ՔՊ-ից հեռացված պատգամավոր, ՄԱՍԿ կուսակցության հիմնադիր Հովիկ Աղազարյանը բավականին լավ կարծիք ունի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության կողմից առաջադրված վարչապետի թեկնածու Դավիթ Համբարձումյանի մասին, բայց նրա օգտին չի քվեարկի։
«Մենք ունենք մեր դիրքորոշումը, այսօր տեղի չեն ունեցել այնպիսի իրադարձություններ, որ մենք մեր դիրքորոշումից շեղվենք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Աղազարյանը և ՔՊ-ից դուրս մնացած ևս մեկ պատգամավոր՝ Հակոբ Ասլանյանը, ձգտում են հեռացնել գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու 2026 թվականին ձևավորել իշխանություն, որը, ըստ իրենց, նորագույն պատմության մեջ կլինի առավել լեգիտիմ։
«Այս իմաստով, մենք գտնում ենք, որ Էդմոն Մարուքյանիթեկնածությունն ամենանպատակահարմարն է ու ընդունելին և՛ ՔՊ-ի, և՛ «Հայաստան» խմբակցության, և՛ «Պատիվ ունեմ»-ի, և՛ արտախորհրդարանական շատ ուժերի համար»,- ասաց նախկին ՔՊ-ականը։
Նրա համոզմամբ՝ ավելի իրատեսական է, որ ՔՊ խմբակցության ներկայացուցիչները կընտրեն համագործակցել Աղազարյան-Ասլանյան-Մարուքյան եռյակի հետ, քան կողմ լինեն Դավիթ Համբարձումյանի թեկնածությանը։
Նա վստահեցրել է, թե զրուցել է ՔՊ-ականների հետ, ովքեր ասել են, որ «կողմ» կքվեարկեն Էդմոն Մարուքյանի թեկնածությանը, անուններ, սակայն, չտվեց։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն իր հունիսի 7-ին կայացած նիստում կայացրել է միասնական որոշում՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելով Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանին։
_«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը վարչապետի թեկնածու են առաջադրել Էդմոն Մարուքյանին։_ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի միանալու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի առաջադրմանն ուղղված գործընթացին վարչապետի պաշտոնի համար։

Despite having a favorable view of David Hambardzumyan, the prime ministerial candidate nominated by the "I Have Honor" parliamentary faction, former "Civil Contract" MP and MASK party founder Hovik Aghazaryan stated he will not vote for him.
“We have our position, and there have been no developments that would lead us to change it,” Aghazaryan told reporters, according to Aysor.am .
Alongside Civil Contract ex-MP Hakob Aslanyan, Aghazaryan aims to replace incumbent Prime Minister Nikol Pashinyan and form what they claim will be the most legitimate government in Armenia’s modern history by 2026.
“In this context, we believe Edmon Marukyan’s candidacy is the most suitable and acceptable choice for Civil Contract, the Armenia Alliance, I Have Honor, and many extra-parliamentary forces,” said Aghazaryan.
He argued that it is more realistic for Civil Contract MPs to align with the Aghazaryan-Aslanyan-Marukyan trio than to back Hambardzumyan.
He added that he has spoken with ruling party members who expressed support for Marukyan, though he declined to name them.
On June 7, the I Have Honor faction unanimously nominated Masis community head David Hambardzumyan for prime minister.
Meanwhile, former Civil Contract MPs Hovik Aghazaryan and Hakob Aslanyan have nominated Edmon Marukyan, chairman of the Bright Armenia party. However, the I Have Honor faction has declared it will not participate in the Marukyan nomination process.