Քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչ ՔՊ–ական Նարեկ Գրիգորյանը ողջունում է իր քաղաքական ղեկավարի նախաձեռնությունը՝ «Վեհարանն ազատելու գործուն քայլերի» և Կաթողիկոսին հեռացնելու խորհուրդ ստեղծելու մասին։
Լրագրողները հետաքրքրվել են՝ արդյոք նա պատրաստ է մասնակցել հնարավոր քասթինգի, ինչին Գրիգորյանը պատասխանել է. «Չէ՛», հայտնում է Aysor.am-ը։
«Հավատացյալ եմ, Հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ եմ, բայց, քաղաքական իմաստով, ի պաշտոնե չեմ ուզում մասնակցել»,- հավելել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ այս փուլում դժվար է կանխատեսել, թե ինչ եղանակով հնարավոր կլինի Վեհարանից հեռացնել Վեհափառ Հայրապետին։
«Ընթացքը ցույց կտա։ Ես պատկերացնում եմ, որ Հայաստանում եկեղեցին պետք է ունենա առաջնորդ, որը ենթարկվում է այն ուխտերին, որոնք դրել է իր առջև, Աստվածաշնչին, պետք է լինի հավատացյալ։ Վարչապետի գրառման մեջն էլ կա, որ մարդը պետք է լինի, գոնե, Մեծ Պահքը պահող»,- հայտարարել է նա։
Գրիգորյանը վստահեցրել է, թե Վեհափառ Հայրապետին Վեհարանից ուժով դուրս չեն հանի։
«Վեհարանում աղոթում են, Վեհարանում ուժ չեն կիրառում, ցանկացած հավատացյալի, ով կմասնակցի այդ պրոցեսին, հորդորում եմ եկեղեցու ներսում որևէ այլ գործողություն չանել՝ բացի աղոթք անելուց»,- ասել է պատգամավորը։

Представитель правящей партии «Гражданский договор» Нарек Григорян поддержал инициативу премьер-министра Никола Пашиняна по «предприятию активных шагов для освобождения Ватерана» и созданию совета по отстранению действующего Католикоса.
Отвечая журналистам на вопрос, готов ли он участвовать в возможном «кастинге», Григорян ответил: «Нет», передаёт «Aysor.am ».
«Я верующий, последователь Армянской Апостольской Церкви, но в политическом смысле, по долгу службы, не хочу участвовать», — добавил депутат.
По его словам, на данном этапе трудно предсказать, каким способом можно будет освободить Святой Престол от действующего Католикоса.
«Ход событий покажет. Я считаю, что церковь в Армении должна иметь лидера, который подчиняется данным им обетам, Священному Писанию, и является истинно верующим. Премьер-министр тоже написал, что этот человек, по крайней мере, должен соблюдать Великий пост», — заявил Григорян.
Он также заверил, что насильственного смещения Католикоса не будет.
«В Эчмиадзине молятся, там не применяют силу. Любого верующего, который примет участие в этом процессе, я призываю не совершать в церкви ничего, кроме молитвы», — подчеркнул депутат.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил в Facebook, что «необходимо предпринять активные шаги для освобождения Святого Эчмиадзина и организации новых католикосских выборов». Он добавил, что будет создана Координационная группа для решения организационных вопросов и что лично возьмет на себя ответственность за выбор первых 10 её членов.