ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ վարչապետի իմպիչմենտի գործընթացը վաղուց է սկսվել։
«Գործընթացն սկսվելու է, երբ ԱԺ մեկ պատգամավոր առաջադրում է վարչապետի թեկնածու»,- ասել է նա, գրում է Auroranews.am-ը։
Դիտարկմանը, որ հարցն ԱԺ օրակարգ բերելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 36 պատգամավորի ստորագրություն, Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է, որ «նիստերի դահլիճ բերելու են, երբ ունենան 54 ստորագրություն»։
«36–ը ի՞նչ կապ ունի, նիստերի դահլիճ բերելու ենք, երբ ունենանք 54։ 36–ն ի՞նչ կապ ունի։ 36–ը վատ թիվ եք ասում»,–ասել է նա։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, պատասխանելով իմպիչմենտի գործընթացում «Հայաստան» խմբակցության դիրքորոշման մասին հարցերին, ասել է, որ քաղաքական ուժերի միջև «իմպիչմենտի հարցում ընդհանուր լեզու գտնելու շանսերը դեռևս պահպանվում են», հայտնում է Panorama.am–ը։
«Կան հարցեր, որոնց հետ կապված մոտեցումները տարբեր են։ Իհարկե, չեմ կարծում, որ իրավիճակն այնպիսին է, որ ընդհանուր եզր գտնելու հնարավորությունը սպառված է»,– ասել է նա Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում, ՀՀ նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի ծննդյան օրվա կապակցությամբ հարգանքի տուրք մատուցելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով, նման արձագանքը կանխատեսելի չի եղել, սակայն առկա իրավիճակում ամենաառողջ քայլը ձևաթղթին միանալն է։ Աբրահամյանը նշել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունից լսել են հիմնավորումներ, թե ինչով է պայմանավորված այս պահին գործընթացին միանալու հարցում զսպվածությունը։
«Լսեցինք մոտեցումը, թե ինչով է պայմանավորված այս պահին ձևաթղթի տակ չստորագրելը։ Ստացանք իրենց հավաստիացումները՝ ինչ-որ փուլում կգան ու կտան իրենց ստորագրությունը»,– ասել է Աբրահամյանը՝ ընդգծելով, որ «Հայաստան» խմբակցության անդամների մի մասն իրեն ծանոթ և հասկացող մարդիկ են, որոնք լիովին գիտակցում են երկրում առկա իրավիճակի լրջությունը։
Նա հավելել է, որ ներկա փուլում քաղաքական զարգացումները միաժամանակ ընթանում են տարբեր ուղղություններով։

12 Июнь 2025 - 15:33 AMT
Третий президент Армении Серж Саргсян заявил, что процедура импичмента премьер‑министру уже началась. В интервью Auroranews.am он отметил: «Процесс начинается тогда, когда один депутат выдвигает кандидата в премьер‑министры».
На замечание, что для внесения вопроса в повестку парламента требуется как минимум 36 подписей, Саргсян ответил: «В зал заседаний вынесем, когда будет 54. Причём тут 36? 36 — это плохое число».
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абраамян, комментируя позицию блока «Армения», заявил в беседе с Panorama.am , что шансы на достижение общего языка между политическими силами по вопросу импичмента сохраняются. «Есть вопросы, по которым подходы различаются. Но я не считаю, что возможности договорённости исчерпаны», — отметил он на Площади Комитаса, отдавая дань памяти бывшему премьеру Андранику Маргаряну.
По словам Абраамяна, реакция со стороны фракции «Армения» была несколько неожиданной, однако в текущей ситуации наиболее разумным шагом является присоединение к инициативе. Он сообщил, что услышал от представителей фракции аргументы, объясняющие их сдержанность, и получил заверения, что они подпишутся позже.
Абраамян добавил, что хорошо знает многих членов фракции «Армения» и считает, что они понимают серьёзность ситуации. «Политическая обстановка такова, что работа идёт в нескольких направлениях», — подчеркнул он.
Ранее руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян опубликовал в Facebook 28 подписей депутатов, отметив, что этого недостаточно для запуска процедуры. Депутат Ишхан Сагателян заявил, что импичмент станет реальностью, если удастся получить как минимум ещё две подписи и активизировать уличную борьбу.