ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն ընդգծել է, որ անչափահաս քաղաքացիների Արավուսի ուղղությամբ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնվելը պայմանավորված է առաջնագծի ընդհանուր վիճակով։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հասկանալու համար, թե ինչպես են մեր երկու քաղաքացիներն Արավուսի ուղղությամբ հայտնվել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, պետք է իմանալ, թե միջդիրքային առումով ինչպիսի վիճակ է այդ ուղղությամբ:
Ինքս այդ ուղղությամբ բազմիցս եղել եմ և, անկեղծ ասած, զարմացած չեմ` անկախ այն հանգամանքից, թե ինչպես կամ ինչպիսի միջամտությամբ են նրանք հատել առաջնագիծը:
Մոտեցումը, որը դրված է նոր առաջնագծի տեղակայման հիմքում, տպավորություն է ստեղծում, որ մեր հարևանությամբ քաղաքակիրթ հարևան է, այլ ոչ թե մեզ հետ չավարտված պատերազմում գտնվող և մեր երկրի նկատմամբ տարածքային հավակնություններ դրսևորող Ադրբեջանը:
Չեմ ուզում դիրքային մի շարք առանձնահատկությունները դետալային քննարկման դնել, սակայն սրա պատասխանատուն երկրի ռազմաքաղաքական իշխանությունն է, ով առաջնագծի փիլիսոփայությունը դիտարկում է կեղծ խաղաղասիրական տրամաբանության ներքո»,–ասվում է գրառման մեջ։
Երկու դեռահաս տղաներ՝ Կարեն Արմենի Ջհանգիրյանը (ծնված 27.06.2007 թ.) և Անդրեյ Արմենի Գյագունցը (ծնված 13.01.2008 թ.), հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում, երբ 2025 թվականի հունիսի 6-ի լույս գիշերը՝ մոտավորապես ժամը 01:20-ին, մոլորվել են Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի մոտակա տարածքում։

Tigran Abrahamyan, Secretary of the "I Have Honor" parliamentary faction, stated that the recent incident in which two underage Armenian citizens ended up under Azerbaijani control near the village of Aravus is a direct result of the general state of the frontline in that area. He shared his views in a Facebook post.
“To understand how our two citizens ended up under Azerbaijani control near Aravus, one must be aware of the nature of inter-positional deployments in that sector,” Abrahamyan wrote.
“I have been to that area numerous times, and to be honest, I am not surprised—regardless of how or through whose involvement they crossed the frontline.”
According to Abrahamyan, the current logic underpinning the configuration of the new frontline gives the impression that Armenia borders a civilized neighbor rather than a state—Azerbaijan—with which it is still technically at war and which harbors territorial ambitions toward Armenia.
“I don’t want to delve into the positional specifics, but the responsibility lies with the country’s political and military leadership, which approaches the frontline's strategy from a misguided pacifist standpoint,” he concluded.
Earlier, it was reported that two teenage boys, Karen Armeni Jhangiryan (born June 27, 2007) and Andrey Armeni Gyagunts (born January 13, 2008), ended up in Azerbaijani territory after getting lost near the village of Aravus in Syunik Province around 01:20 a.m. on June 6, 2025.