ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը խիստ մտահոգություն է հայտնել Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ իրականացված հարձակման վերաբերյալ և դատապարտել նման գործողությունները։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ X-ի միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
«Իրանի դեմ միակողմանի հարձակումը խորապես մտահոգիչ է։ Իրականացվելով բանակցությունների հաջորդ փուլից առաջ՝ այն սպառնալիքի տակ է դնում խաղաղությանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունությունն ու համաշխարհային խաղաղությունը։
Մենք դատապարտում ենք նման գործողությունները և կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և պահպանել միջազգային իրավունքը»,- նշված է գրառման մեջ։
ԱՄՆ-ն և Իրանը բանակցություններ են վարում Թեհրանի արագ զարգացող միջուկային ծրագրի շուրջ: Օմանի արտաքին գործերի նախարարն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ բանակցությունների վեցերորդ փուլը տեղի կունենա Մասկատում հունիսի 15–ին։ Սակայն, հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը Իրանի դեմ լայնածավալ գրոհ է սկսել՝ հարվածներ հասցնելով Նաթանզեում և Ֆորդոյում ուրանի հարուստացման օբյեկտներին, ինչպես նաև Քերմանշահի ու Խորրեմաբադի հռթիռային բազաներին, ինչպես նաև Թեհրանում, Իսֆահանում, Թավրիզում և այլ խոշոր քաղաքներում:

Armenia’s Ministry of Foreign Affairs has expressed deep concern over Israel’s attack on Iran, calling it a unilateral act that endangers both regional stability and global peace efforts. The condemnation was shared via the Ministry's official account on X.
“The unilateral attack against Iran is deeply troubling. Coming just before the next round of talks, it jeopardizes peace efforts and undermines both regional stability and international peace.
We condemn such actions and urge an immediate halt to hostilities and full respect for international law,” the statement reads.
The United States and Iran are engaged in negotiations concerning Tehran’s rapidly advancing nuclear program. Oman’s Foreign Minister earlier announced that the sixth round of these talks is scheduled to take place in Muscat on June 15. However, during the night of June 13, Israel launched a large-scale offensive on Iran, striking uranium enrichment facilities in Natanz and Fordow, missile bases in Kermanshah and Khorramabad, and targets in Tehran, Isfahan, Tabriz, and other major cities.