«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է իր հեղինակած օրենսդրական նախագիծը, որն առնչվում է զինծառայությանը։
«Վերջին 5 տարում մենք ունենք բանակից առողջական խնդիրների պատճառով ազատված ավելի քան 43 հազար քաղաքացի: Մենք նպատակ չունենք նրանց դատապարտելու ազատազրկման։ Նրանց մի մասը, եթե կլինի տեղեկատվություն և կտան կրկնակի փորձաքննություն և կտեսնենք, որ նրանք չունեն առողջական խնդիրներ, նրանք եթե կզորակոչվեն պարտադիր զինվորական ծառայության, չեն դատապարտվի»,– նշել է Սարգսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Սարգսյանը հավելել է, որ օրենքով նախատեսվում է քրեականացնել բժշկական փորձաքննությունից հրաժարվելը։ Բացահայտելու համար՝ արդյոք քաղաքացիները իրականում ունեն առողջական խնդիրներ, նախատեսվում է նրանց կրկին ուղարկել փորձաքննության։ Դրա մերժման դեպքում կարող է սահմանվել 1-3 տարի ազատազրկում։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը նշել է, թե Սարգսյանի ներկայացրած թվերը գրավիչ են հնչում, սակայն իրականում նախագծում այդ մանրամասները հստակ չեն։
«Անարդարությունը վերացնում են, այլ ոչ թե անարդարության առկայությունն օրինականացնում»,– ասել է Մանուկյանը։
Ի պատասխան՝ Սարգսյանը նշել է, որ արդարության բացակայությունն արդեն իսկ առկա է։ Նա օրինակ է բերել, որ մի պատգամավորի զավակը դասարանում միակ ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող աշակերտն է և պետք է զորակոչվի բանակ, մինչդեռ մյուսները կամ Հայաստանի քաղաքացի չեն, կամ արդեն ազատվել են ծառայությունից տարբեր ճանապարհներով։
Մանուկյանն առաջարկել է նիստին ներկա արական սեռի բոլոր անձանց շրջանում անցկացնել հարցում՝ պարզելու, թե ովքեր են ծառայել, ովքեր՝ ոչ, և ինչ հիմքերով։

По словам депутата от фракции «Гражданский договор» Айка Саргсяна, за последние пять лет более 43 000 граждан были освобождены от военной службы по состоянию здоровья. Об этом он сообщил на заседании постоянной комиссии парламента по вопросам обороны и безопасности, представив свой законопроект.
«Мы не ставим целью заключить их под стражу. Если часть из них предоставит информацию, пройдет повторное освидетельствование и выяснится, что проблем со здоровьем нет, они будут призваны, но не осуждены», — заявил Саргсян, передает «Panorama.am ».
Законопроект предусматривает уголовную ответственность за отказ от прохождения медицинского освидетельствования. В случае подозрения в уклонении от службы под видом заболевания граждан направят на повторную экспертизу. В случае отказа предусматривается лишение свободы сроком от 1 до 3 лет.
Депутат от фракции «Армения» Гегам Манукян выразил сомнение в представленном проекте, заявив, что приведенные Саргсяном цифры звучат эффектно, но конкретные детали в документе отсутствуют. «Несправедливость надо устранять, а не узаконивать», — сказал он.
Саргсян возразил, что несправедливость уже существует. В качестве примера он привел ситуацию, когда сын одного из депутатов был единственным гражданином Армении в классе и подлежал призыву, тогда как остальные учащиеся были либо иностранцами, либо уже освобождены от службы по разным причинам.
Манукян предложил провести опрос среди всех присутствующих мужчин, чтобы выяснить, кто служил, а кто нет, и по каким причинам. Глава комиссии по обороне Андраник Кочарян не отреагировал на инициативу.
Согласно проекту, государственная пошлина за отказ от армянского гражданства составит 15 млн драмов. Также предлагается увеличить предельный возраст призыва с 27 до 32 лет и установить возможность прохождения одного месяца службы за 24 млн драмов или четырёх месяцев за 18 млн.