ՀՅԴ Բյուրոն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն քննադատելով Հայաստանի իշխանությունների քայլերը, որոնք ուղղված են Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և նրա հոգևոր առաջնորդության դեմ։
«Այսօր, երբ հավաքական հայ ժողովուրդն անվտանգային լրջագույն մարտահրավերներ է դիմագրավում, երբ հաղթահարված չեն Հայաստանին և հայ ժողովրդին ուղղված գոյութենական սպառնալիքները, երբ ազգային համախմբումն ու միասնականությունը կենսական անհրաժեշտություն են, իշխող վարչախումբը բացահայտ արշավ է սկսել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, նրա Ազգընտիր Հայրապետի և Եպիսկոպոսաց դասի նկատմամբ։
Մեր ինքնության կարևորագույն հիմքերից մեկի նկատմամբ վարչախմբի արգահատելի նպատակադրումներն ու հռետորաբանությունն ակնհայտորեն ապազգային են և հակասահմանադրական։
Աներկբա է, որ զազրելի ցեխարձակումները համընկան արտաքին հարթակներում ազգային շահերի և արցախահայության իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ՀԱԵ նախաձեռնությունների հետ։
Ակնհայտ է նաեւ, որ իշխանությունների ոտնձգություններն հունավորվեցին թշնամի երկրի «կրոնապետի» անբարո և ստահոդ հայտարարություններին, ինչպես նաև որոշ շրջանակների կողմից Հայաստանում կրոնական ազատությունների թեման շահարկելու, Հայոց ազգային եկեղեցու սահմանդրորեն ամրագրված պատմական առաքելությունն ու կարգավիճակը խաթարող նպատակադրումներին զուգահեռ։
Հայ ժողովրդի կյանքում Հայ եկեղեցու պատմական բացառիկ դերակատարությունը չարժևորելն ու վերջինիս թիրախավորելը ոչ միայն թշնամական շահեր է սպասարկում, այլև խորացնում է երկրում տիրող արժեքային ճգնաժամը, թուլացնում մեր հավաքական դիմադրողականությունը, նսեմացնում հավատավոր հայ ժողովրդի նվիրական զգացումներն ու արժանապատվությունը։
ՀՅԴ Բյուրոն իր անվերապահ աջակցությունն է հայտնում Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն, խստորեն դատապարտում է իշխող վարչախմբի՝ Հայ Եկեղեցու նկատմամբ քայքայիչ, հակապետական գործողությունները և հայտարարում է, որ համակայկական կառույցի ողջ կարողականությամբ և միակամությամբ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կողքին է՝ հանուն հայ ժողովրդի հավաքական իղձերի և Հայոց պետականության զորացման»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Бюро Армянской революционной федерации (АРФ) выступило с заявлением, резко осудив действия властей Армении, направленные против Армянской Апостольской Церкви и её духовного руководства.
«Сегодня, когда армянский народ сталкивается с серьёзными угрозами безопасности, когда экзистенциальные вызовы для Армении и армянского народа остаются не преодолёнными, а национальное единство и сплочённость имеют жизненно важное значение, правящий режим начал открытую кампанию против Армянской Апостольской Церкви, её Католикоса Всех Армян и епископата.
Пренебрежительное отношение и риторика власти в адрес одного из ключевых столпов нашей идентичности откровенно носят антинациональный и противоконституционный характер.
Нет сомнений, что эти грязные нападки совпали с инициативами ААЦ по защите национальных интересов и прав арцахских армян на международной арене.
Очевидно также, что действия властей увязаны с безнравственными и лживыми заявлениями «религиозного лидера» враждебной страны, а также с попытками определённых кругов в Армении спекулировать темой религиозных свобод, подрывая конституционно закреплённую миссию и статус национальной Церкви.
Игнорирование уникальной исторической роли Армянской Церкви в жизни народа и её целенаправленная дискредитация не только обслуживают интересы врага, но и углубляют нравственный кризис в стране, ослабляют коллективную устойчивость и оскорбляют святые чувства и достоинство верующего армянского народа.
Бюро АРФ заявляет о своей безусловной поддержке Армянской Апостольской Церкви, решительно осуждает разрушительные и антипатриотические действия правящего режима и подчёркивает, что вся мощь и единство структуры партии по всему миру стоят на стороне Церкви ради общенациональных стремлений и укрепления армянской государственности», — говорится в заявлении.
Премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил, что «необходимо предпринять действенные шаги по освобождению резиденции Католикоса в Первопрестольном Эчмиадзине и организации новых выборов Католикоса». Он добавил, что на данном этапе «следует создать Координационную группу для решения организационных вопросов повестки». Также он заявил, что «возьмёт на себя ответственность за выбор первых 10 членов Координационной группы».