Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայում անցկացվող «GLOBSEC 2025» ֆորումի պանելային քննարկման ընթացքում, պատասխանելով իտալացի լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է Հայաստանը պատրաստվում հաղթահարել ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամակցության անհամատեղելիության խոչընդոտը, ասել է, որ ՀՀ–ն հասկանում է, որ «միաժամանակ չի կարող լինել ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ»։
«Իհարկե, մենք հասկանում ենք, որ միաժամանակ չենք կարող լինել ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ։ Ակնհայտ է, որ դա այն կետն է, որի շուրջ ապագայում ստիպված պետք է լինենք որոշում կայացնել։ Բայց շատ կարևոր է, որ որոշումը պետք է կայացնի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին՝ իհարկե կառավարության և Ազգային ժողովի գլխավորությամբ»,–ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ քանի դեռ սուր պահանջ չկա կայացնելու այդ որոշումը, Հայաստանը կշարունակի ժողովրդավարական բարեփոխումները՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, որքան հնարավոր է։ Իսկ երբ պահը գա որոշում կայացնելու՝ հարցը քաղաքական օրակարգ կմտնի և կդրվի քննարկման սեղանին։
«Մենք այդ որոշում կկայացնենք մեր քաղաքացիների հետ միասին»,- շեշտել է Փաշինյանը։
Հունվարի 9-ին ՀՀ կառավարությունն իր համաձայնությունն է տվել արևմտամետ քաղաքական ուժերի օրենսդրական նախաձեռնությանը, որով մեկնարկ է տրվել Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացին։ Վարչապետ Փաշինյանն այդ առիթով պարզաբանել է, որ նախաձեռնությունը դեռ չի նշանակում, թե Հայաստանը միանշանակ շարժվում է դեպի ԵՄ անդամակցություն․ իրական անդամակցության որոշումը պետք է ստանա հանրաքվեով հաստատում։ Մինչ այդ, ըստ նրա, անհրաժեշտ է մշակել քայլերի հստակ ճանապարհային քարտեզ։
Ավելի ուշ վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում իրեն վատ չի զգում, ունի շահագրգռվածություն Իրանի հետ համագործակցությունը խորացնելու և ամրապնդելու հարցում։ Սակայն, ինչպես նշել է նա, չպետք է անտեսել հասարակության մի զգալի և շոշափելի հատվածի ձգտումը՝ երկրի ապագայի վերաբերյալ ունենալ այլընտրանքային ընտրություն։
Կառավարության քայլը մեկնաբանելով՝ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ անհնար է լինել միաժամանակ ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на панельной дискуссии форума «GLOBSEC 2025» в Праге, ответил на вопрос итальянского журналиста о том, как Армения собирается преодолеть несовместимость членства в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и Европейском союзе (ЕС). Он заявил, что «Армения понимает, что не может одновременно быть членом ЕАЭС и ЕС».
«Конечно, мы понимаем, что не можем быть одновременно членами ЕАЭС и ЕС. Очевидно, что это тот пункт, по которому в будущем нам придется принять решение. Но очень важно, чтобы это решение принимали граждане Республики Армения — конечно, при участии правительства и Национального собрания», — сказал он, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, пока нет острой необходимости в принятии такого решения, Армения продолжит проводить демократические реформы в соответствии с европейскими стандартами, насколько это возможно. «Когда наступит момент для принятия решения, вопрос войдёт в политическую повестку дня и будет вынесен на обсуждение. Мы примем это решение вместе с нашими гражданами», — подчеркнул Пашинян.
9 января правительство Армении одобрило законодательную инициативу прозападных политических сил, с которой был дан старт процессу присоединения к Европейскому союзу. Тогда Пашинян пояснил, что это ещё не означает однозначного движения к членству в ЕС — окончательное решение должно быть принято на референдуме. До этого необходимо разработать чёткую дорожную карту.
Позднее премьер-министр отметил, что Армения не испытывает дискомфорта в ЕАЭС и заинтересована в углублении и укреплении сотрудничества с Ираном. В то же время, по его словам, нельзя игнорировать стремление значительной и ощутимой части общества к альтернативному выбору будущего страны.
Комментируя шаг армянского правительства, вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что невозможно одновременно быть членом ЕАЭС и ЕС.