Հանրային խորհուրդը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով իշխանությունների և հոգևոր դասի որոշ շրջանակների միջև առկա տարաձայնություններին, ինչպես նաև այդ իրավիճակին հանրության շրջանում տրվող արձագանքներին և հանրային ընկալումներին, ելնելով նաև օրենսդրությամբ։ Հայտարարությունն ընդունվել է հունիսի 12-ի խորհրդակցությունում։
Ըստ Հանրային խորհրդի՝ «եկեղեցին պետք է ցուցաբերի քաղաքական չեզոքություն, պետությունը՝ խուսափի եկեղեցու ներքին ընթացակարգերին միջամտելուց»։
«Հանրային խորհուրդը, կարևորելով հանրային համերաշխության, փոխադարձ հարգանքի և հանդուրժողականության սկզբունքների պահպանումը, ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծումը տեսնում է բացառապես իրավական հենքի վրա՝ ՀՀ Սահմանադրության, «Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին», ինչպես նաև՝ «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքներում ամրագրված դրույթների ու սկզբունքների համատեքստում:
Ըստ այդմ, եկեղեցին և հոգևորականները պետք է ցուցաբերեն քաղաքական չեզոքություն, իսկ պետությունն իր հերթին պետք է խուսափի եկեղեցու ներքին ընթացակարգերին միջամտելուց։
Հանրային խորհուրդը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ որպես հասարակական երկխոսության հարթակ, նպաստելու հանրային նշանակության խնդիրների կառուցողական քննարկմանը և կարգավորման ճանապարհների որոնմանը: Հանրային կյանքին վերաբերող բոլոր էական հարցերը մշտապես Հանրային խորհրդի ուշադրության կենտրոնում են»,–ասվում են հայտարարության մեջ։

13 Июнь 2025 - 11:40 AMT
Общественный совет Армении распространил заявление в связи с разногласиями между властями и представителями духовенства, а также общественными реакциями и восприятием данной ситуации. Документ был принят на заседании 12 июня.
Согласно заявлению, «церковь должна сохранять политический нейтралитет, а государство — воздерживаться от вмешательства во внутренние процессы церкви».
«Общественный совет, придавая большое значение принципам общественной солидарности, взаимоуважения и терпимости, считает, что разрешение сложившейся ситуации должно происходить исключительно в правовом поле — в контексте положений и принципов, закреплённых в Конституции Армении, в законе „Об отношениях между Республикой Армения и Армянской Апостольской Святой Церковью“, а также в законе „О свободе совести и религиозных организациях“.
Таким образом, церковь и духовенство должны демонстрировать политический нейтралитет, а государство, в свою очередь, должно избегать вмешательства во внутренние процессы церкви», — отмечается в заявлении.
Совет подтвердил свою приверженность роли платформы общественного диалога, призванной способствовать конструктивному обсуждению общественно значимых вопросов и поиску путей их урегулирования. «Все ключевые вопросы, касающиеся общественной жизни, находятся в центре внимания Общественного совета», — добавляется в заявлении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил, что необходимо «предпринять активные шаги по освобождению Святого Эчмиадзинеа и организации выборов нового Католикоса». Он также предложил создать Координационную группу для решения организационных вопросов и сообщил, что лично возьмёт на себя ответственность за выбор первых десяти её членов.