Դեպի պատերազմ. 1938 թվականին զորակոչվեցի Կարմիր բանակ
14 տարեկանում ստիպված էի թողնել ուսումս և աշխատել որպես բանվոր՝ տան մեծն էի ու պետք է օգնեի ծնողներիս: Իսկ ազատ ժամանակս ամբողջովին տրամադրում էի դասական երաժշտության ուսումնասիրությանը, բայց կարծում էի, որ տղամարդը չի կարող երաժիշտ լինելով գումար վաստակել և պահպանել իր գոյությունը: Կարծում էի նաև, որ նա պետք է գործ ունենա հողի, քարի կամ էլ երկաթի հետ:
1938 թվականին զորակոչվեցի Կարմիր բանակ: Ես ուղևորվեցի դեպի Սիբիր, որտեղից մեր սիբիրյան հատուկ դիվիզիան ճանապարհ ընկավ դեպի Ֆինլանդիայի ռազմաճակատ: Այսպիսիով, ես մասնակցեցի ֆիննական պատերազմին:
Ռազմաճակատում. Ֆինների պաշտպանությունը շատ կազմակերպված էր, բայց մենք գրավեցինք Վիբորգը
Խորհրդային Միությունը, իր հյուսիսային սահմանների և Լենինգրադի անվտանգությունն ապահովելու պատրվակով, 1939 թվականի նոյեմբերի 30-ին պատերազմ սկսեց Ֆինլանդիայի դեմ։
Հաջորդ տարի մարտի 13- ին ստորագրվեց խորհրդա-ֆիննական հաշտության պայմանագիրը, ըստ որի Խորհրդային Միությանն անցավ Կարելական պարանոցը` հարակից տարածքներով։ Բացի այդ, Խորհրդային Միությունը 30 տարի ժամկետով վարձակալելու էր Խանկո թերակղզին և հարակից կղզիները` ռազմական հենակայան կառուցելու համար:
Խորհրդային Միությունն այնտեղ ուղարկել էր մեծ քանակությամբ զինամթերք, տեխնիկա, զորք: Չնայած ֆինների պաշտպանությունը շատ կազմակերպված էր գործում, մեզ հաջողվեց ճեղքել այն ու գրավել Վիբորգը: Բայց մեր դիվիզիան շատ-շատ զոհ տվեց, ու մեզ ոչ մեդալներով, ոչ էլ պատվոգրերով չպարգևատրեցին:
Մահվան եզրին. Չգիտեի, որ հակահետախուզությունը տեղնուտեղը բացել է նամակս
Շատ դաժան էր իրականում ֆիննական պատերազմը: Դրա ավարտից հետո ես վերադարձա Սիրբիր և նամակ գրեցի Սովետական Միության կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտե, որտեղ տեղեկացրի այն թերությունների մասին, որոնք կային ֆիննական պատերազմի կազմակերպման հարցում:
Նամակս դրեցի եռանկյուն սովորական ծրարի մեջ և ուղարկեցի, սակայն չգիտեի, որ հակահետախուզությունը տեղնուտեղը բացել է նամակս:
Ինձ կանչեցին հարցաքննության. ում հետ եմ գրել այդ նամակը, ով է ինձ ուղղորդել, ինչու: Ասում եմ ոչ ոք ինձ ոչինչ չի ասել, ես եմ գրել ամեն ինչ: Ես եղել եմ այդ պատերազմում, ապրել եմ այդ դաժան օրերը, կորցրել շատ ընկերներ: Ես կոմունիստ եմ ու բացեիբաց ասում եմ այն ամենն, ինչ եղել է:
Ինձ մի կերպ հաջողվեց նրանց համոզել, որ սա վատ մտայնություններով գրված նամակ չէ ու ինձ բաց թողեցին:
Հաղթանակին սպասելիս. Հայրենական պատերազմի տարիներին ես աշխատում էի որպես հետախույզ
Այս դեպքից հետո էլ վերադարձա Բաթումի ու հասկացա, որ իմ տեղը Հայաստանում է: Եթե ինչ-որ բան եմ ուզում անել իմ ազգի համար, ապա դա պետք է տեղի ունենա Հայաստանում: Երևանում դարձա պետական անվտանգության աշխատակից, աշխատում էի որպես հետախույզ:
Ապա եկավ 1941 թվականն ու սկսվեց Հայրենական Մեծ պատերազմը: Շատ դժվար, ծանր էր վիճակը ոչ միայն ռազմաճակատում, այլև թիկունքում: Ինձ պահեցին Հայաստանում, որտեղ ես շարունակում էի իմ հետախուզական աշխատանքները: Շատ կարևոր էր ճիշտ կազմակերպել նաև Հայաստանի անվտանգությունը:
Փառք Աստծո, պատերազմում Խորհրդային բանակը հաղթանակի հասավ, և մենք էլ` հետախույզներս, մեզ հանձնարարված գործը կարողացանք լավ կատարել ու մեր ներդրումն ունենալ խաղաղության կերտման հարցում: Բոլորս էինք ուրախ, որ վերջապես ավարտվեց պատերազմը:
Պարգևատրվել եմ 16 մեդալներով, այդ թվում` մարտական: Ես շատ ուրախ եմ, որ ստացել եմ այսքան մեդալներ, որոնք տրվել են հայրենիքին նվիրված ծառայելու համար:
Պատերազմից հետո. Շարունակեցի աշխատել ազգային անվտանգությունում և ոստիկանությունում
Պատերազմից հետո ես շարունակեցի աշխատել ազգային անվտանգությունում, ապա նաև ոստիկանությունում: Գլխավորել եմ վիզաների և գրանցման բաժինը: Մի դեպք պատմեմ, ես Վահրամ Փափազյանի հետ շատ մտերիմ էի: Գալիս էր մեզ մոտ, որպեսզի Մեծ Բրիտանիայի վիզա ստանա, նա այնտեղ պետք է ներկայացում ունենար` խաղալու էր «Օթելլո»: Բայց նրան վիզա ստանալ չէր հաջողվում: Սա, իհարկե, տխուր էր, բայց մենք այդ ընթացքում իրար հետ ծիծաղում էինք, կատակներ անում և փորձում մեղմել այդ տխուր վիճակը:

