Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության՝ ՄԱԳԱՏԷ–ի կառավարիչների խորհուրդը հունիսի 12–ին ընդունել է բանաձև, որով վերջին երկու տասնամյակում առաջին անգամ դատապարտել է Իրանի կողմից իր պարտավորությունների «չկատարումը»։ Կառավարիչների խորհուրդը համարվում է ՄԱԳԱՏԷ-ի երկու հիմնական քաղաքական մարմիններից մեկը՝ անդամ պետությունների Գլխավոր կոնֆերանսի հետ միասին։
Հայաստանը, որը 2024-2025 թվականներին ընդգրկված է 35 անդամ ունեցող խորհրդում, քվեարկության ժամանակ մնացել է ձեռնպահ, հայտնում է Factor.am-ը։
Բանաձևին կողմ է քվեարկել 19 պետություն՝ ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Արգենտինա, Ավստրալիա, Բելգիա, Էկվադոր, Ուկրաինա, Կանադա, Վրաստան, Ճապոնիա, Հարավային Կորեա, Մարոկկո, Իտալիա, Լյուքսեմբուրգ, Նիդերլանդներ և Կոլումբիա։
Դեմ են արտահայտվել երեք երկիր՝ Ռուսաստան, Չինաստան և Բուրկինա Ֆասո։
Հայաստանի հետ միասին ձեռնպահ քվեարկած երկրների թվում են եղել նաև Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, Հնդկաստանը, Պակիստանը, Եգիպտոսը, Ինդոնեզիան, Բրազիլիան, Գանան, Թաիլանդը, Ալժիրը և Բանգլադեշը՝ ընդամենը 11 պետություն։
Պարագվայն ու Վենեսուելան այս քվեարկությանը մասնակցելու իրավասություն չեն ունեցել։
Հիշեցնենք, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունն ու Ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը համատեղ արձագանք են հրապարակել՝ ընդդեմ ընդունված բանաձևի։
Իրանի ԱԳՆ-ն և Ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ ի պատասխան բանաձևի ընդունման։
ԱՄՆ-ը և Իրանը բանակցություններ են վարում Թեհրանի արագ զարգացող միջուկային ծրագրի շուրջ: Օմանի արտաքին գործերի նախարարն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ բանակցությունների վեցերորդ փուլը տեղի կունենա Մասկատում։ Սակայն, հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը Իրանի դեմ լայնածավալ գրոհ է սկսել՝ հարվածներ հասցնելով Նաթանզեում և Ֆորդոյում ուրանի հարուստացման օբյեկտներին, ինչպես նաև Քերմանշահի ու Խորրեմաբադի հռթիռային բազաներին, ինչպես նաև Թեհրանում, Իսֆահանում, Թավրիզում և այլ խոշոր քաղաքներում:

Armenia, included among the 35 member board of governors for 2024–2025, abstained on June 12 during the IAEA resolution condemning Iran for failing to meet its nuclear obligations.
The IAEA Board of Governors, one of the agency’s two main policymaking bodies alongside the General Conference, adopted a resolution June 12 condemning Iran’s non-compliance with its obligations for the first time in two decades. Nineteen countries voted in favor, including the U.S., U.K., France, Germany, Spain, Argentina, Australia, Belgium, Ecuador, Ukraine, Canada, Georgia, Japan, South Korea, Morocco, Italy, Luxembourg, the Netherlands, and Colombia. Three—Russia, China, and Burkina Faso—voted against, while eleven abstained alongside Armenia: South Africa, India, Pakistan, Egypt, Indonesia, Brazil, Ghana, Thailand, Algeria, and Bangladesh. Paraguay and Venezuela lacked voting rights for this resolution.
Earlier, Iran’s Foreign Ministry and the International Atomic Energy Agency jointly released a statement opposing the resolution.
The United States and Iran are negotiating over Tehran’s rapidly developing nuclear program. Oman’s Foreign Minister previously announced the sixth round of talks scheduled to take place in Muscat. However, overnight June 13, Israel launched wide-scale strikes against Iran, targeting uranium-enrichment facilities in Natanz and Fordow, missile bases in Kermanshah and Khorramabad, and sites in Tehran, Isfahan, Tabriz, and other major cities.