Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը արձագանքել է ԶԼՄ-ներից մեկում հրապարակված սահմանազատման վերաբերյալ նյութին՝ այն անվանելով «ամբողջապես սուտ»։
Նշվում է, որ սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ բոլոր հարցերը քննարկվում են բացառապես պետական հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքների շրջանակում
«Hraparak կայքում հունիսի 10-ին հրապարակված «Հաջիևն ու Արմեն Գրիգորյանն արդեն գծել են սահմանը. ըստ նախագծի` հակառակորդին է հանձնվելու ևս 180 ք/կմ» խորագրով հոդվածում ներկայացված տեղեկատվությունն ամբողջապես սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը:
Սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ բոլոր հարցերը քննարկվում են բացառապես Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ աշխատանքների շրջանակներում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Deputy Prime Minister Mher Grigoryan’s office has responded to a media article on border demarcation, calling the claims “completely false.”
According to the statement, all matters concerning border demarcation are discussed exclusively within the framework of the joint work of state commissions: the Commission on Border Delimitation and Border Security between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, and the State Commission on Border Delimitation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.
The statement was issued in response to a June 10 article published by the Hraparak website titled, “Hajiyev and Armen Grigoryan have already drawn the border: 180 sq km to be handed over to the еnemy according to the plan.” The article’s contents, the office said, are entirely untrue and do not reflect reality.
On January 16, Armenia’s Ministry of Foreign Affairs announced that Armenia and Azerbaijan had reached an agreement on a new section of the border demarcation. The agreement involves starting the process from the northern point where Armenia, Azerbaijan, and Georgia’s borders meet and continuing southward to the section of the Armenia-Azerbaijan border adjacent to Iran.