ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով շրջանառվող ենթադրություններին, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ չունի կաթողիկոսի թեկնածու, բայց ունի կաթողիկոսի նկարագիր։
Նա նշել է, որ «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցին կեղծավորների ու փարիսեցիների գերությունից ազատելու գործընթացում ոմանք փորձում են թուրքական կամ ադրբեջանական հետք տեսնել»։
«Հենց սա է փարիսեցիության ամենաուղիղ արտահայտությունը, երբ «ադրբեջանական» կամ «թուրքական» փաստարկ են օգտագործում որպես իրենց աղտեղությունը հայաստանյան հանրությունից քողարկելու միջոց։
Այս մեթոդը օգտագործողները այդ թվում արտաքին ուժերին հնարավորություն են տալիս ցանկացած առողջ դիսկուրս խափանել, ցանկացած բարեփոխում վիժեցնել և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պահել փակուղու մեջ, ինչպես այսօր է։
Հայաստանի և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու արևշատությունը չցանկացող ցանկացած ուժի համար նվեր են մեր եկեղեցու սրբությունները պղծած Կտրիճ Ներսիսյանը և նրա նման վեղարավորները։
Ոմանք հանդես են գալիս Կտրիճ Ներսիսյանի պաշտպանության դիրքերից։ Ի՞նչն եք պաշտպանում, ո՞ւմ եք պաշտպանում․ սու՛տը, կեղծի՛քը, պղծությու՛նը․ այսպիսով պաշտպանում եք ինքներդ ձեզ և դուք շանս չունեք։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին վերադարձվելու է Հիսուս Քրիստոսին և հայ ժողովրդին։ Կտրիճ Ներսիսյանը պետք է ազատի վեհարանը։
Հ․Գ․ Շատերն ուզում են հիմնավորել, թե ես նոր Կաթողիկոսի թեկնածու ունեմ։ Ցավոք, կաթողիկոսի թեկնածու չունեմ։ Կաթողիկոսի նկարագիր ունեմ․ մարդ, ով հավատում է Աստծուն, մարդ ով Հիսուս Քրիստոսի հետևորդ է և ոչ թե խարդախ–վաշխառու, մարդ, ով ծառայում է Եկեղեցուն, բարեպաշտ հոգևորական է և ոչ թե վեղարի տակ թաքնված անառակ։ Եվ մենք ունենալու՛ ենք բարեպաշտ և աստվածավախ Կաթողիկոս»,–գրել է նա։

12 Июнь 2025 - 11:09 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Facebook отреагировал на предположения о наличии кандидата на пост Kатоликоса, подчеркнув, что у него нет конкретного претендента, но есть четкое представление о том, каким должен быть Kатоликос.
По его словам, что в процессе освобождения Армянской Апостольской Церкви от «лицемеров и фарисеев» некоторые пытаются видеть «турецкий или азербайджанский след».
«Это и есть самое настоящее фарисейство — когда аргументы о „турецком“ или „азербайджанском“ вмешательстве используются для прикрытия собственной грязи от общества. Те, кто использует такие методы, дают внешним силам инструмент блокировать любые реформы и держать Армянскую Церковь в тупике», — написал он.
Пашинян обвинил Католикоса и «ему подобных» в осквернении Церкви, назвав их «подарком» для сил, враждебных Армении. Он резко осудил защитников Католикоса, заявив, что они защищают ложь и разврат.
Он подчеркнул, что Армянская Апостольская Церковь должна быть возвращена Иисусу Христу и армянскому народу: «Ктрич Нерсисян должен освободить Святой Престол».
«P.S. Многие пытаются доказать, будто у меня есть кандидат в католикосы. Увы, нет. Но у меня есть образ — человек, верующий в Бога, последователь Иисуса Христа, не мошенник или ростовщик, а благочестивый и богобоязненный служитель Церкви. Мы обязательно будем иметь именно такого католикоса», — заключил он.
Ранее Пашинян заявлял о необходимости «освободить Святой Эчмиадзин» и организовать выборы нового Католикоса. Он сообщил о создании Координационной группы и взял на себя ответственность за выбор первых 10 ее членов.
Церковь в ответ назвала такие шаги обслуживанием интересов внешних враждебных армянству сил и сопоставил их с пропагандой Азербайджана против Армянской Церкви.