«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը հայտարարել է, որ բացառում է, թե ընդդիմության կողմից իմպիչմենտի գործընթացը հնարավոր կլինի կյանքի կոչել:
Նա հավելել է, որ ընդհանրապես մտահոգվելու տեղ չունեն, «քանի որ չի կարծում, որ ՔՊ–ից կգտնվի մեկը, որ Դավիթ Համբարձումյանին կարող է տեսնել վարչապետի թեկնածու՝ դա ուղղակի զավեշտ է», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Կարծում եմ, որ «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» դաշինք խմբակցությունները որոշել են արևի տակ իրենց տեղը զբաղեցնելու, առաջին ընդդիմադիրի թագը վերցնելու գործընթաց սկսել, որովհետև այս գործընթացը ոչ մի արդյունք չի ունենալու։ Նախ, երեկվա ընթացքում մեկ ասում էին՝ կտանք ստորագրությունները, երբ փողոցային պայքար սկսվի, չենք տա, եթե չսկսվի, հետո հրապարակվեցին ստորագրությունները։ Ես այդպես էլ չհասկացա՝ իրականում այդ ստորագրությունները տրվեցին թե չտրվեցին։
Համենայնդեպս, իրար մեղադրելու համար է այս գործընթացը սկսված և որպեսզի կարողանան հետագայում ինչ -որ դիվիդենդ շահել, յուրաքանչյուրն իր շուրջը ավելի հավատարիմ զանգված կոնսոլիդացնելու համար է սա։ Այս գործընթացը ընդհանրապես կապ չունի ՔՊ–ին իշխանությունից հեռացնելու հետ»,–ասել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ քանի որ նրանք չունեն 2 անկախ պատգամավորների ստորագրություններ, ըստ այդմ՝ այդ 28 + 6 ստորագրություններով, նրանք չեն կարող իմպիչմենտի գործընթաց սկսել։
«Չի կարող նրանց ընտրած թեկնածուն գալ Ազգային ժողով, ցավոք սրտի, իմիջի այլոց, քանի որ կուզեինք լսել նրա քաղաքական մտքերը և աշխարհաքաղաքական դատողությունները։ Ամեն դեպքում ոչ մի նոր բան տեղի չի ունենում»,–ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք կուզենային լսել Էդմոն Մարուքյանի տեսակետները, Մինասյանը նշել է, որ Մարուքյանն արդեն ճանաչված քաղաքական գործիչ է, իսկ Մասիսի քաղաքապետը, իր գնահատմամբ, բացի տեղական կառավարման գործառույթներից, չի հստակեցրել իր դիրքորոշումները տարբեր կարևոր հարցերում։
Երբ լրագրողները հիշեցրել են, որ նախկինում նույնպես անսպասելի էր Աղազարյանի և Ասլանյանի դուրս գալը ՔՊ-ից, Մինասյանը վստահեցրել է, որ կուսակցությունն այժմ ավելի համախմբված է՝ հետևողական մնալով իրենց արժեքներին և վարչապետի շուրջ կենտրոնանալով։
«Մենք տեսնում ենք, որ պետականության հետ կապված, որոշ գործընթացներ կարող են խնդիրներ առաջացնել։ Այս պարագայում ես կարծում եմ, որ ընդհանրապես մտահոգվելու տեղ չունենք, որովհետև ես չեմ կարծում, որ ՔՊ–ից կգտնեք մարդ, որ Դավիթ Համբարձումյանին կարող է տեսնել վարչապետի թեկնածու, դա ուղղակի զավեշտ է»,–նշել է Մինասյանը։
Պատգամավորը նաև հորդորել է ընդդիմադիրներին կենտրոնանալ ընտրությունների վրա և ձևավորել հստակ քաղաքական օրակարգ։
«Դաշտում եղած ուժերից միակն ենք, որ քաղաքական օրակարգ ունի և տենում է, որ քաղաքացիներն աջակցում են այդ օրակարգին»,–ասել է նա։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության կողմից իմպիչմենտի գործըթնացում վարչապետի թեկնածու առաջադրված, Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը վստահեցրել է, որ փողոցային պայքարը կստացվի ակտիվացնել։

Депутат фракции «Гражданский договор» Лилит Минасян заявила, что оппозиции не удастся реализовать процедуру импичмента. По её словам, в правящей партии «нет ни одного человека, который мог бы рассматривать Давида Амбарцумяна в качестве кандидата в премьер‑министры — это просто фарс», сообщает «Пастинфо».
Минасян подчеркнула, что у власти нет повода для беспокойства. По её мнению, оппозиционные блоки «Честь имею» и «Армения» стремятся закрепиться как главная оппозиционная сила, но не добьются реального результата. «Вчера они говорили, что подадут подписи, если начнётся уличная борьба, а если не начнётся — не подадут. Затем были опубликованы подписи. Я так и не поняла — подписали или нет».
Она назвала инициативу способом взаимных обвинений и попыткой собрать вокруг себя лояльный электорат. «Это не имеет никакого отношения к попытке сместить “Гражданский договор” с власти».
Депутат также указала, что оппозиции не хватает двух подписей внефракционных депутатов — а значит, 28 подписей от «Армении» и ещё 6 недостаточно для запуска процедуры импичмента.
«Выбранный ими кандидат даже не сможет выступить в Национальном собрании. К сожалению — а жаль, хотелось бы услышать его политические взгляды и геополитические оценки. Но, по сути, ничего нового не происходит», — добавила Минасян.
На вопрос о готовности выслушать позицию Эдмона Марукяна, она ответила, что Марукян — уже признанный политик, а мэр Масиса, по её мнению, кроме местного управления, не обозначил свои взгляды по важным вопросам.
Когда журналисты напомнили о прежних неожиданных выходах из партии Агазаряна и Асланяна, Минасян уверила, что сейчас партия более сплочена и по‑прежнему сосредоточена вокруг премьер‑министра, следуя своим ценностям.
«Да, мы видим, что некоторые процессы могут представлять угрозу для государственности. Но я абсолютно не вижу повода для беспокойства, потому что, правда, не думаю, что в “Гражданском договоре” найдётся кто‑либо, кто мог бы рассматривать Давида Амбарцумяна как кандидата в премьер‑министры — это просто нелепо», — заявила она.
Минасян также призвала оппозицию сосредоточиться на выборах и сформировать чёткую политическую повестку. «Мы — единственная сила с реальной программой, которую поддерживают граждане», — заключила депутат.
Мэр Масиса Давид Амбарцумян, выдвинутый от фракции «Честь имею» в качестве кандидата на пост премьера, выразил уверенность в усилении уличного протеста. Руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян опубликовал в Facebook 28 подписей депутатов и признал, что этого недостаточно. Депутат Ишхан Сагателян отметил, что импичмент возможен лишь при наличии двух дополнительных подписей и активации уличной борьбы.