«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, անդրադառնալով վերջին օրերին տեղի ունեցող ներքաղաքական գործընթացներին, վերահաստատել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունը կապահովի պակասող 28 ստորագրությունն իմպիչմենտի գործընթացի համար, հայտնմում է Yerkir.am-ը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է իմպիչմենտի գործընթաց նախաձեռնելու մասին։
Այո՛, մենք արձանագրում ենք, որ ՀՀԿ Գործադիր մարմնի կոչով «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է Դավիթ Համբարձումյանի թեկնածությամբ իմպիչմենտի գործընթաց նախաձեռնելու մասին՝ ստանձնելով գործընթացի քաղաքական պատասխանատվությունը:
«Հայաստան» խմբակցությունը, հավատարիմ մնալով ավելի վաղ արված հայտարարությանը, վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ ապահովել պակասող 28 պատգամավորի ստորագրությունները ողջամիտ ժամկետներում՝ ԱԺ-ում իմպիչմենտի գործընթաց նախաձեռնելու համար։ Այս հարցերի շուրջ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության մեր գործընկերների հետ պատրաստ ենք հավելյալ քննարկման»,–ասել է նա։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն իր հունիսի 7-ին կայացած նիստում կայացրել է միասնական որոշում՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելով Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանին։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը վարչապետի թեկնածու են առաջադրել Էդմոն Մարուքյանին։ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի միանալու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի առաջադրմանն ուղղված գործընթացին վարչապետի պաշտոնի համար։

Seyran Ohanyan, head of the Armenia parliamentary faction, reaffirmed the bloc’s commitment to support the impeachment initiative, stating that they will secure the 28 missing signatures needed to proceed. His remarks come amid ongoing domestic political developments and were reported by Yerkir.am.
“Yes, we acknowledge that the ‘I Have Honor’ faction, following a call by the Republican Party’s Executive Body, has announced the initiation of an impeachment process, nominating Davit Hambardzumyan as their candidate and assuming political responsibility for the process.
In line with our previous statement, the Hayastan bloc reaffirms its readiness to secure the missing 28 MP signatures within a reasonable timeframe to initiate the impeachment process in the National Assembly. We are also prepared for additional discussions with our colleagues in the ‘I Have Honor’ faction on this matter,” Ohanyan stated.
The “I Have Honor” faction had earlier announced its intention to begin impeachment proceedings. On June 7, they unanimously nominated Masis community head Davit Hambardzumyan as their candidate for prime minister.
Meanwhile, MPs Hovik Aghazaryan and Hakob Aslanyan, who left the ruling Civil Contract faction, have nominated Edmon Marukyan, chairman of the Bright Armenia Party, as a candidate for prime minister. The “I Have Honor” faction stated it would not support Marukyan’s candidacy.