Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում չի բացառել, որ «Հայոց եկեղեցու ներուժի օգտագործմամբ Հայաստանում իշխանության փոփոխության պլան է մոդելավորվել կամ մոդելավորվում․ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իրական վտանգ է զգում սեփական իշխանության համար»։
Ըստ նրա՝ հարց է առաջանում․ ինչո՞ւ է միայն այժմ Փաշինյանին անհանգստացնում ու մտահոգում Գարեգին Բ-ի զավակ ունենալու հանգամանքը։
«Ենթադրաբար Նիկոլ Փաշինյանը Հայոց եկեղեցուց և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսից իրական վտանգ է զգացել իր իշխանության համար, հակառակ դեպքում նման համառությամբ չէր պնդի, որ Գարեգին Բ-ն պետք է ազատի Վեհարանը:
Եթե Փաշինյանը պնդում է, որ Գարեգին Բ–ն խախտել է իր իսկ կողմից կամավորությամբ ստանձնած կուսակրոնության ուխտը եւ զավակ ունի ու ինքը կարող է դա ապացուցել, որ Գարեգին Բ-ն չէր կարող լինել եպիսկոպոս, արքեպիսկոպոս, չէր կարող ընտրվել եւ չէր կարող լինել Կաթողիկոս, սա նշանակում է, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մինչև եպիսկոպոս դառնալն է ունեցել երեխա, որի մասին Նիկոլ Փաշինյանը չէր կարող չիմանալ 2018թ․ մայիսի 8-ից, երբ զբաղեցրեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնը։
Հետևաբար՝ հարց է առաջանում․ Ինչու՞ է միայն այժմ Փաշինյանին անհանգստացնում ու մտահոգում Գարեգին Բ-ի զավական ունենալու հանգամանքը։
Նիկոլ Փաշինյանը նո՞ր է իրեն համարում Հայ Առաքելական Եկեղեցու հավատավոր հետեւորդ, միայն հիմա՞ է խանդաղատանքով վերաբերվում մեր հոգեւոր ժառանգության ամեն արժեքին, ամեն մասունքին, ամեն պատկերին ու քարին։
Եթե ոչ, ուրեմն՝ ինչու՞ էր լռում մինչև հիմա։
Պատասխանն ինձ համար շատ պարզ է․ Իշխանության կորստի իրական վտանգը․․․
Ի՞նչ է ստացվում․ Քանի դեռ Եկեղեցին վտանգ չի սպառնում իշխանությանը, կարելի էր աչք փակել ու տարիներ շարունակ չնկատել կուսակրոնության կանոնի խախտումը, բայց սեփական իշխանությունը կորցնելու վախը փոխում է խաղի կանոնները և իշխանությանը մղում հակասահմանադրական քայլերի, ինչը վտանգավոր է․․․
Չեմ բացառում, որ Հայոց եկեղեցու ներուժի օգտագործմամբ Հայաստանում իշխանության փոփոխության պլան է մոդելավորվել կամ մոդելավորվում, և Փաշինյանը փորձում է իբրև թե այն կանխել։
Եթե դա այդպես է, Փաշինյանը թող մինչև վերջ ազնիվ գտնվի ժողովրդի հետ ու բացի փակագծերը և փորձի ժողովրդին բացատրել, թե այդ ինչպե՞ս է ղեկավարել մեր երկիրը, որ անգամ եղեղեցին է իր դեմ։
Բացի այդ, այս քայլով Փաշինյանը նաև մի քանի այլ խնդիրներ է փորձում լուծել, որոնք աղերսվում են Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը և խաղաղության հաստատմանը։
Ակնհայտ է, չէ՞, որ այն ինչ անում է Փաշինյանը Հայաստանում, դրանք տեսնում ու նկատում են ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ Ադրբեջանում, այլ հարց է, թե Փաշինյանի ձեռնարկած քայլերը՝ որպես ուղերձներ, ինչպե՞ս կգնահատվեն այդ երկրներում համարժեքության տեսանկյունից․․․
Մի բան ակնհայտ է․ Մտնում ենք Հայաստանում նոր իշխանության ձևավորման ցիկլի մեջ, ու շատ կարևոր է առաջիկայում արձանագրել, թե ո՞վ է հավակնելու ստանձնելու Նիկոլ Փաշինյանին հիմնական մարտահրավեր նետողի դերը․․․»,–ասվում է գրառման մեջ։

Адвокат Норайр Норикян на своей странице в Facebook не исключил, что «в Армении моделировался или моделируется план смены власти с использованием потенциала Армянской Апостольской Церкви, и премьер-министр Никол Пашинян ощущает реальную угрозу для своей власти».
Он задается вопросом: почему только сейчас Пашиняна волнует наличие ребенка у Гарегина II?
«Предположительно, Пашинян почувствовал от Армянской Церкви и Католикоса Всех Армян реальную угрозу своей власти. Иначе он не настаивал бы столь упорно на том, что Гарегин II должен покинуть Ватикан.
Если Пашинян утверждает, что Гарегин II нарушил добровольно взятый обет безбрачия и у него есть ребенок, и он может это доказать, значит, ребенок был у него до того, как он стал епископом. Пашинян не мог об этом не знать с 8 мая 2018 года, когда стал премьер-министром.
Следовательно, возникает вопрос: почему именно сейчас Пашиняна начала беспокоить эта информация?
Считает ли он себя новообращённым верующим Армянской Апостольской Церкви, который только сейчас стал с трепетом относиться к духовному наследию?
Если нет — то почему он молчал до сих пор?
Ответ, по моему мнению, прост: реальная угроза потери власти…
Получается, пока Церковь не угрожала власти, можно было закрыть глаза на нарушение обета безбрачия. Но страх потерять власть меняет правила игры и толкает власть на антиконституционные шаги, что опасно.
Не исключаю, что с участием Церкви моделируется сценарий смены власти в Армении, и Пашинян якобы пытается этому воспрепятствовать.
Если это так, Пашинян должен быть честен до конца и рассказать народу, как он управлял страной, если даже Церковь оказалась против него.
Кроме того, этим шагом Пашинян, вероятно, решает и другие задачи, связанные с нормализацией отношений с Азербайджаном и Турцией и установлением мира.
Очевидно, что всё, что делает Пашинян в Армении, видят в Турции и Азербайджане. Другой вопрос — как эти шаги будут там восприняты с точки зрения уместности и адекватности.
Очевидно одно: мы вступаем в новый политический цикл в Армении, и крайне важно в ближайшее время понять, кто именно станет основным претендентом на то, чтобы бросить вызов Пашиняну», — говорится в записи.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что «Армянская Апостольская Церковь должна иметь нового избранного Католикоса» и призвал верующих «в духе любви и христианства освободить Сватой Престол и объединиться вокруг повестки избрания по-настоящему святого духовного лидера Католикосом всех армян».
Он добавил, что Гарегин II нарушил добровольный обет безбрачия и имеет ребёнка. «Это факт, и если Гарегин II попытается это опровергнуть, я докажу это в надлежащем формате», — заявил Пашинян. «Соответственно, Гарегин II не мог быть епископом, архиепископом, не мог быть избран и не может быть Католикосом. Ктрич Нерсисян должен освободить Католикосат».