ՀՀ նախագահի հրամանագրերով՝ 2024–ին ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 20,770 անձի։ Այդ մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ժամանակ, երբ ներկայացվում էր 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը, հայտնել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Խաչատուր Պողոսյանը։
«Կառավարության լիազոր մարմինների առաջարկությունների հիման վրա՝ 2024–ին ՀՀ նախագահի կողմից ընդունվել է ՀՀ քաղաքացիության վերաբերյալ 185 հրամանագիր: Արդյունքում, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն շնորհվել է 20 հազար 770 անձի»,– ասել է Պողոսյանը։

According to Deputy Head of the Presidential Administration Khachatur Poghosyan, 20,770 individuals were granted Armenian citizenship in 2024 by presidential decrees.
He made the announcement during a joint session of parliamentary standing committees reviewing the annual report on the execution of the 2024 state budget.
Poghosyan stated that 185 decrees concerning citizenship were issued by the President of Armenia in 2024, based on recommendations from relevant government authorities. As a result, 20,770 individuals were granted Armenian citizenship.