Դատախազությունը պատրաստվում է քրեական հետապնդում սկսել Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Սեյրան Օհանյանի և Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ՝ տարիներ առաջ Գեղարքունիքի մարզի «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում ընդգրկված Դրախտիկ համայնքում Սեյրան Օհանյանի կողմից հողատարածք ձեռք բերելու վերաբերյալ քրեական գործով, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Գլխավոր դատախազի միջնորդությամբ ԱԺ ուղարկված փաստաթղթերի համաձայն՝ երբ Սեյրան Օհանյանը զբաղեցրել է պաշտպանության նախարարի պաշտոնը, առանց որևէ իրավական հիմքի զբաղեցրել է բնության հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող «Սևան» ազգային պարկի տարածքում ընդգրկված՝ Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցեում գտնվող պետական հողը՝ 10526 քմ մակերեսով։ Չունենալով այդ տարածքի կառուցապատման իրավունք՝ նա, ՊՆ պաշտոնյաների ներգրավմամբ, կազմակերպել և ապահովել է այնտեղ իր առանձնատան կառուցումը։ Գործի նյութերի համաձայն՝ տարածքի և այնտեղ տեղակայված գույքի պահպանությունն իրականացվել է Պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության ծառայողների միջոցով՝ Սեյրան Օհանյանի ցուցմամբ։
Բացի այդ, նախաքննության տվյալներով, նշված տարածքում շինարարություն իրականացրած ընկերությանը հետագայում արտոնություններ են տրամադրվել ՊՆ գնումների գործընթացներում։ Ըստ նախաքննական մարմնի՝ այդ շինարարական ընկերությունն իր միջոցներով իրականացրել է մոտ 64․5 միլիոն դրամի աշխատանքներ՝ ներառյալ լողավազանի և շոգեբաղնիքի կառուցում։ 2015-ի սեպտեմբերին ֆինանսների սպառման պատճառով շինաշխատանքները դադարեցվել են։ Տարվա վերջին ընկերությունը դիմել է ՊՆ-ին՝ խնդրելով փոխհատուցել փաստացի կատարված աշխատանքների դիմաց չվճարված 58 միլիոն դրամը։ Սակայն ըստ գործի նյութերի՝ ՊՆ աշխատակիցը, Սեյրան Օհանյանի գիտությամբ, մերժել է վճարումը՝ պնդելով, որ այդ գումարը պետք է դիտարկել որպես նախկինում ՊՆ մրցույթներում ընկերության հաղթանակը, անխոչընդոտ գործարքների կատարումը և վճարումները երաշխավորելու դիմաց փոխանցված «ատկատ»՝ այսինքն՝ կաշառք։
Հանրային աղբյուրներում ներկայումս որևէ հավելյալ տեղեկատվություն Արծվիկ Մինասյանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ չի բացահայտվում, սակայն միջնորդությունների առկայությունը վկայում է, որ դատախազությունը նպատակ ունի նույն գործի շրջանակում քրեական հետապնդում սկսել նաև նրա նկատմամբ։
Ըստ քրեական վարույթի՝ Սեյրան Օհանյանը, զբաղեցնելով պաշտպանության նախարարի պաշտոնը, ապօրինաբար օգտագործել է «Սևան» ազգային պարկի պետական հողատարածքը՝ առանց օրինական կառուցապատման իրավունքի կառուցելով առանձնատուն, լողավազան և շոգեբաղնիք։ Նրա հանձնարարությամբ այդ գույքի պահպանությունն իրականացվել է ՊՆ ռազմական ոստիկանության ուժերով։
Հետագայում, ըստ նախաքննական տվյալների, Սեյրան Օհանյանը փորձել է քողարկել այդ գույքի ապօրինի ծագումը՝ ներգրավելով իր հետ փոխկապակցված անձանց՝ վարորդի մորաքրոջ որդուն և օգնականի եղբորը։ Նրանք մասնակցել են համապատասխան մրցույթին՝ ապահովելով, որ տարածքի վարձակալության և կառուցապատման իրավունքը պաշտոնապես փոխանցվի իրենց, ինչի արդյունքում 2017 թվականին կնքվել է պայմանագիր, որը Սեյրան Օհանյանին հնարավորություն է տվել շարունակել անխոչընդոտ տիրապետել այդ գույքին։
Նախաքննությունը նաև արձանագրել է, որ որպես ԱԺ պատգամավոր՝ Օհանյանը տարիներ շարունակ չի հայտարարագրել նշված տարածքը և գույքը՝ թաքցնելով 2021-ին՝ մոտ 123 միլիոն, 2022-ին՝ 145 միլիոն, իսկ 2023-ին՝ ավելի քան 166 միլիոն դրամ արժողությամբ ունեցվածքը։
Նույն վարույթում ընդգրկվել է նաև Արծվիկ Մինասյանը, որը նշանակվել է բնապահպանության նախարար 2016 թվականին և զբաղեցրել է «Սևան» ազգային պարկի վերահսկողության մարմնի՝ խորհրդի նախագահի տեղակալի պաշտոնը։ Բացի այդ, նա եղել է հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի տրամադրման համար ստեղծված միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի նախագահը։
Քննության ընթացքում պարզվել է, որ Մինասյանը տեղեկացված է եղել Օհանյանի կողմից պետական հողերի ապօրինի օգտագործման և շինարարության մասին, սակայն ոչ միայն միջոցներ չի ձեռնարկել իրավախախտումները վերացնելու համար, այլև աջակցել է գործընթացին՝ նպաստելով, որ հողատարածքի կառուցապատման իրավունքը փոխանցվի Օհանյանի փոխկապակցված անձին։
