ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն «APRI Armenia» համաժողովում հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարության համար Բաքվում գտնվող բոլոր հայ գերիների ազատման հարցը օրակարգային է։
«2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո մենք ինտենսիվ աշխատանքներ ենք կատարում գերիների ազատման ուղղությամբ։ Հաճախ բանակցությունների մանրամասների վերաբերյալ հրապարակային չենք խոսում, բայց, բնականաբար, լայնածավալ աշխատանք է կատարվում։ Հաճախ հրապարակային քննարկումները կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ այս գործընթացների վրա»,–ասել է Գրիգորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև հիշեցրել է, որ երբ 2023 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ 32 հայ գերի վերադարձնելու մասին, այդ փուլից առաջ գործնականում ոչ մի հրապարակային քննարկում չի իրականացվել։
Գրիգորյանը շեշտադրել է, որ իրենց կողմից աշխատանքները շարունակվում են՝ ուղղված գերեվարված անձանց վերադարձին։ Նա հայտնել է հույս, որ գերիները հնարավորինս արագ կվերադառնան հայրենիք։
«Ադրբեջանի հետ գերիների հարցով կառուցողական խոսակցություն ընդհանրապես չի ստացվում»,– նշել է Միրզոյանը։
Ըստ պաշտոնական տվյալների, ներկայումս Բաքվում պահվում է 23 հայ քաղաքացի, որոնցից 5-ը գերեվարված են 2020 թվականին, իսկ մնացածը՝ 2023-ին։ Այդ 23 անձանցից 7-ի նկատմամբ դատական գործերն արդեն ավարտվել են՝ մեղադրական վճիռների արդյունքում։

Armenia’s National Security Council Secretary Armen Grigoryan told the APRI Armenia forum that the Armenian government has prioritized the release of all Armenian prisoners currently held in Baku.
“Since the end of the 2020 war, we have been working intensively to free prisoners. We don’t often discuss negotiation details publicly, but obviously, extensive efforts are underway. Public discussion often has a negative impact on these processes,” Grigoryan said, Sputnik Armenia reports.
He recalled that in December 2023, an agreement was reached with Azerbaijan to return 32 Armenian prisoners—and before that phase began, almost no public discussion took place.
Grigoryan emphasized that work aimed at returning detained individuals continues. He expressed hope that the prisoners will return home as soon as possible.
“Azerbaijan does not engage in constructive dialogue on the prisoner issue at all,” he added.
According to official data, 23 Armenian citizens are currently held in Baku, 5 detained in 2020 and the rest in 2023. Trials for 7 of these 23 have ended with guilty verdicts.