Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի անչափահաս բնակիչներ Կարեն Ջհանգիրյանը և Անդրեյ Գյագունցը, ովքեր մոլորվել էին, հայտնաբերվել են և այժմ գտնվում են Հայաստանում: Այդ մասին հայտնել են Ազգային անվտանգության ծառայությունից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Ավելի ուշ ԱԱԾ–ն հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ ադրբեջանցիների կողմից նրանց առևանգելու մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
«Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի երկու անչափահաս բնակիչների հայնաբերվելուց հետո նրանց հետ ունեցած զրույցներից պարզվել է, որ իրենց ընտանի կենդանիներին փնտրելու ընթացքում նրանք մոլորվել են եւ մառախուղի պատճառով չեն կարողացել կողմնորոշվել տեղանքում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Տեղի համայնքապետարանը հայտնել է, որ նրանց առողջական վիճակը լավ է, գրում է Factor.am-ը։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի բնակիչներ Կարեն Արմենի Ջհանգիրյանը (ծնված 27.06.2007թ.) և Անդրեյ Արմենի Գյագունցը (ծնված 13.01.2008թ.) 2025 թվականի հունիսի 6-ին՝ ժամը 01:20-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի հարակից հատվածում՝ տեղանքում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում։
Նշվում էր, որ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ քաղաքացիների գտնվելու վայրը պարզելու և նրանց անվտանգ վերադարձն ապահովելու ուղղությամբ։

Two boys from the village of Tegh in Armenia’s Syunik Province, Karen Jhangiryan and Andrey Gyagunts, who had gone missing, have been located and are now back in Armenia, according to the National Security Service (NSS), Armenpress reports.
Later, the NSS released a statement clarifying that claims about their abduction by Azerbaijanis were not true.
"After the two minors from Tegh in Syunik Province were found, conversations with them revealed that they had gotten lost while looking for their pets and were unable to navigate due to fog," the statement reads.
The Tegh municipality confirmed to Factor.am that both boys are in good health.
Earlier, Armenia’s National Security Service had reported that residents of Tegh—Karen Armeni Jhangiryan (born June 27, 2007) and Andrey Armeni Gyagunts (born January 13, 2008)—had strayed into Azerbaijani territory near the village of Aravus in Syunik around 01:20 a.m. on June 6, 2025, due to disorientation. It was also noted that all necessary measures were being taken to locate them and ensure their safe return.