Հայաստանն ընդգրկված է 2026 թվականի նախնական ծրագրում որպես ԵՄ Խաղաղության եվրոպական գործիքից օգտվող պետություն, և քննարկումներն այս ուղղությամբ շարունակվում են: Այդ մասին արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտարարել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ ներկայացնելով 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը։
«2024 թվականին Հայաստանը Եվրամիության Խաղաղության եվրոպական գործիքից է հասցրել օգտվել՝ ստանալով 10 մլն եվրո աջակցություն: Այս պահին շարունակվում են քննարկումները 2025 թվականի որոշման հետ կապված: Կարևոր է ընդգծել, որ արդեն 2026 թվականի նախնական ծրագրերում նույնպես Հայաստանը որպես շահառու պետություն ընդգրկված է»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանն ավելի վաղ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից 10 միլիոն եվրո էր ստացել՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար, որը կներառի նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։Հայաստանը ներկայացրել է նաև երկրորդ հայտը՝ 2025–ին ևս Խաղաղության եվրոպական գործիքից օգտվելու համար:
Ըստ որոշ հրապարակումների, դրան խոչընդոտում է Հունգարիան, ինչպես դա եղել էր նաև 2024–ին՝ պահանջելով, որ նույն քանակի օգնություն տրամադրվի Ադրբեջանին։

Armenia has been included in the preliminary 2026 draft program as a recipient of the European Union’s Peace Facility, with discussions on the matter still ongoing.
Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan announced this at a joint session of the National Assembly's standing committees, presenting the 2024 state budget execution report.
“In 2024, Armenia managed to benefit from the EU's European Peace Facility, receiving €10 million in support. Discussions concerning the 2025 allocation are currently underway. It is important to note that Armenia is also included in the draft plans for 2026 as a beneficiary country,” Kostanyan stated, according to Armenpress.
Earlier, Armenia had received €10 million from the European Peace Facility to set up a field modular camp, which includes a medical aid station, along with related services and capabilities. Armenia has also submitted a second application to receive support from the Peace Facility in 2025.
According to some reports, Hungary has opposed this, as it did in 2024, demanding that an equal amount of aid be provided to Azerbaijan.