Եվրոպական դեղերի գործակալությունը (EMA) հայտնել է Օզեմպիկ (Ozempic) դեղամիջոցի հազվագյուտ կողմնակի ազդեցության հայտնաբերման մասին, որը կարող է հանգեցնել տեսողության կորստի։
«EMA-ի անվտանգության կոմիտեն (PRAC) ավարտել է սեմագլուտիդ պարունակող դեղամիջոցների վերանայումը՝ կապված հնարավոր ավելի բարձր ռիսկի հետ՝ զարգացնելու ոչ-արտերիալ առաջային իշեմիկ օպտիկ նեյրոպաթիա (ՆՊԻՕՆ)՝ աչքի հիվանդություն, որը կարող է բերել տեսողության կորստի։ Սեմագլուտիդը ակտիվ բաղադրիչ է մի շարք դեղամիջոցներում, որոնք օգտագործվում են շաքարային դիաբետի և գիրության բուժման համար, մասնավորապես՝ Ozempic, Rybelsus և Wegovy»,- նշված է ԵՄԲ-ի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
PRAC-ի առաջարկությունները կփոխանցվեն Բժշկական կիրառման դեղամիջոցների կոմիտեին (CHMP), որը կկազմի իր կարծիքը։ Այդ կարծիքը հետագայում կհաղորդվի Եվրոպական հանձնաժողովին՝ վերջնական որոշում կայացնելու նպատակով, ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ՝ 2024 թ. դեկտեմբերի 17-ին, Հարավային Դանիայի համալսարանը հայտնել է մի հետազոտության արդյունքների մասին, որը հնարավոր կապ է ցույց տվել Օզեմպիկի օգտագործման և ակնաբուժական հիվանդության զարգացման միջև։ Նրանց տվյալներով՝ ՆՊԻՕՆ-ի տարեկան դեպքերի թիվը աճել է 60–70-ից մինչև 150։ Հետազոտության արդյունքներով պարզվել է, որ II տիպի շաքարային դիաբետ ունեցող և Օզեմպիկ օգտագործող մարդկանց մոտ ՆՊԻՕՆ-ի զարգացման հավանականությունը երկու անգամ բարձր է, քան այլ դեղամիջոցներ օգտագործողների մոտ։
Դրա հիման վրա Դանիայի դեղերի գործակալությունն առաջարկով դիմել է ԵՄ-ին՝ խստորեն ուսումնասիրելու շաքարային դիաբետի այս դեղամիջոցի և աչքի հիվանդության հնարավոր կապը։

Европейское агентство лекарственных средств (EMA) сообщило об обнаружении редкого побочного эффекта у препарата Оземпик (Ozempic), который может привести к потере зрения.
«Комитет по безопасности EMA (PRAC) завершил рассмотрение лекарственных препаратов, содержащих семаглутид, в связи с опасениями по поводу возможного повышенного риска развития неартериальной передней ишемической оптической нейропатии (НПИОН) — заболевания глаз, которое может привести к потере зрения. Семаглутид является активным веществом в некоторых лекарственных препаратах, используемых для лечения диабета и ожирения, а именно в препаратах Ozempic, Rybelsus и Wegovy», — говорится в сообщении на официальном сайте EMA, передает ТАСС.
PRAC направит свои рекомендации в Комитет по лекарственным препаратам для медицинского применения (CHMP). Впоследствии CHMP сформирует мнение, которое будет передано Еврокомиссии для принятия окончательного решения, отмечается в сообщении.
Ранее, 17 декабря 2024 года, Университет Южной Дании сообщил о результатах исследования, указывающего на возможную связь между применением Оземпика и развитием офтальмологического заболевания. Согласно их данным, количество случаев НПИОН в год увеличилось с 60–70 до 150. Анализ показал, что у пациентов с диабетом II типа, использующих Оземпик, риск развития НПИОН вдвое превышает аналогичный показатель у тех, кто принимает иные препараты. В результате датское агентство по лекарственным средствам обратилось к структурам ЕС с просьбой усилить изучение потенциальной связи между этим препаратом и заболеванием глаз.