ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով շրջանառվող ենթադրություններին, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ չունի կաթողիկոսի թեկնածու, բայց ունի կաթողիկոսի նկարագիր։
Նա նշել է, որ «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցին կեղծավորների ու փարիսեցիների գերությունից ազատելու գործընթացում ոմանք փորձում են թուրքական կամ ադրբեջանական հետք տեսնել»։
«Հենց սա է փարիսեցիության ամենաուղիղ արտահայտությունը, երբ «ադրբեջանական» կամ «թուրքական» փաստարկ են օգտագործում որպես իրենց աղտեղությունը հայաստանյան հանրությունից քողարկելու միջոց։
Այս մեթոդը օգտագործողները այդ թվում արտաքին ուժերին հնարավորություն են տալիս ցանկացած առողջ դիսկուրս խափանել, ցանկացած բարեփոխում վիժեցնել և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պահել փակուղու մեջ, ինչպես այսօր է։
Հայաստանի և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու արևշատությունը չցանկացող ցանկացած ուժի համար նվեր են մեր եկեղեցու սրբությունները պղծած Կտրիճ Ներսիսյանը և նրա նման վեղարավորները։
Ոմանք հանդես են գալիս Կտրիճ Ներսիսյանի պաշտպանության դիրքերից։ Ի՞նչն եք պաշտպանում, ո՞ւմ եք պաշտպանում․ սու՛տը, կեղծի՛քը, պղծությու՛նը․ այսպիսով պաշտպանում եք ինքներդ ձեզ և դուք շանս չունեք։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին վերադարձվելու է Հիսուս Քրիստոսին և հայ ժողովրդին։ Կտրիճ Ներսիսյանը պետք է ազատի վեհարանը։
Հ․Գ․ Շատերն ուզում են հիմնավորել, թե ես նոր Կաթողիկոսի թեկնածու ունեմ։ Ցավոք, կաթողիկոսի թեկնածու չունեմ։ Կաթողիկոսի նկարագիր ունեմ․ մարդ, ով հավատում է Աստծուն, մարդ ով Հիսուս Քրիստոսի հետևորդ է և ոչ թե խարդախ–վաշխառու, մարդ, ով ծառայում է Եկեղեցուն, բարեպաշտ հոգևորական է և ոչ թե վեղարի տակ թաքնված անառակ։ Եվ մենք ունենալու՛ ենք բարեպաշտ և աստվածավախ Կաթողիկոս»,–գրել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan addressed speculation about a possible candidate for Catholicos by stating in a Facebook post that he has no nominee—but does have a clear image of what kind of Catholicos Armenia should have.
He wrote that in the effort to free the Armenian Apostolic Church from “hypocrites and Pharisees,” some try to frame the process as being influenced by Turkey or Azerbaijan.
“This is the very essence of Phariseeism—when 'Azerbaijani' or 'Turkish' rhetoric is used to mask one’s filth from the Armenian public,” he wrote. “Such methods give foreign forces the tools to sabotage any healthy discourse or reform and trap the Armenian Apostolic Church in a deadlock.”
Pashinyan accused “Ktrich Nersisyan and others like him of desecrating the Church, labeling them a gift to those hostile to Armenia and its Church.” He criticized those defending Catholicos, accusing them of shielding lies and corruption.
He reaffirmed his intent to “return the Armenian Apostolic Church to Jesus Christ and the Armenian people,” declaring, “Ktrich Nersisyan must vacate the Catholicosate.”
He concluded: “Many want to claim I have a candidate for Catholicos. Unfortunately, I do not. But I have a vision: a person who believes in God, follows Jesus Christ, and is a devoted servant of the Church—not a fraud hiding behind the veil. And we will have a devout, God-fearing Catholicos.”
Previously, Pashinyan stated that decisive action must be taken to “liberate the Holy Etchmiadzin and organize new elections”. He said a Coordinating Group would be formed for this purpose, and he would personally appoint its first ten members.
The Mother See responded, accusing such efforts of serving anti-Armenian external forces and echoing Azerbaijani propaganda against the Armenian people and Church.