Այս բոլոր գործողությունների հիմքով դատախազությունը ԱԺ-ին ներկայացրել է համաձայնության միջնորդություն՝ քրեական հետապնդում հարուցելու համար։ Սեյրան Օհանյանին վերագրվում է պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում, կաշառքի ստացում, փողերի լվացում և հայտարարագրման պարտավորության խախտում։ Արծվիկ Մինասյանը կարող է պատասխանատվության ենթարկվել պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման համար։
Մինասյանի նախարար նշանակվելը տեղի է ունեցել 2016 թվականին, մինչդեռ Օհանյանի կողմից տարածքի ինքնակամ զբաղեցումը՝ ըստ վարույթի, սկսվել է դեռևս 2010–2015 թվականներին։

10 Июнь 2025 - 15:44 AMT
Прокуратура намерена начать уголовное преследование депутатов фракции «Армения» в Национальном Собрании Сейрана Оганяна и Арцвика Минасяна. Дело касается подозрений, что они незаконно захватили земли в Геghаркуникской области, в заповеднике «Севан», а именно в общине Драхтик, сообщает «Пастинфо».
Согласно документам, направленным генеральным прокурором в парламент, Оханян, уже будучи министром обороны, без правовых оснований занял 10 526 м² государственной земли по адресу 71, улица 1‑я, Драхтик, входящей в территорию Национального парка «Севан». Не имея права на строительство, он с участием сотрудников Минобороны организовал и обеспечил возведение собственного особняка. Охрану этой территории и находящихся на ней построек осуществляла военная полиция Минобороны по его указанию.
По данным следствия, строительной компании, которой были поручены работы, впоследствии предоставлялись преференции в рамках закупок МО. Компания выполнила работ на сумму около 64,5 млн драм, включая бассейн и сауну. В сентябре 2015 года работы приостановили из‑за финансирования. В конце года компания обратилась в МО с требованием выплатить 58 млн драм за выполненное, но Минобороны, по данным дела и с ведома Оганяна, отказало, полагая, что эта сумма — «откат», передаваемый за обеспечение победы в конкурсах и выполнение контрактов.
На данный момент публичных доказательств причастности Арцвика Минасяна нет, но наличие ходатайств прокурора свидетельствует о намерении возбудить в отношении него уголовное дело по тому же эпизоду.
По версии обвинения, Оганян, используя должность министра, незаконно захватил государственную землю в заповеднике, построив на ней частный дом, бассейн и сауну, обеспечив охрану военной полицией. Затем он пытался скрыть незаконное происхождение собственности, вовлекая связанных лиц — сына кузины водителя и брата помощника — в участие в конкурсах и передачу прав аренды и строительства. В результате в 2017 году был заключен договор, позволивший Оганяну беспрепятственно владеть участком.
Также установлено, что как депутат ППА, Оганян не декларировал землю и построенную недвижимость на протяжении нескольких лет, скрывая активы стоимостью около 123 млн драм в 2021 году, 145 млн драм в 2022 году и более 166 млн драм в 2023 году.
В том же деле фигурирует и Минасян — назначенный министром экологии в 2016 году, а также заместитель председателя совета надзора за заповедником «Севан». Кроме того, он возглавлял Межведомственную комиссию по распределению земель особо охраняемых территорий. Следствие установило, что он был в курсе незаконного использования и строительства Оганяном, однако не только не принял мер по устранению нарушений, но и содействовал передаче прав на строительство связанному лицу Оганяна.
На этой основе прокуратура направила в парламент ходатайство о согласии на возбуждение уголовного дела. Оганяну инкриминируются превышение полномочий, получение взятки, отмывание денег и уклонение от декларирования. Минасяну грозит ответственность за превышение должностных полномочий.
Минасян был назначен министром в 2016 году, тогда как самовольное занятие земли Оганяном началось в период 2010–2015 годов.