Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում անցկացվում է ՀՀ և ՌԴ միջտարածաշրջանային համագործակցության 10-րդ համաժողովը, որին մասնակցում են նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ու ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։
Մեկօրյա համաժողովի օրակարգում ներառված են մի շարք թեմաներ, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես երկու երկրների միջև միջպետական համագործակցության, այնպես էլ համայնքային մակարդակում կապերի ամրապնդման տեսանկյունից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միջոցառմանը մասնակցում են հայաստանյան և ռուսաստանյան բազմաթիվ փորձագիտական խմբեր ու համայնքային պատվիրակություններ, ներառյալ՝ մարզպետներ, նրանց տեղակալներ և քաղաքային իշխանության այլ պաշտոնյաներ։
Համաժողովի պանելային քննարկումների առանցքում են Հայաստանի և Ռուսաստանի քույր քաղաքների միջև կապերի խորացումն ու երկխոսությունը, էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները, հումանիտար ծրագրերի ընդլայնման հեռանկարները, մարզերի ներդրումային գրավչությունը, ինչպես նաև ներդրումների խթանման բարենպաստ միջավայրի ստեղծման ուղիները։
Համաժողովն ավարտվելու է օրվա երկրորդ կեսին կայանալիք լիագումար նիստով, որի ընթացքում բացման խոսքով հանդես կգան Ալեն Սիմոնյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն։
Լիագումար նիստի ժամանակ ելույթներ կունենան նաև Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, Արխանգելսկի մարզի նահանգապետ Ալեքսանդր Ցիբուլսկին, Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը և Իրկուտսկի մարզի նահանգապետ Իգոր Կոբզևը։
Նիստի ավարտին նախատեսված է երկկողմ փաստաթղթերի փոխանակման հանդիսավոր արարողություն։
Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ուղեկցությամբ, այցելել է Երևանի Հաղթանակի զբոսայգի և Ծիծեռնակաբերդ, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ։

The 10th Armenia-Russia Interregional Cooperation Forum is being held at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex in Yerevan, with participation from Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan and Valentina Matvienko, Chair of Russia’s Federation Council.
The one-day forum addresses key issues in interstate collaboration and the strengthening of ties at the community level, according to Armenpress.
The event brings together expert groups and regional delegations from both Armenia and Russia, including governors, deputy governors, and other municipal officials.
Panel discussions at the forum focus on enhancing ties between sister cities in Armenia and Russia, expanding cooperation in e-commerce, developing humanitarian programs, boosting regional investment appeal, and creating a favorable environment for investment.
The forum will conclude with a plenary session in the afternoon, during which Alen Simonyan and Valentina Matvienko will deliver opening remarks.
Additional speeches will be delivered by Gegharkunik Governor Karen Sargsyan, Arkhangelsk Governor Alexander Tsybulsky, Shirak Governor Davit Arushanyan, and Irkutsk Governor Igor Kobzev.