На пути к войне: В 1938 году меня призвали в Красную Армию
В 14 лет мне пришлось оставить учебу и стать рабочим. Я был старшим ребенком в семье и должен был помогать родителям. Я свободное время полностью посвящал изучению классической музыки. Но я был уверен, что мужчина не может, будучи музыкантом, заработать достаточно, чтобы обеспечить себя и семью. Считал, что мужчина должен иметь дело с землей, камнем или железом.
В 1938 году меня призвали в Красную Армию и отправили в Сибирь, откуда наша специальная сибирская дивизия отправилась на финский фронт. Вот так я и принял участие в финской войне.
Фронт: Финны оборонялись очень организовано, но мы смогли завоевать Выборг
Советский союз для защиты северных границ и Ленинграда 30-го ноября 1939 года начал войну с Финляндией. На следующий год, 13-го марта, был подписан советско-финский мирный договор, согласно которому к Советскому союзу перешел Карельский перешеек с прилегающими территориями. Кроме того, сроком на 30 лет в аренду Советскому союзу сдавался полуостров Ханко и прилегающие острова, на которых были размещены военные базы.
Советский союз отправил в Финляндию огромное количество оружия, технику и армию. Несмотря на очень грамотную оборону финнов, нам удалось прорвать ее и завоевать Выборг. Наша дивизия понесла очень большие потери, но нас не наградили ни медалями, ни грамотами.
На волосок от смерти: Я не знал, что контрразведка прочитала мое письмо
Для нас финская война на самом деле была очень жестокой. После ее окончания я вернулся в Сибирь и написал в Центральный комитет Коммунистической партии Советского союза письмо, в котором сообщил обо всех недостатках в организации финской войны.
Я положил свое письмо в обычный треугольный конверт и отправил его, но не знал, что контрразведка немедленно открыла и прочитала мое письмо. Меня вызвали на допрос, с кем я писал письмо, кто меня направлял, для чего. Я ответил, что никто меня не направлял, я сам написал это письмо, что лично принимал участие в финской войне, пережил эти страшные дни, потерял многих друзей. Я коммунист и открыто говорю то, что видел своими глазами.
Мне с трудом удалось их убедить в том, что я писал письмо не с плохими намерениями, меня отпустили.
В ожидании победы: В годы Великой отечественной я работал разведчиком
После этого случая я вернулся в Батуми и понял, что мое место в Армении. Если я хочу-то сделать для своего народа, то должен делать это в Армении. В Ереване я поступил разведчиком в систему государственной безопасности.
Настал 1941 год. Началась Великая отечественная война. Ситуация была очень тяжелой, не только на фронте, но и в тылу. Меня оставили в Армении, где я продолжал свою разведдеятельность. Было очень важно правильно организовать обеспечение безопасности Армении. Слава Богу, советская армия выиграла в войне, и мы, разведчики, смогли хорошо выполнить порученную на работу и внести свой вклад в достижение мира. Мы все были рады тому, что война, наконец, закончилась.
Я был удостоен 16 медалей, в том числе боевых. Я рад, что получил столько наград за преданное служение Родине.
После войны: Я продолжал работать в госбезопасности и милиции
После войны я продолжил работу в госбезопасности, потом и в милиции. Я возглавлял отдел виз и регистраций. Расскажу одну историю. Ч был очень близок в Ваграмом Папазяном. Как-то он пришел к нам, чтобы получить визу в Великобританию, где должен был играть в “Отелло”. Но ему не удалось получить визу. Это было, конечно, печально, но мы смеялись, шутили, пытаясь хоть как-то смягчить ситуацию.