Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտնել է, որ իրենց խմբակցությունն արդեն նախապես ապահովել է իմպիչմենտի նախաձեռնության համար պահանջվող ստորագրություններից 28-ը, սակայն գործընթացի մեկնարկի համար անհրաժեշտ է ևս երկու ստորագրություն։
Նա հայտարարել է, որ իմպիչմենտը կվերածվի գործընթացի, եթե լինի առնվազն երկու ստորագրություն և փողոցային պայքար:
«Խմբակցության 28 ստորագրությունը պատրաստ են, խմբակցության գրասենյակում դրված են: Երբ սկսվի իմպիչմենտի գործընթաց, այդ ստորագրությունները պատրաստ են և այդ ձևաթուղթը կփոխանցվի»,- «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հետ հանդիպումից հետո, ասել է Իշխան Սաղաթելյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հիշեցրել է, որ անհրաժեշտ է 36 ստորագրություն գործընթացը սկսելու համար, իսկ «Հայաստան» խմբակցության 28 և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության 6 ստորագրությունը միասին կազմում են 34։
«Որպեսզի գործընթացը սկսվի, անհրաժեշտ է ևս 2 ստորագրութուն, մենք մեր գործընկերների հետ քննարկմանը փորձեցինք շոշափել այդ հարցը, թե արդյոք կա այդ երկուսը, որպեսզի գործընթացը սկսենք, դժբախտաբար դա դեռ չունենք։ Բայց պարոն Մամիջանյանն էլ հայտնեց, որ եթե այդ երկու ձայնն էլ լինի, պետք չէ խորհրդարան մտնել՝ ակնկալելով ևս 18 կամ այլ քանակ գործընթացը լիարժեք սկսելու համար»,-հայտարարել է Սաղաթելյանը։
Նա ասել է, որ այդ 28 ստորագրությունը կա և իրեն հայտարարությունը, խոսքը արժեք ունի և ինքն էլ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի օրինակով այդ ստորագրությունները չի դնի իր ֆեյսբուքյան էջին։
«28 պատագամավորը, գործընթացը սկսվելու դեպքում, անմիջապես պատրաստ է ստորագրելու։ Ասել ենք՝ կան այդ ստորագրությունները պատրաստ ենք գործընթացի, այդ թվում այն թեկնածուով որին առաջադրել են»,-ասել է Սաղաթելյանը։
Նա նշել է, որ իրենց դիքորոշումն այն է, որ պետք է փողոցային պայքար սկսել և ապահովել անհրաժեշտ մյուս ստորագրությունները (ՔՊ-ական պատգամավորների)` հավելելով, որ իրենց մարտավարությունն այն է, որ ապահովվի այդ երկու պատգամավորի քվեն և սկսվի փողոցային պայքար։
«Կա իմպիչմենտի գործընթաց սկսելու մասին հայտարարություն, այն գործընթացի կվերածվի, երբ կլինի համապատասխան ստորագրությունների ուղղությամբ աշխատանք, առնվազն երկու ստորագրություն և փողոցային պայքար»,-հայտարարել է Սաղաթելյանը։

11 Июнь 2025 - 14:43 AMT
Депутат от фракции «Армения» Ишхан Сагателян сообщил, что 28 подписей хранятся в офисе фракции и будут переданы, когда импичмент официально стартует. Он подчеркнул, что чтобы инициатива перешла в полноценный процесс, необходимы минимум две дополнительные подписи и уличные протесты.
Он напомнил, что для начала процедуры требуется 36 подписей депутатов. В настоящий момент 28 подписей от «Армения» и шесть от фракции «Честь имею» — в сумме 34, не хватает двух.
«Мы обсуждали с партнёрами, есть ли эти два голоса, чтобы запустить процесс. К сожалению, их пока нет. Но господин Мамиджанян сказал, что если появятся эти два голоса, ждать парламента ради остальных 18 и более нет необходимости», — заявил Сагателян.
Он добавил, что 28 подписей являются реальными и значимыми документами. Следуя примеру Айка Мамиджаняна, он не будет публиковать их в Фейсбуке.
«28 депутатов готовы подписать немедленно при запуске процесса. Мы сказали: подписей достаточно, мы готовы — в том числе с выдвинутым кандидатом», — отметил он.
Сагателян отметил, что их стратегия — начать уличные протесты и обеспечить поддержку двух оставшихся голосов (республиканских депутатов). Он акцентировал, что их тактика — обеспечить эти два голоса и запустить публичные акции.
«Есть заявление о начале процедуры импичмента. Она станет реальным процессом, когда будет осуществлена работа по сбору необходимых подписей — минимум двух подписи — и начнется уличная борьба», — заявил Сагателян.
Фракция «Честь имею», исходя из заявления исполнительного органа Республиканской партии, на заседании 7 июня решила по Конституции и Закону Национального собрания начать процедуру выражения недоверия премьер‑министру. В качестве кандидата выдвинут Давид Амбарцумян — руководитель общины Масис и член Совета Республиканской партии.