ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն, որը պաշտոնական այցով Երևանում է, նշել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև պահպանվել են կառուցողական և գործնական հարաբերություններ, և նրանց միջև որևէ խնդիր գոյություն չունի, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Նիկոլ Վովայիևիչը ողջույններ է փոխանցել մեր նախագահին և հատկապես ընդգծել, որ, անկախ որոշ ինսինուացիաներից, իր և Վլադիմիր Վլադիմիրովիչի միջև միշտ եղել են, կան և պահպանվում են կառուցողական, առարկայական հարաբերություններ, և իր ու նախագահի միջև խնդիրներ գոյություն չունեն», — նշել է Մատվիենկոն լրագրողների հետ զրույցում։
Մատվիենկոն ասել է նաև, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Ռուսաստանի հետ ակտիվ համագործակցությամբ, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Մատվիենկոն պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանում, ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի մամուլի ծառայությունը։
«Ինչպես և մենք, Հայաստանը նույնպես ցուցաբերել է հետաքրքրություն մեր երկկողմ բազմավեկտոր համագործակցության ընդլայնման և զարգացման, անվտանգության հարցերում համագործակցության և այլ հարցերում»,–նշել է Մատվիենկոն լրագրողների հետ զրույցում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի Երևանում տեղի ունեցած հանդիպումը նախատեսվածից զգալիորեն եկար է տևել։ Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի մամուլի ծառայությունը։ Վարչապետի և Դաշնային խորհրդի նախագահի բանակցությունները նախ տեղի են ունեցել դեմ առ դեմ ձևաչափով, այնուհետև շարունակվել են ընդլայնված կարգով։

Chair of the Federation Council of Russia, Valentina Matviyenko, on an official visit to Yerevan, stated that Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan maintain constructive and pragmatic relations without any issues, according to RIA Novosti.
“Mr. Nikol Vovayevich conveyed greetings to our President and emphasized that, regardless of certain insinuations, his relationship with Vladimir Vladimirovich has always been and remains constructive and businesslike. There are no problems between them,” Matviyenko told reporters.
She also noted Armenia’s interest in active cooperation with Russia, including the security sector.
Matviyenko is in Armenia on an official visit, as previously announced by the press service of Russia’s upper house of parliament.
“Just like us, Armenia has shown interest in expanding and developing our multifaceted bilateral cooperation, particularly in the field of security and other areas,” she added during the media briefing.
The meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Federation Council Chair Valentina Matviyenko in Yerevan lasted significantly longer than scheduled. According to the Federation Council’s press office, talks began in a one-on-one format before continuing in an expanded session.