ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահյանը հայտնել է, որ Բավքում հայ գերիների կեղծ դատավարության մի քանի մասնակիցներ իրենց ընտանիքի անդամներին փոխանցել են, որ իրենց խոսքը խեղաթյուրված է ներկայացվում:
Մասնավորապես նա նշել է, որ Ադրբեջանում ընթացող կեղծ դատավարության ժամանակ Դավիթ Իշխանյանի մասնակցությամբ մի ուշագրավ դրվագ է եղել:
«Դատավարության» ժամանակ Իշխանյանը հիշեցրել է, որ նախորդ «դատավարություններից» մեկի ժամանակ ասել էր, որ ցանկանում է ծանոթանալ մայիսի 24-ի և 26-ի «դատական նիստերի» արձանագրություններին, սակայն դատավորը ցրողական պատասխան է հնչեցրել:
Ինչո՞վ է այս հանգամանքը ուշադրության արժանի: Ադրբեջանական բանտերում գտնվող հայերի դատավարության ողջ ընթացքն ուղեկցվում է կեղծիքների գերդոզավորմամբ` ցուցմունքներից մինչև թարգմանություններ:
Ավելին, կեղծ դատավարության մի քանի մասնակիցներ, իրենց ընտանիքի անդամներին փոխանցել են, որ ադրբեջանական մամուլում հայտնված տարբեր տեղեկություններ, որոնք կապված են «դատավարության» տարբեր հանգամանքներին, չեն համապատասխանում իրականությանը, իրենց խոսքը խեղաթյուրված է ներկայացվել, իսկ որոշ դեպքերում` իրենց հնչեցվածի ճիշտ հակառակ ձևով է տրված:
Կարծում եմ, որ այդ կեղծիքն արձանագրելու համար Դավիթ Իշխանյանը փորձում է ծանոթանալ նախորդ նիստերի արձանագրություններին` այդ կեղծիքները վերհանելու և հետագա խաբեությունները կանխելու համար, ինչը դատարանը ձգում է:
Ինչևէ, մեր հայրենակիցները ծանր իրավիճակում իրենց պայքարը խիստ անհավասար պայմաններում շարունակում են:

Several Armenian prisoners in Azerbaijan have informed their families that their testimony is being distorted during court proceedings in Baku, according to MP Tigran Abrahamyan from the "I Have Honor" faction.
In a post on Facebook, Abrahamyan highlighted the fabricated nature of the trials of Armenian detainees in Azerbaijan, citing a notable incident involving Davit Ishkhanyan.
During one of the trials, Ishkhanyan reportedly recalled that he had requested transcripts of the May 24 and 26 court sessions in a previous hearing, but the judge gave an evasive response.
Why is this important? The entire judicial process involving Armenians held in Azerbaijani prisons is heavily marred by falsifications—from testimonies to translations.
Moreover, multiple defendants have reportedly informed their families that various statements published by Azerbaijani media regarding their trials do not reflect reality. In some cases, their actual words were not only distorted but presented in a completely opposite manner.
Abrahamyan believes Ishkhanyan's insistence on accessing the transcripts is an attempt to expose these falsifications and prevent future misrepresentations—efforts that the court is actively stalling.
"Nonetheless, our compatriots continue their struggle under extremely unequal and dire conditions," Abrahamyan stated, concluding with a call for freedom for those held in Azerbaijani prisons.
In September 2023, following a nine-month blockade and the ethnic cleansing of the entire Armenian population of Artsakh, Azerbaijan captured former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan, as well as former state minister Ruben Vardanyan, foreign minister Davit Babayan, and several other former officials. The fabricated charges against them could result in life sentences. Their show trial began in Baku on January 17.