Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանըհայտնել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթանում են բանակցություններ՝ պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը շարունակելու ուղղությամբ, ու ներկայում կողմերը զբաղված են այդ գործընթացին վերաբերող տեխնիկական հարցերի քննարկմամբ։ Այդ մասին նա ասել է APRI-2025 համաժողովի «Գտնելով կայունություն անկայուն աշխարհում» խորագրով պանելային քննարկմանը։
Նրա խոսքով՝ կողմերի միջև վերջին հանդիպումը կայացել է 2025 թվականի հունվարին, երբ երկու պետությունների փոխվարչապետներն ամրագրել են, որ սահմանազատման գործընթացը վերսկսվելու է Հայաստան-Ադրբեջան-Վրաստան սահմանակետից, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս պահին բանակցությունները շարունակվում են։ Քննարկվում են տեխնիկական հարցերը, թե ինչպես շարունակել սահմանազատման գործընթացը»,-ասել է Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ եթե թեմայի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկատվություն լինի, Հայաստանի կառավարությունը հանրությանը կտեղեկացնի։
Գրիգորյանն ընդգծել է, որ այժմ ընթանում են դիվանագիտական և խորհրդապահական գործողություններ՝ կողմերի միջև տեխնիկական հարցերը հստակեցնելու նպատակով։
«Հայաստանն առաջընթացի է տրամադրված, և միանշանակ է, որ մենք ցանկանում ենք ունենալ խաղաղության պայմանագիրը։ Հաճախ լսում ենք կարծիքներ այն մասին, որ այդ համաձայնագիրը չի բխում Հայաստանի շահերից, սակայն այդպես չէ, քանի որ Հայաստանը ցանկանում է ստորագրել այն»,-ընդգծել է ԱԽ քարտուղարը։
Վերադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման թեմային՝ Գրիգորյանը կարևորել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի իրականացումը։
«Հայաստանի դիրքորոշումն է, որ հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա ինքնիշխանության և իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության շրջանակներում։ Մենք պատրաստ ենք սրա շրջանակում քննարկումներին։ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի օրակարգը մենք ինտենսիվ քննարկել ենք ինչպես Հայաստանի հանրության, այնպես էլ միջազգային գործընկերների հետ։ Այժմ մենք տեսնում ենք ավելի ու ավելի ուժեղ աջակցություն այդ ծրագրին, դրա նկատմամբ ավելի մեծ հետաքրքրություն ենք տեսնում։ Հայաստանը պատրաստ է այդ օրակարգի շրջանակներում ապաշրջափակման շուրջ շարունակել աշխատանքները։ Մենք շարունակելու ենք աշխատել միայն այս ուղղությամբ և «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի տրամաբանության մեջ»,-շեշտել է Գրիգորյանը:
Նա հավելել է, որ այդ տրամաբանությամբ՝ Հայաստանի տարածքով անցնող բոլոր ենթակառուցվածքները վերահսկվելու են երկրի պատկան մարմինների կողմից։

Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan has announced that Armenia and Azerbaijan are in talks to advance the process of state border delimitation, currently focusing on technical aspects. Speaking at the APRI-2025 conference during a panel titled "Finding Stability in an Unstable World," Grigoryan provided updates on the progress.
According to him, the last meeting between the two sides occurred in January 2025, when the deputy prime ministers of both countries agreed to resume the delimitation process from the Armenia-Azerbaijan-Georgia border junction, Armenpress reports.
"Talks are ongoing. We’re discussing the technical details of how to proceed with the delimitation process," said Grigoryan, emphasizing that any further updates would be communicated to the public by the Armenian government.
Grigoryan noted that diplomatic and consultative efforts are underway to clarify the technical issues between the parties.
"Armenia is committed to making progress, and it’s clear that we want to sign a peace agreement. We often hear arguments that such an agreement is not in Armenia’s interests, but that’s not true. Armenia does want to sign it," the Secretary stressed.
Addressing the topic of unblocking transport routes in the South Caucasus, Grigoryan highlighted the importance of implementing the "Crossroads of Peace" initiative.
"Armenia’s position is that unblocking communication routes should happen within the frameworks of sovereignty, jurisdiction, reciprocity, and equality. We are ready to engage in discussions within this framework. The 'Crossroads of Peace' agenda has been actively discussed both with the Armenian public and with international partners. We are now seeing growing interest and stronger support for this project. Armenia is ready to continue work on unblocking in the spirit of the 'Crossroads of Peace' logic," he said.
He added that, under this framework, all infrastructure passing through Armenian territory would remain under the control of the country’s relevant authorities.
In a January 31 press conference, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia had made clear proposals to Azerbaijan on unblocking regional communication routes and is awaiting a response. He described a rail connection via Meghri between Azerbaijan and Nakhichevan as a cheap and realistic option and proposed a railway link from Yeraskh through Nakhichevan to Meghri and vice versa.