2020-ի 44-օրյա պատերազմից հետո անհետ կորած 17 հազար ինքնաձիգների մի մասը հայտնաբերվել է, սակայն դրանց մի զգալի հատվածը դեռ անհետ կորած է համարվում:
Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության քրեաբանական վերլուծության և իրավապահ համագործակցության վարչության ղեկավար գնդապետ Վաչե Հովսեփյանը նշել է, որ pաշտպանության նախարարությունը կարողացել է հայտնաբերել այդ 17 հազար զենքերից զգալի քանակը, իսկ ապօրինի շրջանառության մեջ հայտնվածները հայտնաբերվել են իրավապահ մարմինների գործողությունների արդյունքում, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Այն անձինք, ովքեր հնարավոր է՝ իրենց մոտ պահեն, ովքեր մասնակցել են, ովքեր ստացել են հրազեն, սակայն չեն վերադարձրել, բոլորի տվյալները մշակվել են, նրանց հետ տարվել են թիրախային աշխատանքներ և մի զգալի խմբաքանակ էլ այդ աշխատանքների արդյունքում է հայտնաբերվել», – ասել է Հովսեփյանը:
Այն հարցին, թե դեռ չե՞նք կարող ասել, որ 17 հազարն էլ հայտնաբերված է, նա պատասխանել է. – «Ոչ, չենք կարող ասել»:
2020-ի պատերազմի ընթացքում այդ հազարավոր ինքնաձիգները բաժանվել են քաղաքացիներին՝ վարչապետի որոշմամբ, ինչը հաստատել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը 2021 թվականի ընտրական քարոզարշավի ընթացքում։ Ինչո՞ւ պետությունը չի իրականացրել զենքի ամբողջական ետհավաքը՝ շարունակում է մնում անպարզ։
Վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցված հրազենի կիրառմամբ հանցագործությունների թվի աճի մասին ահազանգել են նաև ոլորտի պատասխանատուները։ Մասնավորապես՝ միայն 2024 թվականին ՆԳ նախարարի տվյալներով արձանագրվել է 109 հանցագործություն՝ կապված հրազենի օգտագործման հետ, ինչը 15-ով ավելի է 2023 թվականի նույն ցուցանիշից։

После 44-дневной войны 2020 года часть из 17 тысяч автоматов, числившихся пропавшими, была найдена, однако значительное количество по-прежнему считается исчезнувшим.
Как сообщил полковник Ваче Овсепян, руководитель управления криминального анализа и сотрудничества с правоохранительными органами Главного управления уголовной полиции, Министерству обороны удалось обнаружить значительное количество этих автоматов. Те, что оказались в незаконном обороте, были выявлены благодаря действиям правоохранительных органов.
«Данные обо всех лицах, которые могли сохранить у себя оружие — участниках боевых действий или тех, кто получил его, но не вернул, — были собраны. С ними проводилась целенаправленная работа, в результате чего была найдена значительная часть оружия», — отметил Овсепян.
На вопрос о том, можно ли считать, что все 17 тысяч автоматов найдены, он ответил: «Нет, мы не можем так сказать».
Во время войны 2020 года тысячи автоматов были переданы гражданским лицам по решению премьер-министра, что в 2021 году подтвердил сам Никол Пашинян в ходе предвыборной кампании. Почему государство не обеспечило полный возврат оружия, остается неясным.
В последние годы представители профильных ведомств также заявляли об увеличении числа преступлений с применением огнестрельного оружия. В частности, по данным Министерства внутренних дел, только в 2024 году зарегистрировано 109 таких преступлений, что на 15 больше, чем в аналогичный период 2023 года.