Երևանի քաղաքապետարանն արդեն տեխնիկական հնարավորություններ ունի արձանագրելու, թե ուղևորներից ով չի վճարում տրանսպորտի ուղեվարձը։ Այդ մասին 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Ավինյանի խոսքով՝ ներկայումս ուղևորների մոտ 80 տոկոսը կարգապահորեն վճարում է ուղեվարձը, սակայն որոշ քաղաքացիներ անտեսում են այն հանգամանքը, որ առանց վճարման հանրային տրանսպորտը չի կարող լիարժեք գործել։ Նրա խոսքով՝ այդ անձանց հետաքրքրում է միայն՝ արդյոք իրենք պատասխանատվության կենթարկվեն, թե ոչ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Բայց ավտոբուսներում և դռների վրա արդեն ունենք ոչ միայն տեսախցիկներ, այլ նաև համակարգ, որը թույլ է տալիս արձանագրել, թե ով է փորձում վճարում կատարել չգործող քարտով կամ QR-կոդով»,- ասել է Ավինյանը։
Նա նշել է, որ որոշակի վալիդատորների խափանումներ գրանցվել են, բայց դրանք համեմատաբար հազվադեպ են։
Քաղաքապետը հստակ չի նշել, թե երբ է նախատեսվում սկսել տուգանքների կիրառումը կամ հատուկ հսկիչների ծառայության ձևավորումը՝ հիմնվելով նոր համակարգի վրա։

11 Июнь 2025 - 15:18 AMT
В автобусах Еревана появилась техническая возможность фиксировать пассажиров, не оплачивающих проезд. Об этом заявил мэр столицы Тигран Авинян во время обсуждения отчета о выполнении госбюджета Армении за 2024 год.
По словам Авиняна, около 80% пассажиров платят за проезд добросовестно, однако некоторые граждане игнорируют тот факт, что общественный транспорт не может функционировать без поступлений. Этих людей интересует лишь то, понесут ли они ответственность, сообщает «Спутник Армения».
«Но в автобусах и на дверях теперь установлены не только камеры, но и система, которая позволяет фиксировать попытки оплаты неработающей картой или QR-кодом», — отметил Авинян.
Он также сообщил, что зафиксированы отдельные случаи неисправности валидаторов, но такие случаи редки.
Мэр не уточнил, когда планируется начать взимание штрафов или создавать службу контролеров, которая будет действовать на основе новой системы.
Ранее пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян сообщал, что из-за акций протеста против повышения тарифа на проезд поступления в бюджет снизились. В результате не удалось закупить большую часть запланированного подвижного состава. Из 45 запланированных троллейбусов город сможет приобрести только 15 из-за нехватки средств.