Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ Իսրայելի հարձակումն Իրանի վրա հանդիսանում է վերջինիս տարածքային ամբողջականության խախտում, ինչը խորը բացասական հետևանքներ կարող է ունենալ տարածաշրջանի համար։ Գրիգորյանն այդ մասին ասել է «Գտնելով կայունություն անկայուն աշխարհում» խորագրով անցկացվող APRI-2025 համաժողովի պանելային քննարկման ընթացքում:
ԱԽ քարտուղարը, խոսելով այդ էսկալացիայի պայմաններում Հայաստանի վարքագծի մասին, նշել է, որ Երևանը, բնականաբար, դեռևս որոշ ժամանակ առաջ սկսել է նախապատրաստվել և քննարկել է բոլոր հնարավոր սցենարները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Քննարկել ենք ռազմական էսկալացիայի բոլոր հնարավոր սցենարները, որի համաձայն՝ նախապատրաստական աշխատանքներ ենք տարել, և դրանց շրջանակներում կատարել ենք նաև պլանավորում։ Ըստ սցենարների՝ մենք ունենք պլանավորում, որին համապատասխան էլ կշարժվենք»,-ընդգծել է Արմեն Գրիգորյանը։
Նա հավելել է, որ ցանկացած նմանատիպ սրացում իր ազդեցությունն է ունենում ամբողջ տարածաշրջանի վրա՝ խաթարելով կայունությունը։
«Սա Իրանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգություն է, որը, բնականաբար, բացասական ազդեցություն է ունենալու տարածաշրջանում։ Մենք հուսով ենք, որ հնարավոր կլինի հնարավորինս շուտ խաղաղ ճանապարհով կարգավորել այդ հարցերը»,-շեշտել է ԱԽ քարտուղարը։
Հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելը թիրախավորել է Իրանի մայրաքաղաքը՝ Թեհրանը, ինչպես նաև նրա մերձակայքը և այլ քաղաքներ։ Հարվածներից չի շրջանցվել նաև Նաթանզի միջուկային օբյեկտը։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ավելի վաղ հայտարարել է «Վեր հառնող առյուծ» կոդային անվանմամբ գործողության մեկնարկի մասին, որը նպատակ ունի խափանել Իրանի միջուկային ծրագիրը։ Հարվածների արդյունքում վնասվել են նաև բնակելի շինություններ, զոհվել են Իրանի բարձր պաշտոն ունեցող զինվորականներ և միջուկային ոլորտի մասնագետներ։ Իրանի իշխանությունները արձագանքել են՝ խոստանալով կոշտ և վճռական պատասխան Իսրայելի գործողություններին։

Armenia’s Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, stated that Israel’s attack on Iran constitutes a violation of Iranian territorial integrity, warning of its deeply negative consequences for regional stability. Grigoryan made these remarks during a panel discussion at the APRI 2025 conference titled “Finding Stability in an Unstable World.”
Addressing Armenia’s response amid rising tensions, Grigoryan said Yerevan had already begun preparing and analyzing all potential escalation scenarios some time ago, Armenpress reports.
“We have reviewed all possible military escalation scenarios, carried out preparatory work accordingly, and developed operational plans. Based on these scenarios, we will act as planned,” he emphasized.
Grigoryan added that any such escalation has widespread implications for the entire region, undermining stability.
“This is a violation of Iran’s territorial integrity, which will inevitably have a negative impact on the region. We hope these issues can be resolved peacefully and as swiftly as possible,” the Security Council Secretary stressed.
On the night of June 13, Israel launched airstrikes on Iran’s capital Tehran, its surrounding areas, and other cities. The Natanz nuclear facility was also targeted. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu earlier announced the operation under the codename “Rising Lion,” aimed at thwarting Iran’s nuclear ambitions. The strikes also hit residential buildings and killed high-ranking Iranian military officials and nuclear scientists. Iranian authorities have responded, vowing a firm and decisive retaliation against Israel’s actions.