Ֆրանսիական Նիսում ընթացող ՄԱԿ-ի օվկիանոսների հարցերով համաժողովի (UNOC3) շրջանակում կայացել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ։ Այդ մասին Միրզոյանը հայտնել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ուրախ եմ տեսնել իմ լավ գործընկերոջն ու բարեկամին՝ Ժան-Նոել Բարոյին, այս անգամ Նիսում՝ UNOC3-ի շրջանակներում։ Բազմակողմ հարթակներում մեր ակտիվ փոխգործակցությունը շարունակաբար լրացնում է մեր օրակարգը և առանցքային է առաջնահերթությունների կյանքի կոչման հարցում հաջողության հասնելու համար, որոնցից է «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի՝ COP17-ի անցկացումը Երևանում 2026 թվականին»,-գրել է Միրզոյանը։
ՄԱԿ «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը՝ COP 17-ը Երևանում անցկացնելուն ընդառաջ և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հրավերով նախարար Միրզոյանը Ֆրանսիայի Նիս քաղաքում մասնակցում է ՄԱԿ Օվկիանոսի հարցերով 3-րդ համաժողովին։

9 Июнь 2025 - 14:35 AMT
В рамках третьей Конференции ООН по вопросам океанов (UNOC3), проходящей во французской Ницце, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Франции Жан-Ноэлем Баро. Об этом Мирзоян сообщил на своей странице в X.
«Рад видеть моего хорошего коллегу и друга Жан-Ноэля Баро, на этот раз в Ницце в рамках UNOC3. Наше активное сотрудничество на многосторонних платформах постоянно обогащает нашу повестку дня и имеет ключевое значение для успешной реализации приоритетных направлений, включая проведение 17-й конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) в Ереване в 2026 году», — написал Мирзоян.
В преддверии проведения COP17 и по приглашению главы МИД Франции, министр Мирзоян участвует в третьей Конференции ООН по вопросам океанов, проходящей в Ницце.