Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով ընդդիմադիրների պնդումներին այն մասին, թե «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցները յուրացվել են», ասել է, որ խոսում են կաշառակերները, «չասենք՝ ում մասին է խոսքը, չնայած, բոլորս էլ հասկացանք՝ Ռոբերտ Քոչարյանի մասին է»։
Երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը, մեկնաբանելով վարչապետի հայտարարությունն, ասել է, որ «Հայաստան» հիմնադրամից 100 միլիոն դոլարն անհետացել է բոլորի աչքի առաջ և հենց այն ժամանակ երբ նա և՛ վարչապետ էր, և՛ Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ», հայտնում է Yerevan.Today–ը։
«Գումարն անհետացել է անննախադեպ ֆոկուսով․ մեր հայրենակիցները փոխանցել են այն համահայկական հիմնադրամին իսկ Հիմնադրամը՝ կառավարությանը։ Եվ որևէ բաց տեղեկատվություն չկա, թե գումարը ուր է․ այնինչ Հիմադրամից ծախսված ցանկացած դրամ պետք է ներկայացվի բաց հաշվետվությամբ։
Ի դեպ, այդ գումարին առնչվող նիստի տեսագրությունը նախագահ Քոչարյանի հարցադրմամբ և դրա «կռուտիտներով» համացանցում բաց մատչելիությամբ կա, ցանկացած ոք կարող է դիտել-համոզվել ասածիս մեջ։ Հանգիստ կարելի է եզրակացնել, որ այդ 100 միլիոն դոլարը լափվել է և/կամ նստել որևէ իշխանավորի արտասահմանյան բանկային հաշվին։ Ամենօրյա ռեժիմով չաղացող և հարստացող ՔՊ-ական վերնախավը դրա վառ ապացույցն է։ Եվ ամենից նողկալին այն է, որ այդ անհետացած 100 միլիոն դոլարը մեր հայրենակիցների հավաքած գումարն էր, որը հանգանակվել էր պատերազմի ընթացքում և պետք է ուղղվեր այդ նպատակին»,–ասվում է Միկոյանի մեկնաբանության մեջ։
Միկոյանը վստահություն է հայտնել, որ հետագա իշխանությունները ամբողջությամբ բացահայտելու են այդ և այլ անհետացած գումարների ճակատագիրը։
«Վստահ եմ՝ հաջորդ իշխանությունն այս և այլ անհետացած և լափված գումարների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն կտա մեր ժողովրդին՝ տալով դրանց նաև իրավաքրեական գնահատական և իրականում միլիոն առ միլիոն վերադարձնելով թալանվածը։
Իսկապես ձանձրալի է, երբ լսում ես մի մարդու, ով արդեն 8 տարի է իշխանության է և շարունակում է դեղին մամուլին բնորոշ ոճով բամբասել»,– եզրափակել է նա։
Փաշինյանը նիստում նաև հիշեցրել է, որ Ազգային ժողովում ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով, որը գլխավորել է ընդդիմության ներկայացուցիչը։
«Պետք է արձանագրել՝ ո՞ւր է եզրակացությունը։ Էլի դուրս են գալիս, տակից-գլխից խոսում են որոշ կաշառակերներ, չասենք՝ ում մասին է խոսքը, չնայած, բոլորս էլ հասկացանք՝ խոսքը Ռոբերտ Քոչարյանի մասին է։ Արծվիկ Մինասյանը չէ՞ր հանձնաժողովի ղեկավարը, բա ո՞ւր է զեկույցը, թող գրեն, ստորագրեն, որ գողացվել է, մենք էլ կիմանանք՝ ինչ անենք, սիրուն կդիմենք դատարան ու նրանց կստիպենք հակառակը պնդել»,- ասել է նա։

At a government meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan responded to opposition claims that funds from the Armenia Fund were embezzled, saying that “corrupt individuals” are behind such accusations—hinting at former President Robert Kocharyan without naming him directly.
Bagrat Mikoyan, head of Kocharyan’s office, issued a sharp rebuttal, stating that “the $100 million from the Armenia Fund disappeared before everyone’s eyes,” while Pashinyan was both Prime Minister and a board member of the fund.
“This was an unprecedented vanishing act when our compatriots donated to the Fund, which then passed the money to the government. Yet there is zero public information on where the funds went—despite the requirement that every cent spent from the Fund be publicly reported,” Mikoyan told Yerevan.Today.
He added that a video recording of a relevant meeting, prompted by a question from Kocharyan, is available online and proves his point. “It’s safe to conclude that the $100 million was either stolen or ended up in some official’s offshore bank account. The bloated and increasingly wealthy Civil Contract elite is proof enough,” Mikoyan claimed.
He emphasized that the money had been donated by Armenians during the war and was meant for urgent national needs, making its disappearance especially appalling.
Mikoyan expressed confidence that a future government would fully uncover the fate of these and other missing funds. “I’m certain the next administration will provide full disclosure and legal accountability, recovering the embezzled millions for the people,” he said.
He criticized Pashinyan’s response as “tedious,” coming from a leader who has been in power for eight years and still resorts to tabloid-style gossip. “It’s exhausting to listen to a man in office for this long who continues to babble like the yellow press,” he concluded.
Pashinyan, in turn, reminded the public that a parliamentary inquiry led by an opposition member—Artzvik Minasyan—had been launched into the matter. “Where’s the conclusion? Let them sign a report saying it was stolen, then we’ll know what to do. We’ll take it to court and make them prove otherwise,” he said.