Փաստաբան Ռոման Երիցյանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ում վտարանդի կառավարություն գոյություն չունի, Սամվել Շահրամանյանը շարունակում է պաշտպանել բացառապես Արցախի Հանրապետության ու Արցախի ժողովրդի շահերը՝ անկախ հանգամանքից` նրա հայտարարությունները կլինեն ընդդիմադիր, թե իշխանական: Նա այդ մասին ասել է ՔԿ–ում Շահրամանյանի հերթական հարցաքննությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով, Սամվել Շահրամանյանին հարցաքննությունների կանչելու ինտենսիվությունը պայմանավորված է բացառապես գործի ծավալով, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Քրեական գործը վերաբերում է Արցախի Հանրապետությունն Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցնելուն, առհասարակ, սպառազինությունն Ադրբեջանին հանձնվելու և այլ գործողություններին։ Այնուամենայնիվ, պետք է հասկանալ, որ այդ մեկ-երկու օր տևողությամբ իրադարձությունները ենթադրելու են երկար տարիներով վարույթի տևողություն», – ասել է նա՝ հավելելով, որ դեռ իրավասու չէ ներկայացնել գործընթացի մանրամասները։
Հարցին, թե Շահրամանյանի նկատմամբ իրականացվողը քաղաքական հետապնդո՞ւմ է՝ փաստաբանը պատասխանել է, որ այդ վարույթի շրջանակներում չի կարող արձանագրել նման բան, կոնկրետ այս վարույթով Շահրամանյանն ունի վկայի կարգավիճակ։
«Այս վարույթի շրջանակներում ոչ թե ուզում են պարզել, թե ով է հանձնել Արցախը․ ինձ, Հայաստանի ցանկացած բնակչի համար ավելի քան պարզ է, թե ով է հանձնել, այլ այս վարույթը վերաբերում է զինվորական անփութությանը, զենք-զինամթերք, ռազմամթերք թշնամուն հանձնելուն»,- ասել է արցախցի փաստաբանը։
Լրագրողի հարցին՝ ո՞ւմ է ակնարկում, ո՞վ է հանձնել Արցախը՝ Երիցյանն ի պատասխան ասել է. «Հայաստանի՝ այս պահի դրությամբ իշխանությունը գրաված ներկայացուցիչներին, գործադիր իշխանության ղեկավարներին։ Ցանկացած արցախցու, արդեն նաև Հայաստանի բնակչի համար ավելի քան ակնհայտ է, որ Արցախը հանձնվել է Հայաստանի իշխանությունների դիտավորությամբ, թե անփութությամբ՝ էական չէ, էականն այն է, որ նրանց գործողություններով»։
Մայիսի 21–ին լրացել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանի լիազորությունների ժամկետը։ Նա ընտրվել է նախագահի պաշտոնում 2023 թվականի սեպտեմբերի 9-ին։ Դեռևս այդ օրը հայտարարվել էր, որ առաջիկա 10 օրվա ընթացքում նախատեսվում է կազմակերպել Արցախի նախագահի ընտրություն, որի արդյունքով հայտնի կդառնա նոր նախագահը, սակայն մինչ օրս դա չի արվել։

Lawyer Roman Yeritsyan stated that there is no exiled government operating in Armenia and that Samvel Shahramanyan continues to represent solely the interests of the Republic of Artsakh and its people—regardless of whether his statements appear oppositional or supportive of the authorities. He made these remarks to journalists following Shahramanyan’s latest questioning by the Investigative Committee, as reported by Aysor.am .
According to Yeritsyan, the frequency of Shahramanyan’s interrogations is tied only to the complexity and volume of the criminal case.
"The criminal case concerns the transfer of the Republic of Artsakh under Azerbaijani control, the surrender of arms to Azerbaijan, and other related actions. These events lasted just a few days, but the resulting legal proceedings will likely stretch on for many years," he said, noting he is not yet authorized to disclose details of the investigation.
Asked whether Shahramanyan is being politically persecuted, Yeritsyan clarified that in the current proceedings, Shahramanyan has the status of a witness, and no such conclusion can be drawn within this specific context.
"This case is not about determining who gave up Artsakh. For me, and for any Armenian citizen, it is already more than clear who surrendered it. The focus here is on military negligence and the handover of weapons and ammunition to the enemy," he said.
When asked to specify whom he believed was responsible, Yeritsyan replied, "Those currently holding power in Armenia, the executive branch. For any Artsakh resident—and now, increasingly for citizens of Armenia—it is absolutely clear that Artsakh was surrendered either intentionally or negligently by Armenia's current leadership. The motive is secondary; the result is what matters."
Shahramanyan’s term as President of the Republic of Artsakh officially ended on May 21. He was elected on September 9, 2023. At that time, it was announced that a new presidential election would be held within 10 days, but no such vote has taken place to date.