Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հաստատել է, որ կառույցը շարունակում է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Մենք փորձում ենք մեր ունեցած գործիքների միջոցով աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին և ցանկանում ենք, որ խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ ստորագրվի»,–ասել է նա։
Հունիսի 11-ին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ծաղկեպսակ է խոնարհել ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշակոթողին, այնուհետև պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են տեղադրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ` շնորհակալություն հայտնելով նրան Հայաստան այցելելու համար։ Սիմոնյանը ներկայացրել է նաև Ադրբեջանում պահվող գերիների, անօրինական կերպով պահվող անձանց և անհետ կորածների հետ կապված խնդիրը՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը։

Council of Europe Secretary General Alain Berset reaffirmed the organization's ongoing support for the peace process between Armenia and Azerbaijan in an interview with Public Television, reports Pastinfo.
“We are trying to support the peace process between Armenia and Azerbaijan through the tools at our disposal and we want the peace agreement to be signed as soon as possible,” he stated.
On June 11, Berset led a Council of Europe delegation to the Armenian Genocide Memorial. They laid a wreath at the monument, placed flowers by the eternal flame, and observed a minute of silence to honor the victims.
During his visit, Berset met with Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan, who thanked him for coming to Armenia. Simonyan also raised the issues of Armenian prisoners, unlawfully detained persons, and the missing in Azerbaijan, stressing their importance.