Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ուղեկցությամբ, այցելել է Երևանի Հաղթանակի զբոսայգի։
Պատվիրակությունըծաղկեպսակ է դրել Անհայտ զինվորի գերեզմանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակը, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությունը գտնվել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, որտեղ ծաղկեպսակ է դրել և ծաղիկներ է խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ինչպես Հաղթանակի զբոսայգում, այստեղ ևս Մատվիենկոյին ուղեկցել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։ Պատվիրակության կազմում է եղել նաև Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Այցի ընթացքում նախատեսված են բանակցություններ Մատվիենկոյի և Սիմոնյանի միջև։
Պատվիրակության կազմում են Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Յուրի Վորոբյովը, Պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Բուլավինը, Միջազգային կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը, Սոցիալական կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Յուլյա Լազուտկինան, Տարածաշրջանային կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Ուսը, Միջազգային կոմիտեի անդամ Ալեքսանդր Կարելինը և Սոցիալական կոմիտեի անդամ Անդրեյ Չեռնիշևը։
Հունիսի 6-ին նա և ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կմասնակցեն Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի և Հայաստանի Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստի բացմանը։ Նույն օրը Սիմոնյանն ու Մատվիենկոն ներկա կլինեն նաև ռուս–հայկական միջտարածաշրջանային 10-րդ ֆորումի աշխատանքներին։

Valentina Matvienko, Chair of the Federation Council of the Russian Federation, visited Victory Park in Yerevan, accompanied by Alen Simonyan, President of Armenia’s National Assembly.
The delegation laid a wreath at the Tomb of the Unknown Soldier, placed flowers at the Eternal Flame, and held a moment of silence in memory of those who died in the Great Patriotic War.
Later, Matvienko and her delegation visited the Tsitsernakaberd Memorial, where they laid a wreath and paid tribute to the victims of the Armenian Genocide.
As at Victory Park, Alen Simonyan accompanied Matvienko during the ceremony. The Russian Ambassador to Armenia, Sergey Kopirkin, was also part of the delegation.
Talks between Matvienko and Simonyan are scheduled during the visit.
Other members of the Russian delegation include Deputy Chair of the Federation Council Yuri Vorobyov, Chair of the Defense Committee Vladimir Bulavin, First Deputy Chair of the International Committee Vladimir Dzhabarov, Deputy Chair of the Social Policy Committee Yulia Lazutkina, Deputy Chair of the Regional Policy Committee Alexander Us, member of the International Committee Alexander Karelin, and member of the Social Policy Committee Andrey Chernyshev.
On June 6, Matvienko and Simonyan will attend the opening of the 39th session of the Interparliamentary Commission for Cooperation between the Federal Assembly of Russia and the National Assembly of Armenia. They will also participate in the 10th Russian-Armenian Interregional Forum on the same day.