«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, անդրադառնալով վերջին օրերին տեղի ունեցող ներքաղաքական գործընթացներին, վերահաստատել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունը կապահովի պակասող 28 ստորագրությունն իմպիչմենտի գործընթացի համար, հայտնմում է Yerkir.am-ը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է իմպիչմենտի գործընթաց նախաձեռնելու մասին։
Այո՛, մենք արձանագրում ենք, որ ՀՀԿ Գործադիր մարմնի կոչով «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է Դավիթ Համբարձումյանի թեկնածությամբ իմպիչմենտի գործընթաց նախաձեռնելու մասին՝ ստանձնելով գործընթացի քաղաքական պատասխանատվությունը:
«Հայաստան» խմբակցությունը, հավատարիմ մնալով ավելի վաղ արված հայտարարությանը, վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ ապահովել պակասող 28 պատգամավորի ստորագրությունները ողջամիտ ժամկետներում՝ ԱԺ-ում իմպիչմենտի գործընթաց նախաձեռնելու համար։ Այս հարցերի շուրջ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության մեր գործընկերների հետ պատրաստ ենք հավելյալ քննարկման»,–ասել է նա։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն իր հունիսի 7-ին կայացած նիստում կայացրել է միասնական որոշում՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելով Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանին։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը վարչապետի թեկնածու են առաջադրել Էդմոն Մարուքյանին։ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի միանալու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի առաջադրմանն ուղղված գործընթացին վարչապետի պաշտոնի համար։

9 Июнь 2025 - 13:34 AMT
Руководитель парламентской фракции «Армения» Сейран Оганян, комментируя последние внутриполитические события, подтвердил, что фракция «Армения» обеспечит недостающие 28 подписей для запуска процесса импичмента. Об этом сообщает «Yerkir.am».
«Да, мы зафиксировали, что по призыву Исполнительного органа Республиканской партии фракция «Честь имею» объявила о начале процесса импичмента, выдвинув кандидатуру Давита Амбарцумяна и взяв на себя политическую ответственность за процесс.
Фракция «Армения», придерживаясь ранее сделанного заявления, подтверждает свою готовность обеспечить недостающие 28 подписей депутатов в разумные сроки для запуска процедуры импичмента в парламенте. Мы также готовы к дополнительному обсуждению этих вопросов с нашими коллегами из фракции «Честь имею», — заявил он.
Фракция «Честь имею» ранее официально заявила о начале процедуры импичмента. 7 июня на своем заседании она единогласно выдвинула главу общины Масис Давида Амбарцумяна в качестве кандидата на пост премьер-министра.
В то же время депутаты Овик Агазарян и Акоп Асланян, вышедшие из правящей фракции «Гражданский договор», выдвинули кандидатуру председателя партии «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна на пост премьер-министра. Фракция «Честь имею» заявила, что не поддержит эту инициативу.