ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը հայտարարել է, որ ՀՀ տարածքում չեն կարող գործել այլ պետական ինստիտուտներ ոչ հիմա, ոչ ապագայում։
Անդրադառնալով Արցախի պետնախարարի նշանակման մասին լուրին՝ նա «սեպարատիստական» է անվանել պետությանը զուգահեռ ստեղծվող կառույցները։
«Հայաստանի Հանրապետության ներսում չեն կարող գործել այլ պետական ինստիտուտներ ո՛չ հիմա, ո՛չ ապագայում։ Սա մեկ պետություն է՝ մեկ իրավակարգով և մեկ օրինականությամբ։
Անընդհատ կարդում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում նշանակվում են Լեռնային Ղարաբաղի «պետնախարարներ», ձևավորվում են խորհրդակցական մարմիններ, հնչում են հայտարարություններ ինքնիշխանության, իրավահաջորդության, անգամ պետության գոյության մասին։
ՀՀ Սահմանադրությամբ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին և իրացվում է միայն օրինական պետական հաստատությունների միջոցով։ Զուգահեռ սեպարատիստական կառույցները ոչ միայն հակասահմանադրական են, այլ նաև սպառնալիք են պետական ամբողջականությանը, կայունությանը։
Այո, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներն ունեն ինքնության պահպանման և աջակցություն ստանալու իրավունք, բայց դա չի կարող վերածվել զուգահեռ պետականության հավակնության»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Նժդեհ Իսկանդարյանը նշանակվել է Արցախի պետնախարար։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ նա նշել է, որ առաջարկն ընդունել է, քանի որ չի կարողացել մի կողմից խոսել պետական կառույցների կարևորության մասին, իսկ մյուս կողմից՝ չմասնակցել դրանց աշխատանքին:

Депутат Национального собрания Армении от фракции «Гражданский договор» Асмик Акопян заявила, что на территории Армении не могут существовать никакие другие государственные институты — ни сейчас, ни в будущем.
Комментируя информацию о назначении «государственного министра» Нагорного Карабаха, она назвала такие структуры «сепаратистскими».
«На территории Республики Армения не могут действовать другие государственные институты — ни сейчас, ни в будущем. Это одно государство — с единым правопорядком и законностью», — написала Акопян на своей странице в Facebook.
«На территории РА продолжают появляться заявления о назначении «государственных министров» Нагорного Карабаха, формировании консультативных органов, а также о суверенитете, правопреемстве и даже существовании государства.
Согласно Конституции Армении, власть принадлежит народу и осуществляется исключительно через законные государственные учреждения. Параллельные сепаратистские структуры не только противоречат Конституции, но и представляют угрозу целостности и стабильности государства», — заявила она.
Акопян добавила, что, хотя «вынужденно перемещённые лица из Нагорного Карабаха имеют право на сохранение своей идентичности и получение поддержки, это не может оправдать стремление к параллельной государственности.»
Ранее стало известно, что член Совета по защите прав арцахцев Нжде Искандарян был назначен Государственным министром Арцаха. На пресс-конференции он пояснил, что принял предложение, так как считает важным участие в работе госструктур, о которых сам ранее говорил.