ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն ընդգծել է, որ անչափահաս քաղաքացիների Արավուսի ուղղությամբ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնվելը պայմանավորված է առաջնագծի ընդհանուր վիճակով։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հասկանալու համար, թե ինչպես են մեր երկու քաղաքացիներն Արավուսի ուղղությամբ հայտնվել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, պետք է իմանալ, թե միջդիրքային առումով ինչպիսի վիճակ է այդ ուղղությամբ:
Ինքս այդ ուղղությամբ բազմիցս եղել եմ և, անկեղծ ասած, զարմացած չեմ` անկախ այն հանգամանքից, թե ինչպես կամ ինչպիսի միջամտությամբ են նրանք հատել առաջնագիծը:
Մոտեցումը, որը դրված է նոր առաջնագծի տեղակայման հիմքում, տպավորություն է ստեղծում, որ մեր հարևանությամբ քաղաքակիրթ հարևան է, այլ ոչ թե մեզ հետ չավարտված պատերազմում գտնվող և մեր երկրի նկատմամբ տարածքային հավակնություններ դրսևորող Ադրբեջանը:
Չեմ ուզում դիրքային մի շարք առանձնահատկությունները դետալային քննարկման դնել, սակայն սրա պատասխանատուն երկրի ռազմաքաղաքական իշխանությունն է, ով առաջնագծի փիլիսոփայությունը դիտարկում է կեղծ խաղաղասիրական տրամաբանության ներքո»,–ասվում է գրառման մեջ։
Երկու դեռահաս տղաներ՝ Կարեն Արմենի Ջհանգիրյանը (ծնված 27.06.2007 թ.) և Անդրեյ Արմենի Գյագունցը (ծնված 13.01.2008 թ.), հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում, երբ 2025 թվականի հունիսի 6-ի լույս գիշերը՝ մոտավորապես ժամը 01:20-ին, մոլորվել են Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի մոտակա տարածքում։

6 Июнь 2025 - 15:13 AMT
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абраамян заявил, что оказавшиеся под контролем Азербайджана несовершеннолетние армянские граждане попали туда из-за текущего состояния границы в районе села Аравус. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Чтобы понять, как наши двое граждан оказались под контролем Азербайджана в направлении Аравуса, нужно знать, в каком состоянии находится межпозиционная зона в этом районе», — отметил он.
«Я сам многократно бывал в этом направлении и, честно говоря, не удивлён — независимо от того, как именно или при чьём содействии они пересекли линию фронта».
По словам Абрахамяна, логика, положенная в основу новой линии фронта, создаёт впечатление, будто рядом находится цивилизованный сосед, а не Азербайджан, с которым Армения до сих пор находится в состоянии незавершённой войны и который предъявляет территориальные претензии к стране.
«Не хочу вдаваться в детали особенностей позиций, однако за сложившуюся ситуацию несёт ответственность военно-политическое руководство страны, рассматривающее философию линии фронта с ложных пацифистских позиций», — говорится в публикации.
Ранее сообщалось, что двое подростков — Карен Арменович Джангирян (род. 27.06.2007) и Андрей Арменович Гягунц (род. 13.01.2008) — оказались на территории Азербайджана, заблудившись вблизи села Аравус в Сюникской области около 01:20 ночи 6 июня 2025 года.