ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նյարդայնանալով ֆրանսիական մամուլի հրապարակումից, որի համաձայն ավելի քան 3 մլն եվրո արժողությամբ առանձնատուն է գնել այդ երկրում, կառավարության հունիսի 5-ի նիստում դարձյալ մեղադրանքներ է հնչեցրել ՀՀ երկրորդ նախագահի հասցեին։
ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը մեկնաբանություն է տվել, հայտնում է News.am-ը։
«Ականատես եղանք ամառային նոպայի հերթական սրացմանը, այս անգամ՝ իրավական շեղվածությամբ: Դրա հետ ամեն ինչ և վաղուց պարզ է: Մոտենում է արյան և թալանի մեջ մինչև գլուխը թաղված այդ սուբեկտի պատասխան տալու պահը, և գնալով պացիենտի հոգին ավելի ու ավելի է բորբոքվելու։
Իր օրոք ԱՆԻՖ-ից անհետացած 65 միլիոն դոլարը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադամից ցնդած 100 միլիոն դոլարը, ինչպես նաև այլ ահռելի գումարներ արդեն առարկայանում են տարբեր երկրներում դղյակների տեսքով, իսկ այդ խեղկատակը շարունակում է իր հին ցնորքը կղզիների մասին:
Ինքնհառչակ տգետը նույնիսկ չգիտի, որ վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով քրեական հետապնդման դադարեցումն անձի մեղավորության հիմք չի կարող լինել։ Մեղավորության հիմք է իր պես՝ համաներման միջոցով մի ձև պատժից ազատվելը:
Իսկ «Սիլվայի» գործով վաղեմության ժամկետի կիրառման հանգամանքների մասին նախագահ Քոչարյանը մոտակա ասուլիսներից մեկում մանրամասն կխոսի»,- ասել է Բագրատ Միկոյանը։
Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պաշտոնապես չեն արձանագրել, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ «Ռոբերտ Քոչարյանը կաշառակեր է, մինչդեռ դա արձանագրված է դատարանի նիստում»։Վարչապետը հիշեցրել է, որ Քոչարյանն իր դեմ հարուցված կաշառքի գործով համաձայնել է, որ այն կարճվի վաղեմության ժամկետի հիմքով, ինչը, ըստ նրա, նշանակում է փաստացի խոստովանություն։
«Դա տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ ինքը խոստովանում է, որ կաշառակեր է։ Հիմա ՀՀ դատական համակարգը պաշտոնապես արձանագրել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտոնն զբաղեցրած անձը կաշառակեր է»,- ասել է վարչապետը։

“We witnessed yet another summer flare-up, this time with legal distortion. Everything about this is long clear. The moment of reckoning is approaching for the figure buried to the neck in blood and plunder, and the patient’s soul grows ever more inflamed,” Mikoyan said.
He further claimed that massive sums—$65 million from ANIF, $100 million from the Hayastan All-Armenian Fund—are now materializing as mansions in various countries. “And that clown continues his delusions about islands.”
“The self-proclaimed ignoramus doesn’t even know that dismissal of a case due to the statute of limitations does not equate to a finding of guilt. True guilt is evading punishment via amnesty, as he did,” Mikoyan argued.
He concluded that former President Kocharyan will address the legal circumstances surrounding the “Silva” case statute of limitations in an upcoming press conference.
Earlier during the government session, Prime Minister Pashinyan stated that although Robert Kocharyan has not been officially convicted, the court has documented that he accepted bribes. Pashinyan emphasized that Kocharyan agreed to terminate the bribery case based on statute of limitations, which he claimed amounts to an admission of guilt.