Հունիսի 11-ին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի ուղեկցությամբ, հայտնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը։
Ալեն Բերսեն ծաղկեպսակ է խոնարհել ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշակոթողին, այնուհետև պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են տեղադրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ` շնորհակալություն հայտնելով նրան Հայաստան այցելելու համար։ Սիմոնյանը ներկայացրել է նաև Ադրբեջանում պահվող գերիների, անօրինական կերպով պահվող անձանց և անհետ կորածների հետ կապված խնդիրը՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը։

11 Июнь 2025 - 12:32 AMT
11 июня делегация во главе с генеральным секретарём Совета Европы Аленом Берсе посетила Мемориальный комплекс Геноцида армян в сопровождении заместителя министра иностранных дел Армении Мнацакана Сафаряна, сообщает Музей-институт геноцида армян.
Ален Берсе возложил венок у памятника жертвам геноцида. Члены делегации возложили цветы у вечного огня и почтили память невинных жертв минутой молчания.
Ранее председатель Национального собрания Армении Ален Симонян провёл встречу с Аленом Берсе, поблагодарив за визит. Он также поднял вопросы, касающиеся армянских пленных в Азербайджане, незаконно удерживаемых лиц и пропавших без вести.