք եղել։ Ժամանակին եղել ենք մեծ, հզոր ու անպարտելի։ Եվ այդ երանելի դարաշրջանը հայ ժողովրդի ոսկեդարն է, որին պետք է ձգտենք վերադառնալ։ Ահա այսպես, դարերով մեզ հետապնդում է հայ ժողովրդի ոսկեդարի ուրվականը։
Առաջին անգամ ես մեր «փոքրության» իրական չափսերը հասկացա 2022 թվականին՝ մի աշխատանքային այցի ժամանակ։ Եվրոպական միության անդամ մի երկրում էինք, քննարկում էինք մեր ընդհանուր խնդիրները։ Հանկարծ, այդ երկրի իմ գործընկեր պատգամավորներից մեկը, հոգոց հանելով՝ ասաց. «դե ձեզ համար հեշտ է խոսել, դուք մեծ երկիր եք»։
Այս հայտարարությունը ինձ մի պահ անակնալի բերեց, որովհետև միաժամանակ և' ճիշտ էր և' սխալ։ Բայց սա մի բան էր, որ ինձ օգնեց առաջին անգամ մեր «փոքրությանը» նայել ուրիշների աչքերով։ Ոչ այն ուրիշների, ովքեր մեզանում սերմանել են փոքր լինելու բարդույթը, իսկ հետո համոզել, որ չենք կարող ապրել առանց մեծ եղբոր փրկության՝ այս անարդար աշխարհում։
Ես տեսա մեր «փոքրությունը» այն ուրիշների աչքերով, ովքեր նայում են մեզ և ակնածանքով ասում, որ մենք կարող ենք ավելին, քան մեզ թվում է, որ արդեն անում ենք ավելին, քան կարող էր թվալ։
Մենք փոքր չենք, մենք մեծ ենք։ Եվ մեր պատմության ոսկեդարը անցյալում չէ։ Մեր ոսկեդարը հիմա է, այսօր։
Երբեք, պատմության մեջ ոչ մի վայրկյան, հայ մարդն այս նվիրական հողի վրա այնքան բարեկեցիկ չի ապրել, որքան այսօր, այնքան երկար չի ապրել, որքան այսօր, այնքան առողջ չի եղել, որքան այսօր, այնքան տեղեկացված չի եղել, որքան այսօր, այնքան շատ չի ճամփորդել աշխարհով, որքան այսօր, այնքան շատ իրավունքներ չի ունեցել, որքան այսօր, այնքան ազատ չի եղել, որքան այսօր, այնքան շատ հասանելիություն չի ունեցել աշխարհին, որքան այսօր, այնքան մեծ հնարավորություն չի ունեցել փոխել սեփական կյանքը, որքան այսօր։

5 Июнь 2025 - 12:34 AMT
Глава фракции «Гражданский договор» в Национальном собрании Армении Айк Конджорян написал на своей странице в Facebook, что «призрак золотого века армянского народа преследует нас веками», но на самом деле «золотой век нашей истории не в прошлом, а сейчас».
По его словам, «никогда в истории армянин не жил так благополучно на этой священной земле, как сегодня».
Он напомнил, что со школьной скамьи армянам внушали, что они малы — по территории, численности, ресурсам. «Но мы не всегда были маленькими. В своё время мы были большими, сильными и непобедимыми. И ту славную эпоху называют золотым веком армянского народа, к которому нужно стремиться вернуться», — отметил он, добавив, что именно этот образ прошлого веками преследует армян.
Конджорян рассказал, что впервые осознал истинные масштабы нашей «малости» во время рабочей поездки в одну из стран Европейского союза в 2022 году. В ходе обсуждения общих проблем один из депутатов этой страны со вздохом сказал: «Вам говорить легко — вы большая страна».
Это замечание, по его словам, одновременно было и верным, и неточным, но позволило впервые взглянуть на малость Армении глазами других — не тех, кто внушил армянам комплекс неполноценности, а тех, кто смотрит на Армению с уважением и уверен, что она способна на большее.
«Мы не малы, мы велики. И золотой век нашей истории — это не прошлое. Наш золотой век — это сейчас», — написал он.
«Никогда в истории армянин не жил так благополучно, так долго, так здорово, не был так информирован, так свободен, не обладал таким количеством прав и возможностью путешествовать по миру, как сегодня. Никогда он не имел такого доступа к миру и такой возможности изменить свою жизнь», — добавил Конджорян.