Ասիայում և դրանից դուրս տարածվում է Covid-19-ի հարուցչի նոր տարբերակը, հայտնում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը:
Covid-19-ի նոր տարբերակը՝ NB.1.8.1-ը, որը նաև կոչվում է Nimbus, հայտնաբերվել է մի շարք ասիական երկրներում, այդ թվում՝ Հնդկաստանում, Հոնկոնգում, Սինգապուրում և Թաիլանդում: Այն Omicron ենթատարբերակի JN.1-ի ճյուղն է, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից դիտարկվում է որպես Մոնիթորինգի տակ գտնվող տարբերակ:
Այն մինչ օրս տարածվել է 22 երկրներում: ԱՄՆ-ում այն հայտնաբերվել է Նյու Յորքում, Կալիֆոռնիայում, Արիզոնայում, Օհայոյում և Ռոդ Այլենդում:
Տարածված ախտանշաններից են կոկորդի սուր քերծող ցավը, թույլ հազը, բարձր ջերմությունը և մկանային ցավերը։
Նշվում է, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 9 դեպք, ինչը նախորդ 14 օրվա համեմատ նվազել է 5 դեպքով։
Թեստավորման դրական արդյունքների մասնաբաժինը վերջին 14 օրվա ընթացքում կազմել է 14 տոկոս: ԱՀԿ-ն և ՀՀ ԱՆ ՀՎԿԱԿ-ը շարունակում են ուշադրության կենտրոնում պահել համաճարակային իրավիճակը, չնայած որ նշված շտամը հանրային առողջապահության համար վտանգ չի ներկայացնում, քանի որ ունի նույն ախտանշանները և վարակելիությունը, ինչ շրջանառվող նախորդ շտամները։

11 Июнь 2025 - 08:41 AMT
Новый вариант вируса Covid-19 распространяется в Азии и за её пределами, сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний Армении.
Штамм NB.1.8.1, также известный как Nimbus, является ветвью подварианта Omicron JN.1 и был зафиксирован в ряде азиатских стран, включая Индию, Гонконг, Сингапур и Таиланд. Всемирная организация здравоохранения включила его в список вариантов, подлежащих мониторингу.
На сегодняшний день он выявлен в 22 странах, включая США, где случаи зафиксированы в Нью-Йорке, Калифорнии, Аризоне, Огайо и Род-Айленде.
Наиболее распространённые симптомы включают резкую боль в горле, лёгкий кашель, высокую температуру и мышечные боли.
В Армении за последние 14 дней зарегистрировано 9 случаев Covid-19, что на 5 случаев меньше, чем за предыдущие две недели.
Доля положительных тестов за последние 14 дней составила 14%. Несмотря на продолжающееся наблюдение со стороны ВОЗ и НЦКЗ РА, новый штамм в настоящее время не представляет дополнительной угрозы общественному здравоохранению, поскольку обладает такими же симптомами и уровнем заразности, как и предыдущие варианты.