Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտնել է, որ իրենց խմբակցությունն արդեն նախապես ապահովել է իմպիչմենտի նախաձեռնության համար պահանջվող ստորագրություններից 28-ը, սակայն գործընթացի մեկնարկի համար անհրաժեշտ է ևս երկու ստորագրություն։
Նա հայտարարել է, որ իմպիչմենտը կվերածվի գործընթացի, եթե լինի առնվազն երկու ստորագրություն և փողոցային պայքար:
«Խմբակցության 28 ստորագրությունը պատրաստ են, խմբակցության գրասենյակում դրված են: Երբ սկսվի իմպիչմենտի գործընթաց, այդ ստորագրությունները պատրաստ են և այդ ձևաթուղթը կփոխանցվի»,- «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հետ հանդիպումից հետո, ասել է Իշխան Սաղաթելյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հիշեցրել է, որ անհրաժեշտ է 36 ստորագրություն գործընթացը սկսելու համար, իսկ «Հայաստան» խմբակցության 28 և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության 6 ստորագրությունը միասին կազմում են 34։
«Որպեսզի գործընթացը սկսվի, անհրաժեշտ է ևս 2 ստորագրութուն, մենք մեր գործընկերների հետ քննարկմանը փորձեցինք շոշափել այդ հարցը, թե արդյոք կա այդ երկուսը, որպեսզի գործընթացը սկսենք, դժբախտաբար դա դեռ չունենք։ Բայց պարոն Մամիջանյանն էլ հայտնեց, որ եթե այդ երկու ձայնն էլ լինի, պետք չէ խորհրդարան մտնել՝ ակնկալելով ևս 18 կամ այլ քանակ գործընթացը լիարժեք սկսելու համար»,-հայտարարել է Սաղաթելյանը։
Նա ասել է, որ այդ 28 ստորագրությունը կա և իրեն հայտարարությունը, խոսքը արժեք ունի և ինքն էլ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի օրինակով այդ ստորագրությունները չի դնի իր ֆեյսբուքյան էջին։
«28 պատագամավորը, գործընթացը սկսվելու դեպքում, անմիջապես պատրաստ է ստորագրելու։ Ասել ենք՝ կան այդ ստորագրությունները պատրաստ ենք գործընթացի, այդ թվում այն թեկնածուով որին առաջադրել են»,-ասել է Սաղաթելյանը։
Նա նշել է, որ իրենց դիքորոշումն այն է, որ պետք է փողոցային պայքար սկսել և ապահովել անհրաժեշտ մյուս ստորագրությունները (ՔՊ-ական պատգամավորների)` հավելելով, որ իրենց մարտավարությունն այն է, որ ապահովվի այդ երկու պատգամավորի քվեն և սկսվի փողոցային պայքար։
«Կա իմպիչմենտի գործընթաց սկսելու մասին հայտարարություն, այն գործընթացի կվերածվի, երբ կլինի համապատասխան ստորագրությունների ուղղությամբ աշխատանք, առնվազն երկու ստորագրություն և փողոցային պայքար»,-հայտարարել է Սաղաթելյանը։

Member of Parliament from the Armenia faction, Ishkhan Saghatelyan, stated that they have 28 signatures ready in their office and will submit them once the impeachment process formally begins. He emphasized that to truly transform the initiative into a process, they need at least two more signatures and street protests.
Saghatelyan recalled that 36 lawmakers’ signatures are required to launch the procedure. Currently, 28 come from the Armenia and six from I Have Honor, totaling 34.
“We discussed with our partners whether those two extra votes are available to start the process. Unfortunately, we don’t have them yet. But Mr Mamijanyan said that if those two votes appear, there is no need to wait in parliament for the remaining 18 or more to fully begin,” Saghatelyan said.
He added that the 28 signatures are real and hold value. Following his colleague Hayk Mamijanyan’s example, he said he will not display them on Facebook.
“The 28 MPs are ready to sign immediately if the process begins. We said: the signatures are there, we are ready— including for the candidate they’ve proposed,” he said.
Saghatelyan said their strategy is to begin street protests and secure the remaining votes (from Republican Party MPs). He stressed that their method is to ensure those two MPs’ support and initiate public demonstrations.
“There is an announcement of launching the impeachment process. It will become an actual process when we have work towards the required signatures—at least two signatures—and street protest,” Saghatelyan declared.
I Have Honor faction, based on the Republican Party’s executive body statement, decided at its June 7 meeting to initiate a vote of no confidence in the prime minister, according to the Constitution’s “Rules of Procedure of the National Assembly.” They nominated Masis community leader and Republican Party Council member David Hambardzumyan as their candidate for prime minister.