Ռուսաստանի օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի մոտեցումները միշտ չէ, որ համընկնում են, բայց նրանց միջև ազնիվ երկխոսություն է ընթանում:
Դիվանագետի գնահատմամբ՝ Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունները ծառայում են որպես հասուն ռազմավարական գործընկերության ու դաշնակցային կապերի օրինակ՝ հիմնված պատմական մտերմության, ժողովուրդների դարավոր փոխկապակցվածության և միջպետական բազմաշերտ համագործակցության վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում երկկողմ շփումների կայուն դինամիկան ինքնին խոսուն է։ Ռուսաստանը պահպանում է Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերոջ և ներդրողի դերը։ Ռուսաստանի տնտեսական օպերատորները պետական բյուջեի առանցքային հարկատուներն են, բարեխիղճ գործատուներ ու բարերարներ»,-ասել է դեսպանը։
Նրա կարծիքով՝ առանձնահատուկ կարևորություն ունի այն հանգամանքը, որ երկկողմ առևտրի 96 տոկոսն իրականացվում է ազգային արժույթներով։ Առևտրատնտեսական ոլորտում ակնառու առաջընթաց է գրանցվել ԵԱՏՄ-ի շրջանակում համատեղ ծրագրերի շնորհիվ։
Բացի տնտեսական ուղղությունից, ըստ Կոպիրկինի, Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցության մեջ ավանդաբար կարևոր տեղ է զբաղեցնում մշակութային և հումանիտար կապերի զարգացումը, ինչպես նաև կրթության և գիտության բնագավառների գործընկերությունը։ Այս տարվա հոկտեմբերին նախատեսվում է Մոսկվայում անցկացնել Հայաստանի մշակույթի օրերը։
«Արտաքին քաղաքական հարցերում մեր գնահատականներն ու մոտեցումները միշտ չէ, որ համընկնում են, բայց համոզված ենք, որ բաց և ազնիվ երկխոսությունը գործընկերության հասունության վկայությունն է, կայուն և փոխշահավետ համագործակցության գրավականը։ Ռուսաստանն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության ապահովմանը»,-նշել է Կոպիրկինը։
Դեսպանը հիշեցրել է նաև, որ այս տարի լրանում է Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի մասին պայմանագրի 30-ամյակը և Ռուս-Հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի գործունեության 10-ամյակը։ Նա նշել է, որ ռուս սահմանապահները հայ գործընկերների հետ միասին պատվով են իրականացնում ՀՀ պետական սահմանի՝ հայ-թուրքական և հայ-իրանական հատվածների հսկողությունը։
Մոսկվան, ինչպես ընդգծել է Կոպիրկինը, պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ գործընթացում։
«Մենք պատրաստ ենք ջանքեր գործադրել 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ բարձր մակարդակի պայմանավորվածությունների հիման վրա հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումն առաջ մղելու համար։ Ողջունում ենք խաղաղության պայմանագրի նախագծի համաձայնեցման ավարտը և առաջարկում ենք դրա ստորագրման արարողությունը կազմակերպել ռուսական հարթակում։ Պատրաստ ենք նպաստել տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանը և մյուս հումանիտար խնդիրների լուծմանը»,-նշել է դեսպանը։
Իր հերթին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ համեմատաբար կարճ պատմական ժամանակահատվածում համատեղ ջանքերի շնորհիվ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջպետական հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են իրավահավասարության և փոխադարձ հարգանքի ամուր սկզբունքների հիման վրա:
«Կարող ենք փաստել, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը, կենտրոնանալով երկարաժամկետ փոխշահավետ համագործակցության վրա, միտված են շարունակել բովանդակալից և կառուցողական երկխոսությունը քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում»,-ասել է Գրիգորյանը։
Նա հավելել է, որ միջազգային տնտեսության աճող անկայունության պայմաններում կողմերը շարունակում են արդյունավետ փոխգործակցել նաև միջազգային հարթակներում։ Փոխվարչապետը ընդգծել է իր վստահությունը, որ կառուցողական երկխոսությունը երկու երկրների միջև կշարունակի ընդլայնվել՝ ամրապնդելով հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամական կապերն ու համագործակցությունը։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին, իսկ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը այցելել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատուն։

In Marseille, Russian Ambassador Sergey Kopyrkin emphasized that while “Russia’s and Armenia’s approaches are not always aligned, there is an honest dialogue,” reflecting mature strategic partnership grounded in history and multilateral cooperation.
Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin , speaking at an event marking Russia Day, noted that although “Russia’s and Armenia’s approaches do not always coincide,” their “honest dialogue” continues. He described Armenia–Russia relations as a model of mature strategic alliance, rooted in historic closeness, centuries‑long interlinked peoples, and multi‑layered interstate cooperation, Sputnik Armenia reports.
He emphasized that in the first half of the year, the “steady dynamics” of bilateral exchanges speak for themselves. Russia remains Armenia’s main trade partner and investor. Russian economic operators are key taxpayers for the state budget, conscientious employers, and philanthropists.
Kopyrkin also highlighted that 96 % of bilateral trade is conducted in national currencies, and noted marked progress in economic cooperation within the Eurasian Economic Union via joint projects.
Beyond economics, he stressed that cultural and humanitarian ties, as well as partnerships in education and science, hold a pivotal place. He announced that Armenia’s Culture Days are planned in Moscow this October.
He added that on foreign policy issues their assessments may differ, but open, honest dialogue is proof of partnership maturity and the guarantee of stable, mutually beneficial cooperation. Russia supports Armenia’s sovereignty and territorial integrity defense.
The ambassador also recalled the 30th anniversary of the Treaty on the Russian military base in Armenia and the 10th anniversary of the Russia‑Armenia Humanitarian Response Centre. He stated that Russian border guards, along with Armenian partners, are honourably controlling Armenia’s state border on the Armenian–Turkish and Armenian–Iranian sections.
Kopyrkin reaffirmed Moscow’s readiness to contribute to the peace process between Yerevan and Baku. “We are prepared to build on the trilateral high‑level agreements reached between 2020 and 2022 to advance Armenia–Azerbaijan relations. We welcome the finalization of the peace treaty draft and propose hosting its signing on a Russian platform. We stand ready to help unblock regional transport and economic links, delineate the Armenia–Azerbaijan border, and resolve other humanitarian issues.”
In turn, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan stated that in a relatively short period, Armenia–Russia interstate relations have dynamically developed on the firm principles of equality and mutual respect. “We can affirm that by focusing on long‑term mutually beneficial cooperation, Armenia and Russia are determined to continue substantive and constructive dialogue in political, socio‑economic, humanitarian and other spheres,” he said.
Grigoryan noted that amid growing instability in the global economy, the parties continue effective cooperation on international platforms. The Deputy PM expressed confidence that constructive dialogue will continue to deepen, strengthening the ties and cooperation between the Armenian and Russian peoples.
A while earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan sent congratulatory messages to Russian President Vladimir Putin and Prime Minister Mikhail Mishustin, and President Vahagn Khachaturyan visited the Russian Embassy in Armenia.