ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նյարդայնանալով ֆրանսիական մամուլի հրապարակումից, որի համաձայն ավելի քան 3 մլն եվրո արժողությամբ առանձնատուն է գնել այդ երկրում, կառավարության հունիսի 5-ի նիստում դարձյալ մեղադրանքներ է հնչեցրել ՀՀ երկրորդ նախագահի հասցեին։
ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը մեկնաբանություն է տվել, հայտնում է News.am-ը։
«Ականատես եղանք ամառային նոպայի հերթական սրացմանը, այս անգամ՝ իրավական շեղվածությամբ: Դրա հետ ամեն ինչ և վաղուց պարզ է: Մոտենում է արյան և թալանի մեջ մինչև գլուխը թաղված այդ սուբեկտի պատասխան տալու պահը, և գնալով պացիենտի հոգին ավելի ու ավելի է բորբոքվելու։
Իր օրոք ԱՆԻՖ-ից անհետացած 65 միլիոն դոլարը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադամից ցնդած 100 միլիոն դոլարը, ինչպես նաև այլ ահռելի գումարներ արդեն առարկայանում են տարբեր երկրներում դղյակների տեսքով, իսկ այդ խեղկատակը շարունակում է իր հին ցնորքը կղզիների մասին:
Ինքնհառչակ տգետը նույնիսկ չգիտի, որ վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով քրեական հետապնդման դադարեցումն անձի մեղավորության հիմք չի կարող լինել։ Մեղավորության հիմք է իր պես՝ համաներման միջոցով մի ձև պատժից ազատվելը:
Իսկ «Սիլվայի» գործով վաղեմության ժամկետի կիրառման հանգամանքների մասին նախագահ Քոչարյանը մոտակա ասուլիսներից մեկում մանրամասն կխոսի»,- ասել է Բագրատ Միկոյանը։
Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պաշտոնապես չեն արձանագրել, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ «Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառակեր է, մինչդեռ դա արձանագրված է դատարանի նիստում»։Վարչապետը հիշեցրել է, որ Քոչարյանն իր դեմ հարուցված կաշառքի գործով համաձայնել է, որ այն կարճվի վաղեմության ժամկետի հիմքով, ինչը, ըստ նրա, նշանակում է փաստացի խոստովանություն։
«Դա տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ ինքը խոստովանում է, որ կաշառակեր է։ Հիմա ՀՀ դատական համակարգը պաշտոնապես արձանագրել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտոնն զբաղեցրած անձը կաշառակեր է»,- ասել է վարչապետը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, раздражённый публикацией во французской прессе о покупке им особняка стоимостью более 3 миллионов евро, на заседании правительства 5 июня вновь выступил с обвинениями в адрес второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Глава офиса второго президента Армении Баграт Микоян прокомментировал ситуацию, передаёт News.am .
«Мы стали свидетелями очередного летнего обострения, на этот раз — с юридическим отклонением. Здесь всё давно понятно. Приближается момент ответа для фигуры, по уши утонувшей в крови и грабежах, и душа пациента всё больше выходит из равновесия», — заявил он.
По его словам, исчезнувшие $65 миллионов из АНИФ, $100 миллионов из Всеармянского фонда «Айастан» и другие огромные суммы уже превращаются в замки в разных странах, а «этот шут продолжает бредить островами».
«Самозваный невежда даже не знает, что прекращение уголовного преследования по сроку давности не является основанием для признания вины. Основанием для признания вины является, как у него, — освобождение от наказания через амнистию», — отметил Микоян.
Он добавил, что Роберт Кочарян подробно расскажет о применении срока давности по делу «Силвы» на одной из ближайших пресс-конференций.
Ранее на заседании правительства премьер-министр Пашинян заявил, что, хотя официально Кочарян не признан виновным, в судебном заседании зафиксировано, что он взял взятку. По словам Пашиняна, Кочарян согласился на прекращение дела по сроку давности, что, по мнению премьера, фактически означает признание.