ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն, որը պաշտոնական այցով Երևանում է, նշել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև պահպանվել են կառուցողական և գործնական հարաբերություններ, և նրանց միջև որևէ խնդիր գոյություն չունի, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Նիկոլ Վովայիևիչը ողջույններ է փոխանցել մեր նախագահին և հատկապես ընդգծել, որ, անկախ որոշ ինսինուացիաներից, իր և Վլադիմիր Վլադիմիրովիչի միջև միշտ եղել են, կան և պահպանվում են կառուցողական, առարկայական հարաբերություններ, և իր ու նախագահի միջև խնդիրներ գոյություն չունեն», — նշել է Մատվիենկոն լրագրողների հետ զրույցում։
Մատվիենկոն ասել է նաև, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Ռուսաստանի հետ ակտիվ համագործակցությամբ, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Մատվիենկոն պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանում, ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի մամուլի ծառայությունը։
«Ինչպես և մենք, Հայաստանը նույնպես ցուցաբերել է հետաքրքրություն մեր երկկողմ բազմավեկտոր համագործակցության ընդլայնման և զարգացման, անվտանգության հարցերում համագործակցության և այլ հարցերում»,–նշել է Մատվիենկոն լրագրողների հետ զրույցում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի Երևանում տեղի ունեցած հանդիպումը նախատեսվածից զգալիորեն եկար է տևել։ Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի մամուլի ծառայությունը։ Վարչապետի և Դաշնային խորհրդի նախագահի բանակցությունները նախ տեղի են ունեցել դեմ առ դեմ ձևաչափով, այնուհետև շարունակվել են ընդլայնված կարգով։

6 Июнь 2025 - 13:37 AMT
Председатель Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко, находящаяся с официальным визитом в Ереване, заявила, что между президентом России Владимиром Путиным и премьер-министром Армении Николом Пашиняном сохраняются конструктивные и деловые отношения, и между ними нет никаких проблем, сообщает РИА Новости.
«Никол Воваевич передал приветствия нашему президенту и особенно отметил, что, несмотря на некоторые инсинуации, между ним и Владимиром Владимировичем всегда были, есть и сохраняются конструктивные, предметные отношения, и проблем между ними не существует», — сказала Матвиенко журналистам.
Она также отметила, что Армения заинтересована в активном сотрудничестве с Россией, в том числе в сфере безопасности.
Матвиенко находится в Армении с официальным визитом, как ранее сообщала пресс-служба верхней палаты парламента России.
«Как и мы, Армения проявляет интерес к расширению и развитию нашего двустороннего многовекторного сотрудничества, в том числе по вопросам безопасности и другим направлениям», — добавила она в беседе с журналистами.
Встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и председателя Совета Федерации Валентины Матвиенко в Ереване продолжалась значительно дольше запланированного времени. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты парламента России. Переговоры начались в формате тет-а-тет, затем продолжились в расширенном составе.