Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է, որ իր ունեցած տվյալներով այս պահին որևէ գործընթաց չի ընթանում, որը վերաբերում է սահմանազատմանը։
Մարզպետը նշեց, որ կողմ է այն տեսակետին, թե Տավուշի մարզի սահմանազատված հատվածը ՀՀ-ի ամենաապահով հատվածն է, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Ինչ վերաբերում է սահմանազատված հատվածներում բնակիչների մտահոգություններին, ապա մարզպետը նշել է. «2024 թվականից սկսած՝ սահմանազատման պրոցեսի սկզբից, իհարկե, որոշակի անհանգստություն կար, որը նաև ուղղորդված էր որոշակի քաղաքական շրջանակների կողմից, բայց այս պահին որևէ անհանգստություն չկա»:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ընտանիքներ կան, որ լքել են Կիրանցը սահմանազատման գործընթացի պատճառով, Ղալումյանը հակադարձել է՝ ասելով, որ նման բան չկա։
«Նման բան չկա: Ես ձեզ հավաստիացնում եմ՝ Կիրանց գյուղից ոչ մի մարդ դուրս չի եկել: Այսօր Կիրանց գյուղում 16 միլիոնի բնակարանաշինության ծրագրով 50 նոր բնակարան է կառուցվում»,–ասել է նա։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը արձագանքել է ԶԼՄ-ներից մեկում հրապարակված սահմանազատման վերաբերյալ նյութին՝ այն անվանելով «ամբողջապես սուտ»։ Նշվում է, որ սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ բոլոր հարցերը քննարկվում են բացառապես պետական հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքների շրջանակում:
«Hraparak կայքում հունիսի 10-ին հրապարակված «Հաջիևն ու Արմեն Գրիգորյանն արդեն գծել են սահմանը. ըստ նախագծի` հակառակորդին է հանձնվելու ևս 180 ք/կմ» խորագրով հոդվածում ներկայացված տեղեկատվությունն ամբողջապես սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Губернатор Тавушской области Армении Айк Галумян заявил журналистам в парламенте, что, по его данным, в настоящее время никакие процессы, связанные с демаркацией, не осуществляются.
Он отметил, что поддерживает мнение, согласно которому размежеванный участок границы Тавуша является самой безопасной частью границы Армении, передает 1lurer.am .
Комментируя обеспокоенность жителей на демаркированных участках, губернатор сказал: «С начала процесса демаркации в 2024 году, конечно, были некоторые волнения, которые также подогревались отдельными политическими кругами, но на данный момент никаких опасений нет».
На замечание журналиста о том, что некоторые семьи покинули Киранц из-за демаркации, Галумян ответил, что это не соответствует действительности.
«Такого нет. Уверяю вас, из села Киранц никто не уехал. Сегодня в Киранце в рамках жилищной программы на 16 миллионов драмов строится 50 новых домов», — заявил он.
Офис вице-премьера Мгера Григоряна также прокомментировал материал одного из СМИ по вопросу демаркации, назвав его «абсолютно ложным». Уточняется, что все вопросы по демаркации обсуждаются исключительно в рамках совместной работы государственных комиссий.
«Информация, изложенная в статье сайта «Грапарак» от 10 июня под заголовком “Гаджиеви Григорян уже провели границу: по проекту противнику передается еще 180 кв.км”, полностью ложна и не соответствует действительности», — говорится в заявлении.