Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսիի հետ։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել Նիսում՝ ՄԱԿ-ի օվկիանոսի հարցերով 3-րդ համաժողովի շրջանակում։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցության ընթացքը, մասնավորապես՝ միջուկային էներգիայի անվտանգ կիրառմանն ուղղված անընդմեջ նախաձեռնությունները, ինչպես նաև միջուկային գիտության ու տեխնոլոգիաների զարգացման ընձեռած հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործումը։
Քննարկվել են նաև Հայաստանի կառավարության առաջնահերթ ուղղությունները ատոմային էներգիայի ոլորտում և այդ համատեքստում՝ միջազգային գործընկերների հետ ձևավորված գործակցությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Ռաֆայել Գրոսսին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։
Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նպատակով իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունքում կհստակեցվի դրա մոդելը՝ հաշվի առնելով ինչպես Հայաստանի էներգահամակարգի առանձնահատկությունները, այնպես էլ հզորության և ֆինանսավորման կառուցվածքի հարցերը։ Այդ մասին հայտարարել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը:

On June 10, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with International Atomic Energy Agency (IAEA) Director General Rafael Mariano Grossi. The meeting took place in Nice, on the sidelines of the 3rd United Nations Ocean Conference.
The two officials discussed the progress of cooperation between Armenia and the IAEA, focusing on continuous initiatives aimed at the safe use of nuclear energy, as well as on the effective application of opportunities offered by advances in nuclear science and technology.
They also addressed Armenia’s national priorities in the field of nuclear energy and cooperation frameworks established with international partners in this context.
Mirzoyan and Grossi also exchanged views on current regional developments.
According to Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan, ongoing feasibility studies for the construction of a new nuclear power unit in Armenia will determine its model, taking into account the characteristics of the country’s energy system as well as capacity and financing structure.