ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հավանություն է տվել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի՝ Երևան կատարած պաշտոնական այցին՝ ընդգծելով դրա նպաստավոր ազդեցությունը ԵՄ-ի հետ համագործակցության ընդլայնման գործընթացի վրա։
«Բնականաբար, դրական եմ գնահատում այդ այցը։ Գիտեք, որ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները երբեք այսքան ամուր չեն եղել, մենք այդ հարաբերություններն ամրապնդելու հավակնություններ ունենք, ցանկանում ենք ներառել նոր ոլորտներ և աշխատել մեր հարաբերությունների զարգացման վրա»,- նշել է ԱԽ քարտուղարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Արմեն Գրիգորյանը նաև ընդգծել է, որ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի՝ Երևան կատարած այցելությունը կարևոր խթան է հանդիսացել Երևանի և Բրյուսելի միջև հարաբերությունների խորացման ու ընդլայնման գործընթացում։
Ալեն Բերսեն հունիսի 11-12-ը պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան, որի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել երկրի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի հետ։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян высоко оценил официальный визит Генерального секретаря Совета Европы Алена Берсе в Ереван и отметил его позитивное влияние на процесс расширения сотрудничества с Европейским Союзом.
«Конечно, я оцениваю этот визит положительно. Вы знаете, что отношения Армения–ЕС никогда не были столь крепкими. У нас есть амбиции укрепить эти отношения, включить новые направления и работать над их развитием», – заявил секретарь Совета безопасности, сообщает «Арменпресс».
Григорян также подчеркнул, что визит Генерального секретаря стал важным стимулом для углубления и расширения отношений между Ереваном и Брюсселем.
Ален Берсе находился с официальным визитом в Армении 11‑12 июня. В ходе визита он встретился с Президентом Ваагном Хачатуряном, Премьер‑министром Николом Пашиняном, Председателем Национального Собрания Аленом Симоняном и Министром юстиции Србуи Галян.