ՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովում ընթացող՝ գումարի դիմաց բանակում քիչ ծառայելու մասին նախագծի քննարկմանը, ասել է, որ բանակում 2 տարի ծառայողներին պետք է տալ անվճար կրթության հնարավորություն:
«Չգիտեմ՝ ֆինանսների նախարարությունը ոնց կվերաբերվի այս հարցին, բայց ես պնդում եմ»,- նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ այս նախաձեռնությունը նպաստում է արդարության սկզբունքի ամրապնդմանը։
Ի լրումն այդ գաղափարի՝ Ալեքսանյանը ներկայացրել է առաջարկ՝ զինծառայողներին տրամադրել հինգ կամ տասը տարով անվճար առողջապահական ապահովագրություն, որը կներառի նաև ստոմատոլոգիական ծախսերը։
«Այո, այստեղ գործելու է արդարության սկզբունքը, այն մեկը չի ծառայում՝ փող է տալիս, այս մեկն էլ ծառայում է, բայց դրա դիմաց ստանում է անվճար կրթություն ու անվճար առողջության ապահովագրություն»,- ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ նախագծում իր առաջարկների ներառման պարագայում ինքը կողմ կքվեարկի, իսկ հակառակ դեպքում, ըստ նրա, «նույն անարդարությունը պարզապես փոխվում է այլ անարդարությամբ»։
Նախաձեռնության հեղինակ Հայկ Սարգսյանը հայտնել է իր աջակցությունը Ալեքսանյանի առաջարկներին։
«Սա ավելի շատ ֆինանսների հարց է, եթե մենք այլ տեղից չկարողանանք ներգրավել, վստահաբար, մեր այն քաղաքացիները, ովքեր գումարի դիմաց կհրաժարվեն ծառայությունից, այդ գումարներով այս բացը կլրացնենք»,- ասել է Սարգսյանը։

Депутат от партии «Гражданский договор» Ваагн Алексанян заявил на заседании комитета по обороне и безопасности Национального собрания, обсуждавшего законопроект об освобождении от призыва за деньги, что призывникам, отслужившим два года, следует предоставить бесплатное образование.
«Я не знаю, как отреагирует Министерство финансов, но я настаиваю», — сказал он, сообщает «Aysor.am ». Он подчеркнул, что эта инициатива способствует укреплению принципа справедливости.
Кроме того, Алексанян предложил обеспечить военнослужащих бесплатной медицинской страховкой — включая стоматологические услуги — сроком на пять или десять лет.
«Да, здесь действует принцип справедливости: один не служит и платит, другой служит и получает бесплатное образование и страховку», — отметил он.
Он подчеркнул, что проголосует за законопроект, только если его предложения будут внесены, иначе «одна и та же несправедливость просто заменится другой несправедливостью».
Автор законопроекта, Айк Саргсян, выразил поддержку предложениям Алексаняна.
«Это в основном финансовый вопрос, если мы не сможем привлечь средства из других источников, то граждане, которые откажутся от службы за деньги, своими взносами покроют этот дефицит», — заявил Саргсян.
По проекту предлагается установить госпошлину 15 млн драм за сохранение гражданства при освобождении от призыва. Также возрастной порог для призыва повышается с 27 до 32 лет. По проекту за 24 млн драм можно служить один месяц, а за 18 млн — четыре месяца.