ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը խիստ մտահոգություն է հայտնել Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ իրականացված հարձակման վերաբերյալ և դատապարտել նման գործողությունները։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ X-ի միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
«Իրանի դեմ միակողմանի հարձակումը խորապես մտահոգիչ է։ Իրականացվելով բանակցությունների հաջորդ փուլից առաջ՝ այն սպառնալիքի տակ է դնում խաղաղությանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունությունն ու համաշխարհային խաղաղությունը։
Մենք դատապարտում ենք նման գործողությունները և կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և պահպանել միջազգային իրավունքը»,- նշված է գրառման մեջ։
ԱՄՆ-ն և Իրանը բանակցություններ են վարում Թեհրանի արագ զարգացող միջուկային ծրագրի շուրջ: Օմանի արտաքին գործերի նախարարն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ բանակցությունների վեցերորդ փուլը տեղի կունենա Մասկատում հունիսի 15–ին։ Սակայն, հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը Իրանի դեմ լայնածավալ գրոհ է սկսել՝ հարվածներ հասցնելով Նաթանզեում և Ֆորդոյում ուրանի հարուստացման օբյեկտներին, ինչպես նաև Քերմանշահի ու Խորրեմաբադի հռթիռային բազաներին, ինչպես նաև Թեհրանում, Իսֆահանում, Թավրիզում և այլ խոշոր քաղաքներում:

13 Июнь 2025 - 11:08 AMT
Министерство иностранных дел Армении выразило серьёзную обеспокоенность в связи с атакой Израиля на Иран, назвав её односторонним действием, которое ставит под угрозу региональную стабильность и мировую безопасность. Соответствующее заявление размещено в официальном микроблоге ведомства в X.
«Односторонняя атака на Иран вызывает глубокую обеспокоенность. Она была совершена накануне следующего раунда переговоров, что ставит под угрозу усилия по достижению мира, региональную стабильность и международную безопасность.
Мы осуждаем подобные действия и призываем к немедленному прекращению боевых действий и соблюдению норм международного права», — говорится в заявлении.
США и Иран ведут переговоры по поводу стремительно развивающейся ядерной программы Тегерана. Ранее министр иностранных дел Омана заявил, что шестой раунд переговоров состоится 15 июня в Маскате. Однако в ночь на 13 июня Израиль начал масштабную атаку на Иран, нанеся удары по объектам по обогащению урана в Натанзе и Фордо, ракетным базам в Керманшахе и Хорремабаде, а также по целям в Тегеране, Исфахане, Тебризе и других крупных городах.