հունիսի 11-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ Գերիների, պատանդների և անհետտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Նիստը սկսվել է Հանձնաժողովի նախագահ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Աբազյանի բացման խոսքով: Նա ներկայացրել է նիստին նախորդող ժամանակահատվածում իրականացրած հանդիպումների արդյունքները՝ վերահաստատելով Հանձնաժողովի հանձնառությունը՝ շարունակելու անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզաբանման ուղղությամբ համալիր և համակարգված աշխատանքը:
Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները Հանձնաժողովին ներկայացրել են անհետ կորելու հանգամանքների վերաբերյալ Կոմիտեում կատարվող քննության արդյունքները:
Այնուհետև քննարկումներ են ծավալվել Հանձնաժողովի աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու վերաբերյալ:
Նիստի ավարտին Հանձնաժողովի նախագահ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Աբազյանը հույս է հայտնել, որ համատեղ և համակարգված աշխատանքը կբերի շոշափելի արդյունքի՝ ուղղված անհետտ կորած անձանց ճակատագրերի պարզմանը:

Armenia’s Interagency Commission on Prisoners, Hostages, and Missing Persons held its latest session on June 11, chaired by Armen Abazyan, Director of the National Security Service of Armenia.
Opening the session, Abazyan highlighted the outcomes of recent meetings held by the Commission and reaffirmed its commitment to conducting comprehensive and coordinated efforts to clarify the fates of the missing.
Representatives of the Investigative Committee presented the Commission with findings from ongoing investigations into the circumstances of the disappearances.
Discussions then focused on enhancing the effectiveness of the Commission’s operations.
Concluding the session, Abazyan expressed hope that collaborative and well-coordinated efforts will yield tangible progress in uncovering the destinies of those still missing.
According to official data, 993 Armenians have been missing since the early 1990s. Around 200 Armenian soldiers went missing after the 2020 war. Since the war, Armenia has returned the bodies of 51 Azerbaijanis and the remains of 140 Azerbaijanis who died in the 1990s.