ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ վարչապետի իմպիչմենտի գործընթացը վաղուց է սկսվել։
«Գործընթացն սկսվելու է, երբ ԱԺ մեկ պատգամավոր առաջադրում է վարչապետի թեկնածու»,- ասել է նա, գրում է Auroranews.am-ը։
Դիտարկմանը, որ հարցն ԱԺ օրակարգ բերելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 36 պատգամավորի ստորագրություն, Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է, որ «նիստերի դահլիճ բերելու են, երբ ունենան 54 ստորագրություն»։
«36–ը ի՞նչ կապ ունի, նիստերի դահլիճ բերելու ենք, երբ ունենանք 54։ 36–ն ի՞նչ կապ ունի։ 36–ը վատ թիվ եք ասում»,–ասել է նա։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, պատասխանելով իմպիչմենտի գործընթացում «Հայաստան» խմբակցության դիրքորոշման մասին հարցերին, ասել է, որ քաղաքական ուժերի միջև «իմպիչմենտի հարցում ընդհանուր լեզու գտնելու շանսերը դեռևս պահպանվում են», հայտնում է Panorama.am–ը։
«Կան հարցեր, որոնց հետ կապված մոտեցումները տարբեր են։ Իհարկե, չեմ կարծում, որ իրավիճակն այնպիսին է, որ ընդհանուր եզր գտնելու հնարավորությունը սպառված է»,– ասել է նա Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում, ՀՀ նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի ծննդյան օրվա կապակցությամբ հարգանքի տուրք մատուցելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով, նման արձագանքը կանխատեսելի չի եղել, սակայն առկա իրավիճակում ամենաառողջ քայլը ձևաթղթին միանալն է։ Աբրահամյանը նշել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունից լսել են հիմնավորումներ, թե ինչով է պայմանավորված այս պահին գործընթացին միանալու հարցում զսպվածությունը։
«Լսեցինք մոտեցումը, թե ինչով է պայմանավորված այս պահին ձևաթղթի տակ չստորագրելը։ Ստացանք իրենց հավաստիացումները՝ ինչ-որ փուլում կգան ու կտան իրենց ստորագրությունը»,– ասել է Աբրահամյանը՝ ընդգծելով, որ «Հայաստան» խմբակցության անդամների մի մասն իրեն ծանոթ և հասկացող մարդիկ են, որոնք լիովին գիտակցում են երկրում առկա իրավիճակի լրջությունը։
Նա հավելել է, որ ներկա փուլում քաղաքական զարգացումները միաժամանակ ընթանում են տարբեր ուղղություններով։

Armenia’s third president, Serzh Sargsyan, declared that the process to impeach Prime Minister Nikol Pashinyan “has already started.” Speaking to Auroranews.am, he explained, “The process begins when one MP nominates a prime minister candidate.”
When reminded that bringing the matter to the National Assembly’s agenda requires at least 36 signatures, Sargsyan replied, “We’ll bring it to the floor once we have 54. What does 36 have to do with it? That’s a bad number.”
Tigran Abrahamyan, MP from the “I Have Honor” faction, commented on the “Armenia” faction’s stance, telling Panorama.am that chances still remain for political forces to find common ground on impeachment. “There are differences in approaches on some points, but I don’t think the possibility of agreement is exhausted,” he said while speaking to reporters at Komitas Park.
Abrahamyan noted that the response from the “Armenia” faction was somewhat unexpected but believes the healthiest step now is to join the initiative. He said they heard explanations from the “Armenia” faction about their current hesitation to sign and received assurances that they will eventually add their signatures.
He emphasized that many members of the “Armenia” faction are people he knows and respects, and who understand the seriousness of the situation. “The political situation is such that the work is happening on several fronts,” Abrahamyan concluded.
Previously, “Armenia” faction leader Seyran Ohanyan posted the group’s 28 signatures on Facebook, noting they were insufficient to initiate impeachment. MP Ishkhan Saghatelyan said the process would only advance with two more signatures and the launch of street protests.