Ռուսաստանի օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի մոտեցումները միշտ չէ, որ համընկնում են, բայց նրանց միջև ազնիվ երկխոսություն է ընթանում:
Դիվանագետի գնահատմամբ՝ Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունները ծառայում են որպես հասուն ռազմավարական գործընկերության ու դաշնակցային կապերի օրինակ՝ հիմնված պատմական մտերմության, ժողովուրդների դարավոր փոխկապակցվածության և միջպետական բազմաշերտ համագործակցության վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում երկկողմ շփումների կայուն դինամիկան ինքնին խոսուն է։ Ռուսաստանը պահպանում է Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերոջ և ներդրողի դերը։ Ռուսաստանի տնտեսական օպերատորները պետական բյուջեի առանցքային հարկատուներն են, բարեխիղճ գործատուներ ու բարերարներ»,-ասել է դեսպանը։
Նրա կարծիքով՝ առանձնահատուկ կարևորություն ունի այն հանգամանքը, որ երկկողմ առևտրի 96 տոկոսն իրականացվում է ազգային արժույթներով։ Առևտրատնտեսական ոլորտում ակնառու առաջընթաց է գրանցվել ԵԱՏՄ-ի շրջանակում համատեղ ծրագրերի շնորհիվ։
Բացի տնտեսական ուղղությունից, ըստ Կոպիրկինի, Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցության մեջ ավանդաբար կարևոր տեղ է զբաղեցնում մշակութային և հումանիտար կապերի զարգացումը, ինչպես նաև կրթության և գիտության բնագավառների գործընկերությունը։ Այս տարվա հոկտեմբերին նախատեսվում է Մոսկվայում անցկացնել Հայաստանի մշակույթի օրերը։
«Արտաքին քաղաքական հարցերում մեր գնահատականներն ու մոտեցումները միշտ չէ, որ համընկնում են, բայց համոզված ենք, որ բաց և ազնիվ երկխոսությունը գործընկերության հասունության վկայությունն է, կայուն և փոխշահավետ համագործակցության գրավականը։ Ռուսաստանն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության ապահովմանը»,-նշել է Կոպիրկինը։
Դեսպանը հիշեցրել է նաև, որ այս տարի լրանում է Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի մասին պայմանագրի 30-ամյակը և Ռուս-Հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի գործունեության 10-ամյակը։ Նա նշել է, որ ռուս սահմանապահները հայ գործընկերների հետ միասին պատվով են իրականացնում ՀՀ պետական սահմանի՝ հայ-թուրքական և հայ-իրանական հատվածների հսկողությունը։
Մոսկվան, ինչպես ընդգծել է Կոպիրկինը, պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ գործընթացում։
«Մենք պատրաստ ենք ջանքեր գործադրել 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ բարձր մակարդակի պայմանավորվածությունների հիման վրա հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումն առաջ մղելու համար։ Ողջունում ենք խաղաղության պայմանագրի նախագծի համաձայնեցման ավարտը և առաջարկում ենք դրա ստորագրման արարողությունը կազմակերպել ռուսական հարթակում։ Պատրաստ ենք նպաստել տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանը և մյուս հումանիտար խնդիրների լուծմանը»,-նշել է դեսպանը։
Իր հերթին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ համեմատաբար կարճ պատմական ժամանակահատվածում համատեղ ջանքերի շնորհիվ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջպետական հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են իրավահավասարության և փոխադարձ հարգանքի ամուր սկզբունքների հիման վրա:
«Կարող ենք փաստել, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը, կենտրոնանալով երկարաժամկետ փոխշահավետ համագործակցության վրա, միտված են շարունակել բովանդակալից և կառուցողական երկխոսությունը քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում»,-ասել է Գրիգորյանը։
Նա հավելել է, որ միջազգային տնտեսության աճող անկայունության պայմաններում կողմերը շարունակում են արդյունավետ փոխգործակցել նաև միջազգային հարթակներում։ Փոխվարչապետը ընդգծել է իր վստահությունը, որ կառուցողական երկխոսությունը երկու երկրների միջև կշարունակի ընդլայնվել՝ ամրապնդելով հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամական կապերն ու համագործակցությունը։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին, իսկ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը այցելել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատուն։

На мероприятии в честь Дня России посол РФ в Армении Сергей Копыркин подчеркнул, что «подходы России и Армении не всегда совпадают, но ведётся честный диалог», отражающий зрелое стратегическое партнёрство, основанное на истории и многослойном сотрудничестве, сообщает Sputnik Армения.
Посол отметил, что в первом полугодии «устойчивая динамика» двусторонних контактов говорит сама за себя. Россия остаётся основным торговым партнёром и инвестором Армении. Российские экономические операторы являются ключевыми налогоплательщиками государственного бюджета, добросовестными работодателями и благотворителями.
Копыркин подчеркнул, что 96 % двусторонней торговли осуществляется в национальных валютах и отметил значительный прогресс экономического сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза благодаря совместным проектам.
Помимо экономики, он выделил важную роль культурных и гуманитарных связей, а также партнёрства в образовании и науке. В октябре в Москве планируются Дни армянской культуры.
По его словам, во внешнеполитических вопросах оценки сторон могут не совпадать, но открытый и честный диалог — признак зрелости партнёрства и залог стабильного, взаимовыгодного сотрудничества. Россия поддерживает защиту суверенитета и территориальной целостности Армении.
Посол также напомнил о 30‑летии соглашения о размещении российской военной базы в Армении и 10‑летии Российско-Армянского центра гуманитарного реагирования. Он отметил, что российские пограничники вместе с армянскими коллегами достойно осуществляют контроль на армяно-турецкой и армяно-иранской границах.
Копыркин подтвердил готовность Москвы содействовать мирному процессу между Ереваном и Баку. «Мы готовы опираться на трёхсторонние высокоуровневые договорённости 2020–2022 годов, чтобы продвигать урегулирование армяно-азербайджанских отношений. Приветствуем завершение согласования проекта мирного договора и предлагаем провести церемонию его подписания на российской площадке. Готовы содействовать разблокировке транспортных и экономических связей в регионе, разграничению армяно-азербайджанской границы и решению других гуманитарных вопросов».
Со своей стороны, заместитель премьер‑министра Армении Мгер Григорян заявил, что за сравнительно короткий период межгосударственные отношения Армении и России динамично развиваются на прочных принципах равноправия и взаимного уважения. «Можем констатировать, что сосредоточив внимание на долгосрочном взаимовыгодном сотрудничестве, Армения и Россия намерены продолжать содержательный и конструктивный диалог в политической, социально‑экономической, гуманитарной и других сферах», — сказал он.
Григорян отметил, что в условиях растущей нестабильности мировой экономики стороны продолжают эффективно взаимодействовать и на международных площадках. Заместитель премьер‑министра выразил уверенность, что конструктивный диалог продолжит расширяться, укрепляя дружеские связи и сотрудничество армянского и российского народов.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания президенту РФ Владимиру Путину и премьер‑министру Михаилу Мишустину, а президент Ваагн Хачатурян посетил посольство России в Армении.