Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմինը տարածել է հայտարարություն` առաջարկելով «Պատիվ ունեմ» խմբակցությանը վարչապետի թեկնածու առաջադրել։
«Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը վերահաստատում է իր անվերապահ հանձնառությունը Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ապագայի համար գոյաբանական սպառնալիքներ ստեղծող՝ Հայաստանի Հանրապետության ներկայիս բռնատիրական ռեժիմի փոփոխության հարցում։
Կարևորում է այդ ռեժիմի դեմ շարունակական և համառ պայքարում առկա բոլոր սահմանադրական միջոցների, այդ թվում՝ վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթացի կիրառման անհրաժեշտությունը։
Խորապես ափսոսում է, որ անվստահություն հայտնելու՝ կենսականորեն կարևոր առաջարկը ընդդիմադիր շրջանակներում երբեմն բորբոքում է ավելորդ վեճեր, նպաստում ուժերի ջլատմանը, որի հետևանքով առաջացող ներքին անհամաձայնությունը ծառայում է բացառապես ՀՀ ներկայիս ձախողված վարչախմբի շահերին։
Նկատի է առնում ապազգային իշխանազավթներից օր առաջ ազատվելու հարցում հանրության ակնկալիքները։
Վերստին ընդգծում է, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության քաղաքական առաջնահերթությունը ոչ թե իշխանություն ունենալն է, այլ իշխանափոխությունը, և որ այդ նպատակին հասնելու համար կուսակցությունը չի խուսափել ու չի խուսափելու քաղաքական պատասխանատվությունից։
ՀՀ պետականության համար չափազանց վտանգավոր է համարում պայքարի այս փուլում գործնական քայլ անելու հարցում հապաղելը։
Ուստի, հաշվի առնելով վերոհիշյալը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ գործող կառավարիչները ձախողել և չեն կատարել 2021թ. ԱԺ կողմից հաստատված կառավարության գործունեության ծրագիրը, ինչպես նաև մինչ այժմ ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից այդպես էլ ՀՀ վարչապետի թեկնածու չի առաջադրվել, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն առաջարկում է ՀՀ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորներին, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն, վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին առաջարկ ներկայացնելու՝ այդ նպատակով առաջարկելով ՀՀԿ Խորհրդի փորձառու և բարձր որակավորում ունեցող անդամներից առաջադրել պահանջվող հատկանիշներին համապատասխանող ՀՀ վարչապետի թեկնածու և նախապատրաստել Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ՝ գործող վարչախմբի պարագլխին անվստահություն հայտնելու գործընթացը մեկնարկելու համար: Գործընթացը հաջողությամբ ավարտելուց հետո ազգային համաձայնության սկզբունքով կազմավորել կառավարություն»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հույս է հայտնել, որ անվստահություն հայտնելու գործընթացը անխափան շարունակելու և հաջողությամբ ավարտելու հնարավորություններ ունեցող մյուս քաղաքական ուժերը և անհատներն իրենց լիարժեք ներդրումը կունենան այս հույժ կարևոր գործում։
ՀՀԿ–ն խնդրում է բոլոր գիտակից հայրենակիցներին, հասարակական և քաղաքական կազմակերպություններին, լրատվական միջոցներին՝ հաշվի առնելով ճգնաժամի մասշտաբները, ինչպես նաև մի կողմ դնելով փոխադարձ կասկածամտությունը, «վեր կանգնել քաղաքական տարաձայնություններից, անձնական հավակնություններից և մարտավարական անհամաձայնություններից, դրսևորել համազգային միասնականություն և շարունակել ջանքերը երկրում ազգային իշխանություն հաստատելու ուղղությամբ»։
Ավելի վաղ «Հայաստան» խմբակցությունը միաձայն վերահաստատել էր իր պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու իր 28 պատգամավորի ստորագրությունները վարչապետին անվստահություն հայտնելուգործընթացի մեկնարկի համար, եթե այն նախաձեռնողները կարողանան ապահովել պակասող 8 պատգամավորի ստորագրությունը, ինչպես նաև հրապարակավ կհայտարարեն իմպիչմենտի հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգված ապահովելու իրենց կարողության և պատասխանատվության մասին։ Այդ մասին ասվում է խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ։

Республиканская партия Армении (РПА) распространила заявление, в котором предложила фракции «Честь имею» в Национальном Собрании выдвинуть кандидата в премьер-министры в рамках процесса смены власти.
Подтверждая свою приверженность суверенитету и территориальной целостности Армении, РПА охарактеризовала нынешнюю власть как «диктаторский режим», создающий экзистенциальные угрозы, и подчеркнула необходимость использовать все предусмотренные Конституцией механизмы, включая вотум недоверия.
«Глубоко сожалеем, что жизненно важные инициативы по выражению недоверия иногда вызывают ненужные споры в оппозиционных кругах, ведут к раздорам, что играет исключительно на руку правящей власти», — говорится в заявлении.
РПА отметила, что её приоритет — не обладание властью, а её смена, и партия готова взять на себя политическую ответственность для достижения этой цели.
Партия считает чрезвычайно опасным промедление с конкретными действиями на данном этапе борьбы, поскольку это угрожает армянской государственности.
С учётом провала программы правительства, утверждённой парламентом в 2021 году, и отсутствия кандидата на пост премьера со стороны оппозиции, РПА предлагает депутатам фракции «Честь имею» инициировать процесс недоверия согласно Конституционному закону «О регламенте НС».
Республиканцы предложили выдвинуть кандидата на пост премьера из числа опытных и квалифицированных членов Совета партии, а также выразили готовность подготовить проект решения парламента для запуска процедуры отставки действующего правительства и формирования нового на основе национального консенсуса.
Партия выразила надежду, что другие политические силы и личности, обладающие возможностями для успеха процесса выражения недоверия, примут полноценное участие.
РПА также призвала граждан, общественные и политические организации, СМИ — с учётом масштабов кризиса — отказаться от взаимного недоверия и разногласий, проявить национальное единство и продолжить усилия по установлению национальной власти в стране.
Ранее фракция «Армения» единогласно подтвердила готовность предоставить все 28 подписей своих депутатов для начала процедуры недоверия, при условии, что инициаторы обеспечат недостающие 8 подписей, а также публично заявят о своей способности и готовности мобилизовать достаточную народную поддержку для успешного импичмента.